W piątek 20 marca Premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił stan epidemii w naszym kraju. Zdecydowano też o przedłużeniu zamknięcia placówek oświatowych i szkół wyższych do Wielkanocy (miały być zamknięte do 25 marca). Zostaną zaostrzone kary za złamanie kwarantanny: z 5 do 30 tys. zł. Premier zapowiedział także "dodatkowe mechanizmy śledzenia tego, czy ludzie przebywają pod adresem, który zadeklarowali". Jakie ograniczenia niesie to ze sobą jeśli chodzi o działalność Starostwa Tatrzańskiego? Postaramy się krótko odpowiedzieć na to pytanie.

Starostwo Powiatowe w Zakopanem funkcjonuje normalnie – mówi Piotr Bąk starosta tatrzański. – Przyjmujemy strony, załatwiamy sprawy i oczywiście prowadzimy działania antykryzysowe, które są w zakresie naszych kompetencji. W kwestii przyjmowania stron to apelujemy, aby nie przychodzić do urzędu, jeśli nie są to sprawy konieczne, wymagające indywidualnej wizyty. W tej chwili większość wydziałów pracuje w sposób elektroniczny i tą drogą obsługujemy petentów. Najwięcej interesantów jest zazwyczaj w wydziale geodezji, dlatego wdrożyliśmy system e-usług i w zakresie administracji realizujemy taki projekt, który umożliwia nam kontaktowanie się z geodetami i projektantami w sposób zdalny. Podobnie jest z wydziałem komunikacji, który również pracuje, ale rejestrowanie się na wizytę w placówce odbywa się drogą elektroniczną i nikt z ulicy ot tak nie może zostać przyjęty, tak jak zresztą w każdym innym naszym wydziale.

Społeczeństwo jest odpowiedzialne, odzew na apel o ograniczenie kontaktów międzyludzkich jest dobry, co przekłada się na małą liczbę petentów i umożliwia spokojne funkcjonowanie Starostwa. Wszystkie jednostki powiatowe pracują normalnie na podobnych zasadach za wyjątkiem szkół, które są zamknięte. Podobnie w naszych dwóch szpitalach powiatowych ze względów bezpieczeństwa w inny sposób odbywa się przyjmowanie chorych na szpitalnych oddziale ratunkowych, ale nadal funkcjonuje tu wszystko bez większych zakłóceń. Myślę, że nasze postępowanie jest prawidłowe, oczywiście monitorujemy sytuację i gdyby poziom zagrożenia wzrastał przyjęte rozwiązania ulegną aktualizacji.