Jedno z zadań Powiatu Tatrzańskiego to utrzymanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą. Oznacza to, że to właśnie samorząd powiatowy odpowiada za zimowe utrzymanie dróg, które oczywiście są własnością powiatu. Tymczasem wiedza o tym, kto jest zarządcą konkretnej drogi jest niewielka i często uwagi, jeśli chodzi o stan drogi kierowany jest do niewłaściwej instytucji. – Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego przygotowaliśmy czytelną informację za jakie drogi odpowiada Powiat Tatrzańskie i jakie firmy zajmują się ich odśnieżaniem – mówi nam Bożena Stopka-Rafacz naczelnik Wydziału Infrastruktury. – W Zakopanem dotyczy to m.in. estakady – ulicy Powstańców Śląskich oraz Oswalda Balzera. Wyzwaniem jest droga Łysa Polana – Morskie Oko, ale i tutaj dajemy sobie radę. Szczegółowy wykaz dróg przydatny dla mieszkańców naszego regionu jest dostępny na stronie Starostwa Tatrzańskiego. Uwagi co do zimowego utrzymania dróg najlepiej bezpośrednio kierować do firm, które wygrały przetargi i właśnie tym się zajmują. Udostępniliśmy całodobowe telefony i wszelkie uwagi można tam zgłaszać na bieżąco – dodaje Bożena Stopka-Rafacz. – Oczywiście w godzinach urzędowania do naszego wydziału również można telefonicznie zgłosić nieprzejezdny odcinek drogi, śliską nawierzchnię itd. Na razie tegoroczna zima jest wyjątkowo łagodna i nie było sytuacji, aby któraś z dróg była źle utrzymana. Chodzi nie tylko o czas intensywnych opadów śniegu, ale i dni kiedy nawierzchnia może pokryć się niewidoczną warstwą lodu. Wykonawcy skutecznie dbają o bezpieczne warunki do jazdy na drogach powiatowych.

Pobierz plik (drogi-st.jp.png)drogi-st.jp.png584 kB