Z okazji 150 rocznicy urodzin Generała Józefa Hallera w dniu 30 października br. młodzież ze szkół Powiatu Tatrzańskiego uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym do miejsc związanych z Generałem. Organizatorami wyjazdu byli Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem i Starostwo Powiatowe w Zakopanem. Młodzież miała możliwość zwiedzania dworku i jego okolic w Jurczycach - miejsca narodzin Hallera. Przed wjazdem do dworku młodzież złożyła wiązankę i zapaliła znicze pod pomnikiem Generała. Kolejnym punktem była izba pamięci rodu Hallerów i Hallerczyków, dawna szkoła ufundowana przez Annę i Ewę Hallerówny siostry generała. Ekspozycja zawierała pamiątki związane z życiem i działalnością najsławniejszych członków rodu i żołnierzy Błękitnej Armii.

Kolejna lekcja historii odbyła się w kościele garnizonowym św. Agnieszki w Krakowie, gdzie znajdują się prochy Generała Hallera,  które dzięki inicjatywie polskich harcerzy z 58 TDHP „Biali” wróciły 23 kwietnia 1993 do Polski i 15 maja spoczęły w krypcie. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

fot. J. Chrzanowski i W. Dobrowolska