W piątek 26 maja 21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza obchodziła swoje 30-lecie. Tego dnia w 1993 roku, na mocy zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, powstała jednostka, która rok później przejęła i z honorem kultywuje tradycje i dziedzictwo formacji górskich. Na jubileuszu 30-lecia 21 BSP Powiat Tatrzański reprezentował Piotr Bąk Starosta Tatrzański, Anna Król-Józaga Naczelnik Wydziału Edukacji oraz Andrzej Łęcki Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego Starostwa Tatrzańskiego w Zakopanem. Podczas uroczystości starosta Piotr Bąk został uhonorowany Kryształową Ciupagę Dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Uroczystości jubileuszowe 30-lecia brygady, rozpoczęły się Mszą Świętą  w intencji żołnierzy i pracowników 21 BSP w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie. Następnie uczestnicy wydarzenia zgromadzili się przed tablicą pamiątkową Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, gdzie został odczytany Apel Pamięci oraz wybrzmiała salwa honorowa. Kolejnym punktem obchodów był apel przy Alei Łukasza Cieplińskiego. Uroczystości uświetniła obecność społeczności województwa podkarpackiego oraz zaproszonych gości. Podczas części głównej wręczono medale i wyróżnienia, ciupagi i kapelusze podhalańskie - insygnia tytułu Honorowego Podhalańczyka oraz kryształowe ciupagi dla najbardziej zasłużonych żołnierzy i przyjaciół brygady, którzy wspierają jej sukcesywny rozwój.
Wśród wyróżnionych był Piotr Bąk starosta tatrzański, który otrzymał Kryształową Ciupagę Dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Warto przypomnieć, że w ten sposób może być uhonorowana osoba lub instytucja spoza wojska, która w szczególny sposób wspiera brygadę w realizacji jej misji i przyczynia się do kultywowania tradycji wojsk górskich. Zwieńczeniem uroczystości przy Al. Cieplińskiego, była defilada pododdziałów 21 BSP.

Na koniec, w auli Politechniki Rzeszowskiej odbyła się uroczysta gala z okazji 30-lecia brygady. Podczas jej trwania wręczono Odznaki Pamiątkowe 21 BSP,  statuetki Harnasia i Podhalańczyka, Wojskową Odznakę Górską 21 BSP I stopnia (złotą), Medale Pamiątkowe z okazji 30-lecia 21 BSP, Odznaki Tytułu Zasłużonego Żołnierza RP III stopnia oraz ryngrafy pamiątkowe z okazji 30-lecia brygady. Medale pamiątkowe oraz ryngrafy otrzymali również członkowie delegacji Powiatu Tatrzańskiego na uroczystość 30-lecia 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

„Pomni ponad 100-letniej historii i tradycji jednostek podhalańskich, świętujemy dziś 30-lecie utworzenia 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. 30 lat to wystarczająco długo, aby na dobrych fundamentach, jakimi były wartości wyznawane przez naszych wielkich poprzedników, zbudować własną tradycję, własne wartości, własną unikatowość. Składają się na to zarówno lata pracy moich poprzedników, jak i wszystkich żołnierzy tworzących podhalańską rodzinę…piękną rodzinę. Ludzi gór i pogórza – często pozytywnie upartych, zaciętych ale przez to wytrwałych, o jasno określonej postawie i sztywnym kręgosłupie moralnym. Podhalańczyk  to swoiste połączenie Zawiszy z Janosikiem. Do takiego obrazu żołnierza-obywatela, członka naszych lokalnych społeczności dążymy” - tymi słowami zwrócił się do zebranych na uroczystości 30-lecia 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, Dowódca podhalańczyków - płk Tadeusz NASTAROWICZ.

Zwieńczeniem obchodów święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, był widowiskowy koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

• 001_IMG-20230526-WA0011
  • DSC_0022_1