Z okazji 20-lecia istnienia Powiatu Tatrzańskiego, 13 listopada 2019 r. w sali konferencyjnej Hotelu Mercure Kasprowy odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu.

W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyli, starostowie z partnerskich powiatów, burmistrz i wójtowie gmin wchodzących w skład powiatu tatrzańskiego, dyrektorzy jednostek organizacyjnych starostwa, komendanci służb mundurowych, dyrektorzy instytucji, duchowni zakopiańskich parafii wraz z Honorowym Obywatelem Miasta Zakopanego ks. Infułatem Stanisławem Olszówką oraz radni wszystkich kadencji, a także byli i obecni pracownicy Starostwa Powiatowego w Zakopanem. Listy gratulacyjne z okazji jubileuszu przysłali: abp Marek Jędraszewski  Metropolita Krakowski, posłowie Anna Paluch i Wiesław Janczyk, a list Andrzeja Adamczyka odczytał Szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury Tomasz Tomala.

Uroczystą sesję uświetnił koncert Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej pod batutą Janusza Miryńskiego.

Minutą ciszy uczczono radnych i pracowników starostwa, którzy odeszli na wieczną wartę.

W trakcie sesji Starosta Tatrzański Piotr Bąk opowiedział o stuletniej historii starań w sprawie utworzenia  powiatu, a przewodniczący Rady Edward Tybor zaprezentował wspomnienia z jego 20-letniej działalności.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował odznaczeniami państwowymi zasłużone osoby zaangażowane w działalność społeczną i publiczną z terenu powiatu tatrzańskiego, zasłużonych pracowników Starostwa Powiatowego w Zakopanem oraz kierowników podległych jednostek organizacyjnych powiatu.

W imieniu Prezydenta odznaczenia wręczył Szymon Strzelichowski, Dyrektor Generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Za zasługi w działalności na rzecz popularyzowania kultury i tradycji regionalnej odznaczeni zostali:
Złotym Krzyżem Zasługi: Stanisława Szostak i Edward Tybor,
Brązowym Krzyżem Zasługi - Helena Buńda i Maria Kuruc.

Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczeni zostali:
Medalem złotym za długoletnią służbę: Jerzy Chlebiński, Janina Filar, Władysław Filar, Jadwiga Gut, Maciej Krokowski, Andrzej Łęcki, Anna Pawlikowska, Maria Szozda-Kuchta; Medalem srebrnym za długoletnią służbę: Tomasz Achtelik, Sławomira Chowaniec, Andrzej Dziadoń, Anna Król- Józaga oraz Bożena Stopka-Rapacz.

W trakcie uroczystej sesji radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie wystąpienia do Metropolity Krakowskiego o ustanowienie Świętego Jana Pawła II patronem powiatu.

W niedzielę 17 listopada w Sanktuarium Maryjnym Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach, której wizerunek znajduje się w herbie powiatu odprawiona została przez Ojca Mateusza Jacukiewicza Msza Święta w intencji mieszkańców naszego Powiatu.

• PMU_5959
  • PMU_7142
  • Resized_20191117
  • Resized_201911172

Plik prezentacji wraz notatkami stanowiące komentarz do slajdów w formacie Power Point.

Relacja wideo z uroczystości, wybrane fragmenty:

Koncert Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej przed rozpoczęciem sesji - 1:35

Otwarcie X Uroczystej Sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego - 1:19:55

Prezentacja P. Piotra Bąka - Starosty Tatrzańskiego pt.: "Historia starań o utworzenie Powiatu Tatrzańskiego w latach 1919 - 1998" - 1:39:02

Prezentacja P. Edwarda Tybora - Przewodniczącego Rady Powiatu Tatrzańskiego pt.: "Dwie dekady Powiatu Tatrzańskiego" - 2:06:57

Przyjęcie uchwały w sprawie wystąpienia do Metropolity Krakowskiego z wnioskiem o ustanowienie Świętego Jana Pawła II patronem Powiatu Tatrzańskiego - 2:42:55