W całym kraju praktycznie codziennie wzrasta liczba osób zakażonych koronawirusem. Z kilkunastu notowanych codziennie przypadków obecnie ilość testów z pozytywnym wynikiem sięga kilkuset. Wszystko wskazuje więc na to, że jesień będzie sezonem IV fali pandemii. Choć eksperci nie są jednoznaczni jak powszechność szczepień wpłynie na przebieg kolejnej fali pandemii. Jedno jest pewne – placówki medyczne w południowej Małopolsce są przygotowane do wzrostu zachorowań i ilości osób hospitalizowanych.

Przez cały czas Szpital Powiatowy im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem utrzymuje w gotowości tzw. oddział covidowy – który w rejonie wakacji na szczęście przez pewien czas nie miał nawet w ogóle pacjentów. Ale wraz z początkiem września ponownie pojawiły się osoby zakażone koronawirusem wymagające hospitalizacji. Dwie kobiety, które zgłosiły się na nowotarski SOR zostały przetransportowane na oddział w Zakopanem. Na mocy ostatniej decyzji Wojewody Małopolskiego, z maja 2021 roku mamy obowiązek zabezpieczać na razie 15 miejsc i jedno miejsce intensywnej terapii medycznej – przypomina dr Małgorzata Czaplińska wicedyrektor Szpitala Powiatowego w Zakopanem. - Rzeczywiście obserwujemy niewielki wzrost pozytywnych wyników testów PCR w kierunku Covid-19 jak i pojawiają się już pierwsze hospitalizacje. Ale ilość pacjentów z wirusem Sars-Cov-2 jest stosunkowo niewielka na naszym terenie. Mogę zapewnić, że nasz oddział jest przygotowany i jeżeli pojawi się taka potrzeba będziemy przyjmować kolejnych chorych. Przypomnę, że wcześniej w połowie lipca wypisaliśmy ostatniego naszego pacjenta covidowego. Eksperci nie są jednak jednoznaczni jak będzie przebiegać IV fala pandemii w Polsce podczas tegorocznej jesieni. Trudno bowiem jednoznacznie ocenić jaki wpływ na ilość zachorowań i przebieg choroby u pacjentów będą mieć szczepienia. Zdania tutaj są podzielone czy taka ilość zaszczepionych osób – łącznie około 18 mln osób daje możliwość uzyskania tzw. odporności stadnej. – Obecnie jak informują media wzrost zachorowań nastąpił do około 700 przypadków dziennie – przypomina wicedyrektor Małgorzata Czaplińska. - Mamy nadzieję, że może ta fala nie będzie taka mocna jak to było jesienią tamtego roku i wiosną tego roku. Zobaczymy czy rzeczywiście będzie się to przekładać na liczbę hospitalizacji i czy te zachorowania będą miały łagodniejszy przebieg.


 

Już ponad półtorej roku zmagamy się z epidemią wirusa Sars-CoV-2, a to, że walka z jego następstwami może potrwać znacznie dłużej staje się pomału faktem. Autorytety z dziedziny medycyny – profesorowie, naukowcy, lekarze badając i cały czas ucząc się tego schorzenia dostrzegają coraz więcej negatywnych pocovidowych konsekwencji dla naszego zdrowia – od spadku wydolności przez problemy stawowe, neurologiczne i pulmonologiczne. Specjaliści nie mają wątpliwości co do tego, że to właśnie szczepienia są tym co może nas uchronić przed ciężkim przebiegiem covidu i jego dalekosiężnymi następstwami. Rozmowa z Jerzym Toczkiem, koordynatorem ds. szczepień w Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Panie Doktorze, Toprowcy informują o tym, że w tym roku coraz częściej zdarzają się osoby, które trzeba zwozić z Tatr ze względu na to, iż przeceniły swoją wydolność. Czy może to mieć jakiś związek z przechorowaniem Sars-CoV-2?

Jak najbardziej tak. Pomimo, iż dopiero uczymy się tej choroby, to wiele możemy już o niej powiedzieć. Wydolność po przejściu Covid-19 – nawet przy skąpych objawach czy też przechorowaniu go bez objawów na pewno spada. Zauważamy tutaj, że pacjenci do pół roku, czasami nawet kilka miesięcy dłużej mają zdecydowanie mniejszą wydolność, mniejsze możliwości, jeżeli chodzi o własny organizm. Generalnie osoby po przechorowaniu Covid-19 powinny wystrzegać się ekstremalnych wysiłków. Wydaje się, że do części pacjentów to dociera, natomiast do części – tej, która myśli, że jest niezniszczalna – chyba nie do końca to trafia. Za każdym razem zwracamy uwagę naszym pacjentom, że przede wszystkim muszą dbać o własną kondycję fizyczną w kontekście przejścia tej choroby. Niestety pacjenci nie zawsze stosują się do naszych zaleceń, często przeholowują z wysiłkiem, a góry szczególnie mocno dają odzwierciedlenie tego problemu.

W dniach 15-17.08.2021 zostanie przeprowadzona już druga w ciągu tych wakacji akcja szczepień plenerowych jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson. Mieszkańców i turystów zapraszamy na Dolną Rówień Krupową w godzinach 10.00-18.00. Przypominamy, że decyzja o zaszczepieniu się to najlepszy wybór: wybór odpowiedzialności i zdrowego rozsądku. Niech w tych dniach wszystkie drogi prowadzą do plenerowego punktu szczepień!

Harmonogram plenerowej akcji szczepień na Dolnej Równi Krupowej 15-17 sierpnia 2021

15.08.2021:

10.00-18.00 szczepienia w plenerowym miasteczku, możliwość wyrobienia Karty Seniora dla osób 60+, warsztaty plastyczne z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział Zakopane

10.00-15.00 możliwość oddania krwi w podstawionym przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie krwiobusie

12.00-18.00 promocja programu Narodowego Funduszu Zdrowia „Profilaktyka 40 plus”, konsultacje specjalistów: onkologa i pulmonologa, nauka samobadania piersi, pomiary poziomu cukru i ciśnienia krwi, analiza składu ciała, porady dietetyka. Przy stanowisku NFZ będzie można także odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ oraz potwierdzić profil zaufany.

16.08.2021:

10.00-18.00 szczepienia w plenerowym miasteczku, możliwość wyrobienia Karty Seniora dla osób 60+, warsztaty plastyczne z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział Zakopane

10.00-15.00 możliwość oddania krwi w podstawionym przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie krwiobusie

17.08.2021:

10.00-18.00 szczepienia w plenerowym miasteczku, możliwość wyrobienia Karty Seniora dla osób 60+, warsztaty plastyczne z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział Zakopane.
Zapraszamy!

Pacjenci, którzy przeszli COVID-19, mogą skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych w gabinecie fizjoterapii.

Specjaliści szacują, że przynajmniej jedna trzecia pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem. Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, ,zaburzenia koordynacji ruchowej a nawet stany lękowe i depresyjne.

Rehabilitacja postcovid w gabinecie fizjoterapeutycznym.

Do programu rehabilitacji COVID-19 w gabinecie fizjoterapeutycznym kwalifikują się ozdrowieńcy, nie później niż do 6 miesięcy od zakończenia choroby. Chodzi np. o pacjentów z utrzymującą się dusznością, która poważnie utrudnia normalne funkcjonowanie.

Zabiegi w rehabilitacji ambulatoryjnej są realizowane na podstawie skierowania. Skierowanie wystawi pacjentowi m.in. lekarz rodzinny .Rehabilitacja postcovidowa  trwa do 6 tygodni i jest podzielona na kilka etapów.

W ostatnich dniach Szpital Powiatowy im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zyskał nowe sterylizatory. Zastąpiły one użytkowane od 10 lat urządzenia zamontowane w centralnej sterylizatorni. Zakup obejmował dwa sterylizatory parowe i jeden przelotowy plazmowy.

Sterylizacja parowa to jeden z najpowszechniejszych sposób sterylizacja. Proces polega na likwidowaniu mikroorganizmów za pomocą ciepłej pary pod ciśnieniem. Natomiast jednym z najnowocześniejszych rozwiązań jest dzisiaj sterylizacja plazmowa. Urządzenie, wyposażone w komorę próżniową, posługuje się nadtlenkiem wodoru w formie gazowej oraz anteną plazmy, która usuwa nadtlenek wodoru zarówno z komory, jak i narzędzi.

Koszt zakupu wyniósł ponad 900 tys. złotych i został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach realizacji projektu partnerskiego „Małopolska Tarcza Antykryzysowa - Pakiet Medyczny 2”. W 2020 r. Szpital Powiatowy im. Dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopane podpisał z Województwem Małopolskim umowę partnerską na rzecz wspólnej realizacji projektu. Jego głównym celem jest rozwój usług zdrowotnych w zakresie zwalczania epidemii COVID-19 na terenie województwa małopolskiego. Działania projektowe koncentrują się na udzielaniu wsparcia podmiotom leczniczym poprzez zapewnienie odpowiednich zasobów do walki z epidemią wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2.

Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat.   Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Przygotowaliśmy informacje dla szkół i placówek w tej sprawie. Wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Wszystkie materiały zostaną przekazane do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

Organizacja szczepień

Szczepienia będą odbywały się w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych
i powszechnych oraz na terenie placówek oświatowych (tryb mobilny).

Tryb mobilny będzie realizowany przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

Mapa punktów szczepień https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

Pliki do pobrania
Pobierz plik (kwestionariusz COVID.pdf)Kwestionariusz COVID588 kB

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Starosta Tatrzański Piotr Bąk oraz Szpital Powiatowy im. dr. Tytusa Chałubińskiego zapraszają do plenerowego punktu szczepień, który będzie działał w sobotę 12 czerwca w godzinach 10:00 – 18:00 oraz w niedzielę 13 czerwca w godzinach 10:00 – 18:00 lub do ostatniej szczepionki na ulicy Krupówki obok poczty. Każdy, kto ukończył 18. rok życia, będzie mógł zaszczepić się przeciwko COVID‑19 jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson.

Szczepienia będą wykonywane równolegle przez dwa zespoły medyczne. Do ich dyspozycji jest 2.000 szczepionek. Każde szczepienie poprzedzone będzie konsultacją lekarską.

Co warto wiedzieć?

  • Do punktu szczepień może zgłosić się każda pełnoletnia osoba, która do tej pory nie została jeszcze zaszczepiona. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja
  • Szczepienia będą się odbywały wg kolejności przyjścia do punktu.
  • Należy ze sobą zabrać dowód osobisty.
  • Proces rejestracji usprawni wypełniona wcześniej ankieta „Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19”. Jest ona ogólnodostępna, można ją pobrać i wydrukować ze strony Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz strony www.zakopane.pl.
  • Organizatorzy dla osób zaszczepionych w punkcie plenerowym przygotowali atrakcje i niespodzianki.

Punkt plenerowy został uruchomiony w ramach akcji szczepień w województwie małopolskim „Szczepimy się od Giewontu po Pustynię Błędowską” zorganizowanej przez Wojewodę Małopolskiego przy współpracy jednostek samorządu terytorialnego w miastach Zakopane, Szczawnica, Krynica-Zdrój i w gminie Klucze.

Szpital Powiatowy im dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem to jeden z kilku punktów szczepień zlokalizowanych w powiecie tatrzańskim, który codziennie szczepi od 200 do 250 osób. Zainteresowanie szczepieniami utrzymuje się tutaj na umiarkowanym poziomie, a większość pacjentów przyjmuje już drugą dawkę szczepionki, chociaż zdarzają się jeszcze osoby, które dopiero co podjęły decyzję o przystąpieniu do szczepienia. Rozmowa z Jerzym Toczkiem, koordynatorem ds. szczepień w Szpitalu Powiatowym im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Panie Doktorze ostatnio bardzo dużo mówi się o przyspieszeniu wyszczepiania drugich dawek, czy będzie to miało wpływ na nasz szpitalny punkt szczepień?

Rzeczywiście, ostatnimi czasy to bardzo ważki temat. Niemniej jednak musimy czekać na stosowne rozporządzenie, które ma się ukazać już za kilka dni, bo 17 maja. Jak wszyscy doskonale wiemy prawo nie działa wstecz, dlatego zgodnie z jego literą, w momencie wejścia w życie tego aktu, osoby szczepione od 17 maja będą miały przyspieszaną drugą dawkę. Natomiast pacjenci, którzy zaszczepili się przed tym terminem muszą odczekać wyznaczony wcześniej odstęp czasu między poszczególnymi dawkami.

Przez ostatnie 7 tygodni pacjentki oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem kierowane były do innych placówek. Sytuacja ta wynikała z troski o bezpieczeństwo przyszłych mam i nowonarodzonych dzieci, ponieważ zakopiański szpital pełnił dotychczas funkcję szpitala covidowego. O powrocie do normalności i wznowieniu działalności oddziału opowiada dr hab. n. med. Hubert Wolski, specjalista położnictwa i ginekologii.

Panie Doktorze mamy dobrą wiadomość dla wszystkich pacjentek oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Powiatowego – porody wracają do Zakopanego

Tak, to dla nas wszystkich bardzo ważny i bardzo wyczekiwany dzień. Przez ostatnie 7 tygodni w zakopiańskim szpitalu nie urodziło się ani jedno dziecko. To efekt przymusowej sytuacji związanej z tym, że nasz szpital pełnił funkcję szpitala covidowego. W ciągu ostatnich kilku dni obserwujemy stopniowy powrót do normalności jeśli chodzi o życie społeczne – hotele, restauracje, instytucje kultury, kina czy teatry. Obok tego wszystkiego normalność wraca także do zakopiańskiego szpitala. Nareszcie w pełni będziemy mogli realizować statutowe działania, dlatego z wielką radością mogę przekazać tą dobrą informację wszystkim mieszkankom powiatu tatrzańskiego – dzieci ponownie mogą rodzicie się tutaj u nas, w Zakopanem.

W ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, w całym kraju utworzono Punkty Szczepień Powszechnych. Jedno z takich miejsc powstało przy Szpitalu Powiatowym w Zakopanem. Jak deklaruje Jerzy Toczek, koordynator ds. szczepień - planowo będzie tu szczepionych od 150 do 300 osób dziennie. 

Szpital Powiatowy im dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem od samego początku intensywnie angażuje się w ogólnopolską akcję szczepień.  Cały proces przebiega tu bardzo sprawnie, a wszystko dzięki świetnej organizacji i zaangażowaniu podhalańskiej kadry. – Obecnie staramy się rozpocząć szczepienia w tzw. Punkcie Szczepień Powszechnych – mówi Jerzy Toczek, koordynator ds. szczepień w Szpitalu Powiatowym. - Niestety z uwagi na chwilowy brak dostaw szczepionek do naszego kraju możemy odnotować nieznaczne opóźnienia w tym zakresie. Sądzę, że dopiero po długim weekendzie majowym wejdziemy w pełne moce przerobowe.