Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury na progu ważnych zmian. Wszystko wskazuje na to, że jej partnerem strategicznym staną się Polskie Koleje Linowe. Ta renomowana spółka chce wspólnie z agencją Powiatu Tatrzańskiego współdziałać nie tylko pod Gubałówką tworząc tam potrzebny parking, ale i modernizując wybrane obiekty wypoczynkowe. Chodzi o powierzone przez samorząd powiatowy w zarząd TARPIK-owi Domy Wczasowe „Jasny Pałac” i „Wanta” które wymagają gruntownej modernizacji. Rozmowa z Heleną Buńdą, dyrektor TARPiK agencji Powiatu Tatrzańskiego.

Coraz głośniej mówi się o tym, że Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury będzie współpracować z Polskimi Kolejami Linowymi. Podstawowe pytanie – czy te informacje rzeczywiście są prawdziwe i współpraca się szykuje lub też już się rozpoczęła?

Potwierdzam, że obecnie prowadzone są rozmowy z Polskimi Kolejami Linowymi, w których uczestniczy zarówno Powiat Tatrzański z panem starosta na czele jak i Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury – TARPiK. Generalnie przyjęty został plan współpracy pomiędzy tymi trzema podmiotami, której przedmiotem są nieruchomości pozostające w zarządzie TARPiK, a przekazane nam przez Radę Powiatu Tatrzańskiego. TARPiK jako podmiot, sam w sobie nie ma możliwości kredytowania czy pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje. Niestety obowiązują nas takie, a nie inne przepisy, dlatego staramy się znaleźć inne wyjście, jeśli chodzi o sfinansowanie niezbędnych prac w budynkach stąd pomysł na współpracę na linii PKL-Powiat Tatrzański- TARPiK – oczywiście z korzyścią dla wszystkich partnerów.

W zakopiańskim Szpitalu Powiatowym im. Dr Tytusa Chałubińskiego szczepienia są wykonywane jedynie trzy dni w tygodniu. Ograniczenie to wynika ze spadku zainteresowania, chociaż powoli mówi się już o czwartek dawce, która uzupełni naszą odporność. Decyzję o przyjęciu szczepienia można podjąć z dnia na dzień, co w porównaniu do początków pandemii jest znacznym ułatwieniem. Mimo to aktualnie przyjmowane są głównie „boostery”, czyli dawki przypominające.

Z okazji 100-lecia powstania 5. Pułku Strzelców Podhalańskich w Przemyślu został odsłonięty odtworzony pomnik przedwojennego Podhalanina, który znajdował się niegdyś w koszarach pułkowych przy ulicy Słowackiego.

Eksperci nie mają wątpliwości: dane z ostatnich tygodni jednoznacznie pokazują, że 5 fala pandemii zaczyna się kończyć. Mniejsza liczba pozytywnych testów i jednocześnie mniej pacjentów na oddziałach covidowych. Tak jest m.in. w Szpitalu Powiatowym im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem – rozmowa z wicedyrektor placówki dr Małgorzatą Czaplińską.

W czwartek w Starostwie Tatrzańskim odbyła się uroczystość wręczenia kilku osobom Odznaki Honorowej za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Otrzymały je osoby z terenu Powiatu Tatrzańskiego, których praca, często społeczna związana jest właśnie z dobrem dzieci. – Formalny rzecznik jest jeden, ale zawsze powtarzam, że w całej Polsce są tysiące osób, które codziennie bez rozgłosu i nie dla sławy pomagają w różny sposób najmłodszym – podkreśla Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka. – Wszyscy wspólnie dbamy o dobro dzieci pod różnym względem – tutaj dzisiaj wśród odznaczonych mamy pediatrę, rodzinę zastępczą czy osobę która integruje dzieci niepełnosprawne poprzez sport czy w domu dziecka zapewnia wychowankom maksymalnie dobre warunki.

Czas pandemii jest wyjątkowo trudny nie tylko dla samych chorych i ich bliskich, ale również dla dzieci i młodzieży, która po raz pierwszy w historii większość roku szkolnego spędziła na zdalnym nauczaniu. Już dzisiaj wiadomo, że izolacja i brak kontaktu z rówieśnikami odbiły się negatywnie na kondycji psychofizycznej najmłodszych. Widać to między innymi po ilości pracy jaką mają specjaliści w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, której organem prowadzącym jest Powiat Tatrzański. 

Powiat Tatrzańskie to nie tylko urząd z wieloma zadaniami, ale i podległe jednostki, w tym działające w sferze kultury. Wśród nich jest Tatrzańskie Centrum Kultury „Jutrzenka” - ośrodek o ogromnej renomie i tradycjach. Rok 2021 był dla „Jutrzenki” trudny ze względu na obostrzenia związane z pandemią, które dotknęły zarówno jednostki kulturalne jak i oświatowe.

Poszczególne jednostki podległe Powiatowi Tatrzańskiemu podsumowują miniony 2021 rok. Czas trudny, bo pandemia dała się we znaki nie tylko placówkom służby zdrowia, ale i wpłynęła na życie nas wszystkich w każdym obszarze. Zmiany i wyzwania nie ominęły również Domu Wczasów Dziecięcych „Pałac Tatrzański”, który od lat działa Zakopanem.

TATRZAŃSKA AGENCJA

Tatrzańska Agencja

Centrum Kultury "Jutrzenka"

Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem

Tatrzańskie Wici

XI Tatrzańskie Wici 2012

Marka Tarzańska

Marka Tatrzańska

Europejskie Targi Produktów Regionalanych

Europejskie Targi Produktów Regionalnych

FORUM GÓRSKIE

 Forum Górskie