Poszczególne jednostki podległe Powiatowi Tatrzańskiemu podsumowują miniony 2021 rok. Czas trudny, bo pandemia dała się we znaki nie tylko placówkom służby zdrowia, ale i wpłynęła na życie nas wszystkich w każdym obszarze. Zmiany i wyzwania nie ominęły również Domu Wczasów Dziecięcych „Pałac Tatrzański”, który od lat działa Zakopanem.

Dom Wczasów Dziecięcych to placówka ponadregionalna, w związku z czym nie mamy „swoich” dzieci, z którymi pracujemy – przypomina Dorota Sztokfisz dyrektor DWD „Pałac Tatrzański”.  - Opieramy się przede wszystkim na dzieciach, które przyjeżdżają z zewnątrz, spoza powiatu. W 2020 roku ukazały się projekty rozporządzeń, które pod znakiem zapytania stawiały dalsze istnienie placówki. Przystępując jednak do konkursu w kwietniu wydawało się, że uda nam się wypracować zmiany, które umożliwią funkcjonowanie tego typu instytucji. Mając teraz możliwość funkcjonowania w dobie pandemii widzimy, że potrzeba wspólnego przebywania dzieci jest bardzo duża. Różnica w samym zachowaniu dzieci jest ogromna. Wcześniej koncentrowały się one na swoich telefonach. Teraz skupiają się na zajęciach, na korytarzach spędzają czas w dużych grupach razem ze swoimi rówieśnikami.
Pozwolę sobie przywołać nieco statystyk, ponieważ Covid-19 i nauczanie zdalne spowodowały 5-miesięczną przerwę w funkcjonowaniu naszej placówki. Dzieci przyjmowaliśmy od 31 maja w ograniczeniach ilościowych. Tym samym od czerwca do sierpnia gościliśmy u nas 408 uczniów. Natomiast w nowym roku szkolnym - od września do grudnia - 779 dzieci, które przebywały u nas na 5-dniowych turnusach, od poniedziałku do piątku.
Wirus Sars-CoV-2 spowodował, że trzy małe zespoły klasowe nie pojawiły się w naszych progach ze względu na kwarantannę. Nie dotarły do mnie również żadne informacje, żeby po wyjeździe z naszego ośrodka jakieś dziecko się rozchorowało i stwierdzono u niego Covid. Nauczyciele byli zobowiązani do przekazywania nam takich informacji. Podsumowując rok 2021 gościliśmy 1187 uczniów, co w porównaniu do lat ubiegłych nie jest jakimś ewenementem, ponieważ normalnie przyjmowaliśmy po 2500 osób.
Chciałam podziękować za lata współpracy i okazane wsparcie ze strony Starostwa i Wydziału.