Za nami powiatowe obchody 105 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Tym razem uroczystości odbyły się w gminie Biały Dunajec. Rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Następnie organizatorzy zaprosili uczestników do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z chórem Canto. Potem nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych, władz i pozostałych uczestników obchodów od Kościoła Parafialnego w Białym Dunajcu pod pomnik generała Galicy przed Urzędem Gminy w Białym Dunajcu, gdzie po Apelu Pamięci, złożono wieńce i wiązanki pod pomnikiem generała Andrzeja Galicy.

Tak naprawdę w XX wieku Polska niepodległość odzyskiwała dwukrotnie – mówił podczas uroczystości Piotr Bąk Starosta Tatrzański.- Pierwszy raz za sprawą czynu zbrojnego w latach 1914-1918 i później broniąc się przed bolszewikami w roku 1920. I po raz drugi w latach 1980-89 za sprawą „Solidarności”. W obu tych wielkich ruchach, w obu tych wielkich zmaganiach, tych wielkich dziełach mieszkańcy Białego Dunajca uczestniczyli szczególnie licznie, co pięknie pokazał ten apel poległych odczytany przed pomnikiem generała Andrzeja Galicy, który jest symbolem tego udziału Białego Dunajca w polskiej walce o niepodległą.
Ale generał Andrzej Galica to przede wszystkim założyciel i twórca polskich wojsk górskich, których chlubną tradycję kontynuuje dzisiaj 21. Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Największy związek taktyczny polskich wojsk lądowych. Niezwykle dobrze wyszkolony, sprawny. Należy się im wielkie podziękowanie za obecność tutaj w dniu 11 listopada, razem z nami, ale także za tą służbę dla Rzeczypospolitej, którą pełnią. A ta służba to misja w wielu krajach świata. To rola sił odpowiedzi NATO, broniącej całego paktu. I to wreszcie w ostatnim czasie ochrona wschodniej granicy Polski, a także ochrona Rzeszowa. To miasto wraz ze swoim strategicznym lotniskiem jest dzisiaj z wojskowego punktu widzenia najważniejsze na obszarze całego paktu NATO.
Za tą służbę ofiarną, czynną, pełną gotowości, niezwykle sprawną chciałem wam żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich serdecznie podziękować i te podziękowania kieruję na ręce dowódcy batalionu dowodzenia pana pułkownika Bogdana Falkiewicza.