• tablica_goralski_id42
W dniu 29 lipca 2009r. w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie przedstawiciele podhalańskich samorządów i władz województwa podpisali umowę o dofinansowanie projektu nr. MRPO.04.01.01-12-052/08 pn. "Wzmocnienie turystyczne Podhala przez remont i modernizację spójnej sieci dróg regionalnych powiatu tatrzańskiego pod wspólną nazwą GÓRAL*SKI" w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013, Oś Priorytetowa 4. Infrastruktura dla rozwoju gospodarczego, Działanie 4.1 Rozwój infrastruktury drogowej, Schemat A: Drogi o znaczeniu regionalnym. Projekt był realizowany w ramach umowy partnerskiej czterech samorządów: Powiatu Tatrzańskiego, Gminy Miasto Zakopane, Gminy Poronin, Gminy Kościelisko.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła: 61 291 818,83 zł (brutto). Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 30 784 959,32 zł (brutto).

W ramach projektu zostały przebudowane następujące odcinki dróg
(łącznie 38,214 km):

• drogi powiatowe: ul. Oswalda Balzera, ul. Powstańców Śląskich,
  • drogi gminne na terenie Miasta Zakopane: Droga do Olczy, Droga na Bystre, ul. Chałubińskiego, ul. Zamoyskiego, ul. Krupówki, Al. 3 Maja,
  • droga gminna na terenie Gminy Kościelisko: ul. Nędzy Kubińca,
  • drogi gminne na terenie Gminy Poronin: droga Kośne Hamry – Brzeziny, droga Kośne Hamry – Błociska.

Przedmiotem Projektu było stworzenie spójnego systemu drogowego opartego o istniejącą sieć dróg, poprawiającego dostępność do obszarów aktywności turystycznej.

Cel szczegółowy:

Przebudowa i modernizacja dróg regionalnych i lokalnych istotnych dla rozwoju obszaru aktywności turystycznej, poprawiająca szybkość podróżowania w ruchu międzyregionalnym i międzynarodowym, w tym w małym ruchu transgranicznym oraz zwiększająca dostępność do stref turystycznych, ważnych z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego regionu.

Cele bezpośrednie projektu:

• Równomierne rozprowadzenie ruchu turystycznego po całym Podhalu;
  • Zwiększenie dostępności do mało znanych atrakcji turystycznych Podhala;
  • Zwiększenie dostępności oraz skrócenie czasu przejazdu do przejść granicznych ze Słowacją;
  • Skrócenie czasu dojazdu do miejsc wypoczynku i rekreacji;
  • Zwiększenie liczby turystów odwiedzających Podhale i korzystających z jego atrakcji wypoczynkowych.

Rezultaty projektu:

• Zmniejszenie kosztów przewozów pasażerskich w ruchu międzyregionalnym dzięki prawidłowemu rozłożeniu strumieni ruchu;
  • Zwiększenie liczby turystów odwiedzających Podhale dzięki stworzeniu nowego produktu turystycznego jakim jest Szlak „Góral*ski".

Zdjęcia: Jacek Leśniewski / w-jak-fotografia.pl
7, 8 - Wydział Strategii i Funduszy Europejskich