W dniu 10 października 2022 r., w Sali Obrad w Starostwie Powiatowym w Zakopanem, odbył się I etap konkursu historycznego „Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości”. Ze szkół ponadpodstawowych z Powiatu Tatrzańskiego, wzięły udział w konkursie 3 drużyny (2 z Zespołu Szkół Budowlanych im. Władysława Matlakowskiego w Zakopanem i jedna z Liceum Ogólnokształcących im. Oswalda Balzera w Zakopanem).

Komisja w składzie: Marek Możdżeń - Sekretarz Powiatu, Anna Król Józaga – Naczelnik Wydziału Edukacji oraz Katarzyna Leks – pracownik Wydziału Edukacji  wyłoniła zwycięzców pierwszego etapu:  drużynę z Liceum Ogólnokształcącego w Zakopanem przygotowaną przez panią Annę Grzywacz – nauczyciela LO.

W tym samym czasie odbył się I etap konkursu w poszczególnych miejscach: dla uczniów szkół podstawowych: Gminy i Miasta Kórnik, Miasta Sopot, Gminy Suchy Las, Gminy i Miasta Sianów, Gminy Jabłonka oraz z terenu Powiatu Tatrzańskiego, a także dla uczniów szkół ponadpodstawowych powiatów: Kartuskiego, Łowickiego, Poznańskiego, Świdnickiego,  Tatrzańskiego, Nowotarskiego, Hrubieszowskiego, Rawickiego, Wadowickiego i Międzychodzkiego oraz Miasta Sopot.

Zwycięskie drużyny I etapu zmierzą się w finale konkursu 10 listopada 2022 r. w Kościelisku.