To niezwykle ważne wydarzenie nie tylko dla mieszkańców Małopolski, ale i całego kraju. Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc „Odrodzenie” im. Klary Jelskiej w Zakopanem, którego obecnie organem prowadzącym jest Województwo Małopolskie, zakończył prace przy budowie nowego skrzydła budynku. Powiat Tatrzański, który wcześniej przez 25 lat był organem prowadzącym wspomnianego szpitala specjalistycznego w Zakopanem reprezentowali: Piotr Bąk starosta tatrzański i jego zastępca Władysław Filar.

Warto przypomnieć na wstępie, że przez ćwierć wieku Specjalistyczny Szpital Chorób Płuc „Odrodzenie” im. Klary Jelskiej w Zakopanem organem prowadzącym placówkę był Powiat Tatrzański.

16 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu co roku oglądamy niepokojące grafiki przepalonych płuc, straszące nas przed chorobami spowodowanymi nałogowym paleniem. Szokującą sytatystyką jest jednak to, że reugularne palenie tytoniu wciąż raportuje 23% dorosłych Polaków czyli około 8 mln! Dodatkowo, wynik ten ma rosnącą tendencję względem poprzednich lat.

Okazuje się, że Polacy chcą rzucać palenie, tylko nie do końca wiedzą jak. W Stanach Zjednoczonych dla porównania, z 20,9% dorosłych palaczy w 2005 roku, w 2021 roku było ich już tylko 11,5% – to aż 9,4% obywateli USA mniej! To znak, że porzucenie tego szkodliwego nałogu jest możliwe, stanowi jednak ono spore wyzwanie. Dlaczego?

“Palenie to połączenie uzależnienia psychicznego z wystawianiem się na działanie uzależniającej substancji – nikotyny. To substancja psychoaktywna, która wpływa na funkcjonowanie mózgu, pobudzenie i ożywienie, wzrost ciśnienia tętniczego, co jest związane z wyrzutem dopaminy.” wypowiada się Jagoda Turowska, psycholog

10 października, obchodzony jako Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, jest okazją do poszerzania świadomości na temat powszechnego problemu, jakim jest depresja. Według danych WHO ponad 280 milionów ludzi na całym świecie ma depresję a 1 na 4 dorosłych cierpi na tę chorobę w którymś momencie swojego życia. To ogromne wyzwanie dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Na problemy ze zdrowiem psychicznym jesteśmy szczególnie narażeni w okresie jesienno-zimowym, w który właśnie wchodzimy. Wiele osób cierpi wtedy na tzw. SAD.

16.09 Obchodzimy Światowy Dzień Dawcy Szpiku. Od roku 2018 liczba potencjalnych dawców wzrosła w Polsce o ponad 56%! Mimo to, co piąty pacjent nie znajduje odpowiedniego dawcy.

Dlaczego chorzy potrzebują również Ciebie?

Tylko 25% pancjentów znajduje dawcę wśród swoich bliskicj, 75% z nich zdanych jest na poszukiwanie swojego genetycznego bliźniaka. Dlatego mimo tego, że mamy w Polsce już ponad 2 miliony zarejestrowanych dawców - nasze potrzeby są znacznie większe.

Komórki szpiku kostnego, podobnie jak krew, są cennym lekiem, który nie może być wytworzony sztucznie. Często stanowią jedyną szansę na życie dla pacjentów, którzy ich potrzebują. Szpiku kostnego nie da się przechowywać, dlatego gdy pacjent potrzebuje przeszczepienia, rozpoczyna się proces poszukiwania zgodnego dawcy.

Pliki do pobrania
Pobierz plik (oddawanie-szpiku-kostnego-infografika.jpg)Oddawanie Szpiku Kostnego Infografika505 kB

Na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 czerwca 2023 r. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu tworzy w ramach programu pilotażowego Centrum Zdrowia Psychicznego obejmujące powiaty: nowotarski i tatrzański.

Realizując założenie bliskiego dostępu do usług w zakresie zdrowia psychicznego planuje się utworzenie 3 punktów działalności w: Nowym Targu, Rabce- Zdroju i  Zakopanem.

W związku z tym zapraszamy osoby do pracy w ww. punktach Centrum Zdrowia Psychicznego-  istnieje możliwość zatrudnienia na  podstawie  umowy o pracę lub umowy cywilno- prawnej, w elastycznych godzinach pracy.            

Zapraszamy do składania dokumentacji aplikacyjnej wraz ze wskazaniem preferowanego miejsca pracy na stanowiska: psycholog, psycholog kliniczny, lub z doświadczeniem klinicznym co najmniej 2 lata w szpitalu, pielęgniarka, terapeuta zajęciowy, lekarz specjalista psychiatra, lekarz psychiatra, lekarz w trakcie specjalizacji, osoba prowadząca psychoterapię, rejestratorka/sekretarka medyczna, dietetyk, specjalista psychoterapii uzależnień.

Szczegółowy opis kwalifikacji i obowiązków znajduje się na stronie internetowej: www.pszs.eu  – zakładka kariera/ ogłoszenia o pracę.

Pliki do pobrania
Pobierz plik (ogłoszenie personel 28_08_2023.docx)ogłoszenie personel 28_08_2023.docx20 kB

Statystyki medyczne nie pozostawiają złudzeń: rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących na świecie. Polska jest wśród krajów w których ilość zdiagnozowanych przypadków i zgonów należy do najwyższych w Europie. Przełomem w walce z nowotworem było opracowanie szczepionki przeciwko wirusowi HPV, który jest najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy. Teraz zaś jest możliwość bezpłatnego szczepienia w Polsce nie tylko dla dziewcząt, ale i chłopców. Rozmowa z dr hab. med. Hubertem Wolskim Kierownikiem Oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem Członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy oraz vice Przewodniczącym Sekcji Zakażeń przy Polskim Towarzystwie Ginekologów i Położników.

Panie Doktorze jak powszechnie wiadomo rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów na świecie. Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich, gdzie odnotowuje się najwyższy odsetek zapadalności i umieralności na ten nowotwór. Tymczasem 1 czerwca Ministerstwo Zdrowia ogłosiło możliwość szczepień przeciw HPV. Jak według Pana ten fakt wpisuje się w walkę z rakiem szyjki macicy?

- Nowotwory są drugą w kolejności przyczyną zgonów w Polsce po chorobach układu krążenia. Wydłużenie czasu życia oraz zwiększenie okresu narażenia na różne czynniki sprzyjające zachorowaniom powoduje przyrost liczby występowania chorób

Pliki do pobrania
Pobierz plik (plakat_leczenie_przeszczepami_A1.pdf)Plakat99 kB

Pozostały już ostatnie miejsca na bezpłatne badania kolonoskopowe w pełnym znieczuleniu.

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż kończą się bezpłatne badania kolonoskopowe w pełnym znieczuleniu anestezjologicznym a limit pozostałych miejsc jest ograniczony i kurczy się z dnia na dzień. Tego typu badania w znieczuleniu anestezjologicznym wraz z ewentualnym usunięciem bezpośredniej przyczyny raka jelita grubego – gruczolaków i polipów to komercyjnie koszt sięgający nawet dwóch tysięcy złotych. Tym razem badania są darmowe, ponieważ w pełni dotowane przez Unię Europejską i Skarb Państwa. Bezpłatne są również ewentualne badania histopatologiczne pobranych wycinków w ramach kolonoskopii.

NIE CZEKAJ ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ! OGRANICZONA LICZBA MIEJSC ORAZ ZBLIŻAJĄCY SIĘ KONIEC TRWANIA PROJETU! To już ostatni dzwonek dla wszystkich chętnych.

Jest to już ostatnia edycja programów Europejskich Funduszy Społecznościowych związanych z badaniami przesiewowymi pod kątem raka jelita grubego. Kolejnej edycji już nie będzie, więc wykonanie takiego badania w znieczulaniu anestezjologicznym bezpłatnie będzie nie możliwe. W związku z powyższym serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w programie wszystkie osoby, nawet te, które dotychczas nie miały żadnych dolegliwości ale świadome są, że takie badanie profilaktyczne może im w przyszłości uratować życie i zdrowie.

Szacuje się, że najbliższe kilka dni pod Tatrami może spędzić nawet sto tysięcy osób. Choć według niektórych danych na całym Podhalu może być ich znacznie więcej. Spora część z nich noc sylwestrową zamierza w różnych sposób spędzić w Zakopanem. W pełnej gotowości są policja jak i pogotowie ratunkowe oraz cały personel Szpitala Powiatowego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Rozmowa z dr Jerzym Toczkiem kierownikiem Poradni Specjalistycznych zakopiańskiego szpitala.