Tylko w pierwszym tygodniu grudnia w jednym z małopolskich szpitali zmarło 25 pacjentów z COVID-19. 20 z nich nie było zaszczepionych. To smutne i zatrważające dane. A szczepionka jest przecież cały czas na wyciagnięcie ręki...

Jakie więc będą zbliżające się Święta Bożego Narodzenia? Czy spędzimy je razem? Czy będziemy się zamartwiać o najbliższych? I ile pustych miejsc trzeba będzie zostawić przy wigilijnym stole?...

- Pod hasłem: „Jesteś ważny, jesteś potrzebny. Zaszczep się!” Organizujemy kolejną kampanię społeczną zachęcającą do szczepień. Spoty będą emitowane w TVP3 Kraków i Radiu Kraków. Chcemy pokazać prosty i ścisły związek pomiędzy szczepieniami a ciężkim przechodzeniem COVID-19. Dane, które otrzymujemy ze szpitali, nie zostawiają złudzeń. Żarty się skończyły. Lekarze podkreślają, że widoczna jest bardzo wyraźna tendencja do ciężkiego przebiegu choroby (w tym konieczności leczenia z użyciem różnych metod wspomagania oddychania) u osób niezaszczepionych. Niestety bardzo wiele osób niezaszczepionych przegrywa walkę z COVID-19, a przecież nie musi tak być – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Dla wielu rodzin te Święta mogą być dramatyczne. Ich bliscy być może są w szpitalu, leżą pod respiratorem. Znamy takie przypadki. Żeby przeżywać spokojnie Święta, musimy być odpowiedzialni. To święta naszej odpowiedzialności. Proszę wszystkich, żeby zwrócili uwagę na bezpieczeństwo swoje i najbliższych – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zastępca dyrektora

W ostatnich dniach w całej Polsce notujemy wzrost zakażeń wirusem Sars-CoV-2, a sytuacja w poszczególnych regionach zmienia się dynamicznie. Nie dziwi zatem fakt, iż placówki medyczne zabezpieczają dodatkowe łóżka dla pacjentów covidowych, a wszystko po to by móc udzielić pomocy wszystkim potrzebującym. Oczywiście trzeba pamiętać, że decyzje w tej sprawie podejmuje Wojewoda Małopolski, a szpitale po prostu muszę się do postawionych zadań dostosowywać. 

Jeszcze w ostatni piątek 29 października wiadomo było jeśli chodzi o Podhale, że w Szpitalu Powiatowym w Zakopanem hospitalizowanych było 18 pacjentów z potwierdzoną infekcją Covid-19.  Były to głównie osoby w stanie średnio ciężkim i ciężkim. Trzy z nich podłączone zostały do tzw. wysokoprzepływowej tlenoterapii. Pod tym pojęciem, kryje się terapia umożliwiająca przepływ tlenu aż do 60 litrów.

Ostatnie dni to gwałtowny wzrost liczby zachorowań w Polsce na koronawirusa. Eksperci nie mają wątpliwości, że taki skokowy przyrost to efekt wciąż niewystarczającej liczby osób zaszczepionych. W Polsce jak podają ostatnie dane jest to około połowa populacji co stawia nasz kraj dość nisko na tle europejskiej średniej. Tymczasem teraz nadszedł czas na trzecią dawkę szczepionki. Na razie dotyczy to wybranych grup osób, ale lada moment będzie to powszechnie dostępne. Rozmowa z dr Jerzym Toczkiem koordynatorem akcji szczepień przy Szpitalu Powiatowym im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Panie Doktorze jak wygląda akcja szczepień, czy ta trzecia dawka jest popularna wśród osób, które są do niej już uprawnione?

Niestety z tą popularnością nie jest tak dobrze jakby się mogło wydawać. Można powiedzieć, że akcja szczepień zdecydowanie zwolniła.  Mimo, iż mamy się doszczepiać trzecią dawką to nie szczepimy tyle ile moglibyśmy. Przypomnę, że nasze możliwości pozwalają nam na szczepienie po 200 osób dziennie, tak jak to było zaledwie 2-3 miesiące temu. Obecnie szczepimy raptem 150-160 osób, ale tygodniowo.

Trzecia dawka dotyczy Pfizera czy także innych producentów?

Mówimy tutaj przede wszystkim o Pfizerze - w ponad 90 proc., natomiast jeśli chodzi o pozostałe dawki, to obecnie na rynku nie ma Astry, Johnson jest, ale cieszy się zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem. Problem dostępności dotyczy także Moderny. W związku z tym zgodnie z zaleceniami Europejskiej Komisji ds. Leków, do doszczepiania trzecią dawką używamy Pfizera, ewentualnie Moderny, a że tylko Pfizera można stosować u pacjentów, którzy są przewlekle chorzy m.in. na choroby nowotworowe, w związku z tym najwięcej potrzebujemy właśnie tego konkretnego producenta.

Mimo, iż czwarta fala pandemii nie jest tak nieprzewidywalna i gwałtowna jak jej poprzedniczki, a zaszczepieni pacjenci przechorowują wirusa znacznie lżej, to powoli zaczyna brakować już miejsc na oddziałach covidowych. Taka sytuacja ma właśnie miejsce w Szpitalu Powiatowym im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, który obecnie zabezpiecza 15 łóżek covidowych i każde z nich jest w stałym użytkowaniu. Władze szpitala i personel medyczny w pełnej gotowości czekają na decyzje wojewody małopolskiego odnośnie zwiększenia zabezpieczeń. Jednocześnie dokładane są wszelkie starania, aby zapewnić płynność funkcjonowania w ramach obowiązujących założeń. Rozmowa z lek. Łukaszem Błońskim, specjalistą chorób wewnętrznych.

Panie Doktorze, jak obecnie wygląda sytuacja covidowa w przypadku Szpitala Powiatowego w Zakopanem?

Nasz oddział covidowy w tej chwili zapełniony jest w 100 proc. W praktyce oznacza to, że mamy zajętych 15 łóżek dedykowanych pacjentom z koronawirusem z 15 dostępnych. Dodatkowo hospitalizujemy jednego pacjenta na OIOM-ie, na tzw. łóżku respiratorowym. Przy tym wszystkim staramy się na bieżąco robić wypisy, by móc przyjmować nowych pacjentów. W zasadzie robiliśmy to na bieżąco, ale dzisiaj sytuacja się nieco zmieniła – zrobiliśmy nowe przyjęcie, ale w parze z nim niestety nie poszedł żaden wypis. Jest on wstępnie zaplanowany na jutro. Czekamy na ewentualne decyzje czy mamy rozszerzyć nasz oddział covidowy o kolejne 15 łóżek. Na dzień dzisiejszy nie otrzymaliśmy żadnych instrukcji od Pana Wojewody – wiem, że miała ona zapaść w momencie, kiedy w Małopolsce skończą się łóżka covidowe. Dzisiaj wolnych miejsc było jeszcze około 130, zatem rezerwa jeszcze jest.

W całym kraju praktycznie codziennie wzrasta liczba osób zakażonych koronawirusem. Z kilkunastu notowanych codziennie przypadków obecnie ilość testów z pozytywnym wynikiem sięga kilkuset. Wszystko wskazuje więc na to, że jesień będzie sezonem IV fali pandemii. Choć eksperci nie są jednoznaczni jak powszechność szczepień wpłynie na przebieg kolejnej fali pandemii. Jedno jest pewne – placówki medyczne w południowej Małopolsce są przygotowane do wzrostu zachorowań i ilości osób hospitalizowanych.

Przez cały czas Szpital Powiatowy im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem utrzymuje w gotowości tzw. oddział covidowy – który w rejonie wakacji na szczęście przez pewien czas nie miał nawet w ogóle pacjentów. Ale wraz z początkiem września ponownie pojawiły się osoby zakażone koronawirusem wymagające hospitalizacji. Dwie kobiety, które zgłosiły się na nowotarski SOR zostały przetransportowane na oddział w Zakopanem. Na mocy ostatniej decyzji Wojewody Małopolskiego, z maja 2021 roku mamy obowiązek zabezpieczać na razie 15 miejsc i jedno miejsce intensywnej terapii medycznej – przypomina dr Małgorzata Czaplińska wicedyrektor Szpitala Powiatowego w Zakopanem. - Rzeczywiście obserwujemy niewielki wzrost pozytywnych wyników testów PCR w kierunku Covid-19 jak i pojawiają się już pierwsze hospitalizacje. Ale ilość pacjentów z wirusem Sars-Cov-2 jest stosunkowo niewielka na naszym terenie. Mogę zapewnić, że nasz oddział jest przygotowany i jeżeli pojawi się taka potrzeba będziemy przyjmować kolejnych chorych. Przypomnę, że wcześniej w połowie lipca wypisaliśmy ostatniego naszego pacjenta covidowego. Eksperci nie są jednak jednoznaczni jak będzie przebiegać IV fala pandemii w Polsce podczas tegorocznej jesieni. Trudno bowiem jednoznacznie ocenić jaki wpływ na ilość zachorowań i przebieg choroby u pacjentów będą mieć szczepienia. Zdania tutaj są podzielone czy taka ilość zaszczepionych osób – łącznie około 18 mln osób daje możliwość uzyskania tzw. odporności stadnej. – Obecnie jak informują media wzrost zachorowań nastąpił do około 700 przypadków dziennie – przypomina wicedyrektor Małgorzata Czaplińska. - Mamy nadzieję, że może ta fala nie będzie taka mocna jak to było jesienią tamtego roku i wiosną tego roku. Zobaczymy czy rzeczywiście będzie się to przekładać na liczbę hospitalizacji i czy te zachorowania będą miały łagodniejszy przebieg.


 

Już ponad półtorej roku zmagamy się z epidemią wirusa Sars-CoV-2, a to, że walka z jego następstwami może potrwać znacznie dłużej staje się pomału faktem. Autorytety z dziedziny medycyny – profesorowie, naukowcy, lekarze badając i cały czas ucząc się tego schorzenia dostrzegają coraz więcej negatywnych pocovidowych konsekwencji dla naszego zdrowia – od spadku wydolności przez problemy stawowe, neurologiczne i pulmonologiczne. Specjaliści nie mają wątpliwości co do tego, że to właśnie szczepienia są tym co może nas uchronić przed ciężkim przebiegiem covidu i jego dalekosiężnymi następstwami. Rozmowa z Jerzym Toczkiem, koordynatorem ds. szczepień w Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Panie Doktorze, Toprowcy informują o tym, że w tym roku coraz częściej zdarzają się osoby, które trzeba zwozić z Tatr ze względu na to, iż przeceniły swoją wydolność. Czy może to mieć jakiś związek z przechorowaniem Sars-CoV-2?

Jak najbardziej tak. Pomimo, iż dopiero uczymy się tej choroby, to wiele możemy już o niej powiedzieć. Wydolność po przejściu Covid-19 – nawet przy skąpych objawach czy też przechorowaniu go bez objawów na pewno spada. Zauważamy tutaj, że pacjenci do pół roku, czasami nawet kilka miesięcy dłużej mają zdecydowanie mniejszą wydolność, mniejsze możliwości, jeżeli chodzi o własny organizm. Generalnie osoby po przechorowaniu Covid-19 powinny wystrzegać się ekstremalnych wysiłków. Wydaje się, że do części pacjentów to dociera, natomiast do części – tej, która myśli, że jest niezniszczalna – chyba nie do końca to trafia. Za każdym razem zwracamy uwagę naszym pacjentom, że przede wszystkim muszą dbać o własną kondycję fizyczną w kontekście przejścia tej choroby. Niestety pacjenci nie zawsze stosują się do naszych zaleceń, często przeholowują z wysiłkiem, a góry szczególnie mocno dają odzwierciedlenie tego problemu.

W dniach 15-17.08.2021 zostanie przeprowadzona już druga w ciągu tych wakacji akcja szczepień plenerowych jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson. Mieszkańców i turystów zapraszamy na Dolną Rówień Krupową w godzinach 10.00-18.00. Przypominamy, że decyzja o zaszczepieniu się to najlepszy wybór: wybór odpowiedzialności i zdrowego rozsądku. Niech w tych dniach wszystkie drogi prowadzą do plenerowego punktu szczepień!

Harmonogram plenerowej akcji szczepień na Dolnej Równi Krupowej 15-17 sierpnia 2021

15.08.2021:

10.00-18.00 szczepienia w plenerowym miasteczku, możliwość wyrobienia Karty Seniora dla osób 60+, warsztaty plastyczne z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział Zakopane

10.00-15.00 możliwość oddania krwi w podstawionym przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie krwiobusie

12.00-18.00 promocja programu Narodowego Funduszu Zdrowia „Profilaktyka 40 plus”, konsultacje specjalistów: onkologa i pulmonologa, nauka samobadania piersi, pomiary poziomu cukru i ciśnienia krwi, analiza składu ciała, porady dietetyka. Przy stanowisku NFZ będzie można także odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ oraz potwierdzić profil zaufany.

16.08.2021:

10.00-18.00 szczepienia w plenerowym miasteczku, możliwość wyrobienia Karty Seniora dla osób 60+, warsztaty plastyczne z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział Zakopane

10.00-15.00 możliwość oddania krwi w podstawionym przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie krwiobusie

17.08.2021:

10.00-18.00 szczepienia w plenerowym miasteczku, możliwość wyrobienia Karty Seniora dla osób 60+, warsztaty plastyczne z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział Zakopane.
Zapraszamy!

Pacjenci, którzy przeszli COVID-19, mogą skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych w gabinecie fizjoterapii.

Specjaliści szacują, że przynajmniej jedna trzecia pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem. Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, ,zaburzenia koordynacji ruchowej a nawet stany lękowe i depresyjne.

Rehabilitacja postcovid w gabinecie fizjoterapeutycznym.

Do programu rehabilitacji COVID-19 w gabinecie fizjoterapeutycznym kwalifikują się ozdrowieńcy, nie później niż do 6 miesięcy od zakończenia choroby. Chodzi np. o pacjentów z utrzymującą się dusznością, która poważnie utrudnia normalne funkcjonowanie.

Zabiegi w rehabilitacji ambulatoryjnej są realizowane na podstawie skierowania. Skierowanie wystawi pacjentowi m.in. lekarz rodzinny .Rehabilitacja postcovidowa  trwa do 6 tygodni i jest podzielona na kilka etapów.

W ostatnich dniach Szpital Powiatowy im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zyskał nowe sterylizatory. Zastąpiły one użytkowane od 10 lat urządzenia zamontowane w centralnej sterylizatorni. Zakup obejmował dwa sterylizatory parowe i jeden przelotowy plazmowy.

Sterylizacja parowa to jeden z najpowszechniejszych sposób sterylizacja. Proces polega na likwidowaniu mikroorganizmów za pomocą ciepłej pary pod ciśnieniem. Natomiast jednym z najnowocześniejszych rozwiązań jest dzisiaj sterylizacja plazmowa. Urządzenie, wyposażone w komorę próżniową, posługuje się nadtlenkiem wodoru w formie gazowej oraz anteną plazmy, która usuwa nadtlenek wodoru zarówno z komory, jak i narzędzi.

Koszt zakupu wyniósł ponad 900 tys. złotych i został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach realizacji projektu partnerskiego „Małopolska Tarcza Antykryzysowa - Pakiet Medyczny 2”. W 2020 r. Szpital Powiatowy im. Dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopane podpisał z Województwem Małopolskim umowę partnerską na rzecz wspólnej realizacji projektu. Jego głównym celem jest rozwój usług zdrowotnych w zakresie zwalczania epidemii COVID-19 na terenie województwa małopolskiego. Działania projektowe koncentrują się na udzielaniu wsparcia podmiotom leczniczym poprzez zapewnienie odpowiednich zasobów do walki z epidemią wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2.

Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat.   Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Przygotowaliśmy informacje dla szkół i placówek w tej sprawie. Wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Wszystkie materiały zostaną przekazane do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

Organizacja szczepień

Szczepienia będą odbywały się w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych
i powszechnych oraz na terenie placówek oświatowych (tryb mobilny).

Tryb mobilny będzie realizowany przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

Mapa punktów szczepień https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

Pliki do pobrania
Pobierz plik (kwestionariusz COVID.pdf)Kwestionariusz COVID588 kB