ZAKOPANE. Decyzją jury pierwsze miejsca w Konkursie Jasełek GLORIA 2020 przyznano dzieciom i młodzieży z Zakopanego i Suchego. Wręczone zostały także nagrody specjalne starosty tatrzańskiego oraz proboszcza parafii p.w. św. Antoniego na Bystrem.

Dwudniowy konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 3 im. gen. Mariusza Zaruskiego w Zakopanem.

Jury w składzie: przewodniczący Krzysztof Trebunia- Tutka i członkowie: Joanna Staszak, o. Antoni Kluska, Rafał Gratkowski wydało następujący werdykt:

Kategoria tradycyjna dzieci młodsze:

I miejsce ex aequo Katolicka Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Zakopanem oraz Szkoła Podstawowa im. Antoniny Tatar w Suchem
II miejsce- nie przyznano
III miejsce-nie przyznano
IV miejsce Szkoła Podstawowa nr 7 im. Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem

Kategoria tradycyjna dzieci starsze:

I miejsce Centrum Edukacji Regionalnej w Zakopanem
II miejsce Zespół Regionalny „ Mali Holni ” ze Szkoły Podstawowej w Sierockiem
III miejsce ex aequo Szkoła Podstawowa nr 7 im. Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem oraz Zespół Szkolno- Przedszkolny w Zębie

Nagroda specjalna Proboszcza Parafii p.w. św. Antoniego na Bystrem za piękny tradycyjny scenariusz i czytelny przekaz ewangeliczny Szkoła Podstawowa nr 7 im. Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem

Kategoria współczesna dzieci młodsze:

I miejsce Szkoła Podstawowa nr 3 im. gen. Mariusza Zaruskiego w Zakopanem
II miejsce Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Heleny Marusarzówny w Zakopanem
III miejsce Przedszkole nr 7 im. Kazimierza Przerwy –Tetmajera w Zakopanem
IV miejsce Przedszkole nr 3 im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem
V miejsce Gminne Przedszkole Publiczne w Poroninie

Kategoria współczesna dzieci starsze:

Nagroda specjalna Starosty Tatrzańskiego za najlepszy autorski scenariusz jasełek współczesnych z wplecionym tradycyjnym zwyczajem chodzenia z szopką oraz profesjonalną grę aktorską Szkoła Podstawowa nr 3 im. gen. Mariusza Zaruskiego w Zakopanem.

I miejsce Szkoła Podstawowa w Małem Cichem
II miejsce nie przyznano
III miejsce Szkoła Podstawowa im. Legionistów Polskich w Poroninie
IV miejsce Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Kasprowicza w Zakopanem

Wyróżnienia indywidualne otrzymali:
- za śpiew i taniec: Maciej Król, Julia Bobak Centrum Edukacji Regionalnej w Zakopanem
- za taniec: Krystian Wójciak Szkoła Podstawowa nr 7w Zakopanem
-za śpiew: Urszula Mrowca- Kuscorz Szkoła Podstawowa nr 3 w Zakopanem, Julia Skupień- Gminne Przedszkole Publiczne w Poroninie
- za grę aktorską: rolę Żyda- Bartłomiej Bachleda- Kominek Szkoła Podstawowa nr 7 w Zakopanem, role śnieżynki- Aleksandra Wrona i Julia Mróz oraz rolę diabełka- Lilly Szczepaniak Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1, rolę Matki Bożej Hanna Staszel Polankowa- Przedszkole nr 7 w Zakopanem, rolę babci Paulina Lenart -Przedszkole nr 3 w Zakopanem,
- za grę na skrzypcach: Wojciech Chyc i Jan Chyc Centrum Edukacji Regionalnej, Klimek Stasik, Szymon Wyroba, Jan Lipiarz Szkoła Podstawowa w Suchem,

Wyróżnienie proboszcza parafii p.w. św. Antoniego na Bystrem za rolę gaździny- Zofia Bafia Szkoła Podstawowa nr 3 w Zakopanem

W uzasadnieniu komisja oceniająca napisała: "Jury po uważnym obejrzeniu i rzeczowym omówieniu wszystkich 16 przedstawień jasełkowych ocenia bardzo wysoko poziom tegorocznego konkursu. Składa serdeczne podziękowania nauczycielom, katechetom, instruktorom i opiekunom zespołów za wielki wkład w przygotowanie z dziećmi młodzieżą widowisk jasełkowych( scenariuszy, scenografii, kostiumów, rekwizytów, oprawy muzycznej i choreograficznej). Jury serdecznie dziękuje organizatorom konkursu za wykonanie pięknej scenografii współgrającej z treścią prezentowanych przedstawień i doskonałego nagłośnienia. Jury wyraża nadzieję, że Konkurs Jasełek Gloria, który podczas tegorocznej edycji objął swoim zasięgiem Miasto Zakopane, gminę Poronin i gminę Biały Dunajec będzie nadal organizowany aby kultywować i przekazywać młodym pokoleniom bogatą tradycję naszego regionu."

opr. s/ zdj. Piotr Korczak