Podczas sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego, która odbyła się 4 kwietnia w zakopiańskiej siedzibie Starostwa, uhonorowano Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z okazji 100-lecia działalności. Piotr Bąk starosta tatrzański przedstawicielom teatru regionalnego, oraz „Domu Ludowego” w Bukowinie Tatrzańskiej uroczyście wręczył Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warto przypomnieć, że Teatr w Bukowinie Tatrzańskiej powstał jesienią 1923 roku z inicjatywy miejscowych nauczycieli Michaliny i Franciszka Ćwiżewiczów. Na początku członkami zespołu była szkolna młodzież. Z czasem zaangażowali się także dorośli górale – rodzice młodych aktorów.

Na początku działał on przy miejscowej szkole, następnie przeniósł się do nowo wybudowanego Domu Ludowego. W 1960 roku kierownictwo zarówno nad Domem Ludowym jak i zespołem teatralnym objął Józef Pitorak – wychowanek Franciszka Ćwiżewicza, wszechstronnie utalentowany artysta rodem z Bukowiny. Pisał i reżyserował sztuki teatralne o góralskim świecie, obyczajach, dylematach, ale również radościach. „Zielone obycaje”, „Portki”, „Zatraceniec” i „Wesele góralskie” jego autorstwa wystawiane są na deskach Domu Ludowego do dziś.

Niezwykle wartościowy dorobek podczas 100-lat działania teatru, historia jego powstania, ilość prób, otwartych i zamkniętych kurtyn, ilość uśmiechów posłanych do aktorów robi wrażenie. Obecny zespół to już szóste pokolenie występujących ludzi i niezmiennie ich twórczość artystyczna i regionalna zakorzeniona z miłości do ziemi, do ojcowizny w okresie 20-lecia międzywojennego, stawiała na nogi całe Podhale i Polskę. Powstała wtedy nowa szkoła, wodociągi, agencja pocztowa, ale i Dom Ludowy, który stał się siedzibą teatru. W zespole aktorów amatorów Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka są różne osoby m.in. nawet geodeci i prawnicy. Łączy ich jedno pasja i zaangażowanie w to, co robią, a dzięki swojej aktywności mają też świetny sposób na oderwanie od troska dnia codziennego. Ten teatr jest wielką wartością nie tylko dla Bukowiny, ale i dla całego regionu – podkreślał Bartek Koszarek dyrektor „Domu Ludowego” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Działający przy „Domu Ludowym” Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka odwiedzali m.in. Wojciech Siemion, Gustaw Holoubek, Magdalena Zawadzka czy Anna Dymna, a w ostatnich latach Michał Żebrowski i Stanisław Jaskułka. Aktorzy amatorzy to wolontariusze, społecznicy, regionalni zapaleńcy. Teatr prezentuje molierowskie adaptacje sztuk pt.: „Lykorz mimo włosnyj woli” i „Skąpiec”, fredrowskie „Baby i dezerterzy” czyli „Damy i huzary” i „Gwołtu co sie nie robi” oraz „Portki”, „Zatraceńca” i „Zielone obycaje” pióra Józefa Pitoraka, jak również sztukę Ryszarda Latko pt. „Tato, tato sprawa się rypła”.