Program Pomocy Dzieciom jest skierowany do rodzin z terenu całej Polski, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujących się dziećmi, które wskutek choroby lub wypadku znalazły się w ciężkim stanie klinicznym. Są to dzieci wymagające wsparcia funkcji życiowych za pomocą respiratora bądź koncentratora tlenu, karmienia dojelitowego lub pozajelitowego, innych całodobowych specjalistycznych zabiegów opiekuńczych i pielęgnacyjnych. Jest to program kierowany do rodzin, deklarujących gotowość do wykorzystania wszystkich własnych możliwości do pokonania trudności.

Naszym celem jest:

Oferta realizacji zadania publicznego pt. „Krwista zima pod Tatrami – 2025”  złożona w trybie pozakonkursowym przez Tatrzańskie Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi z siedzibą w Zakopanem.

Informujemy, że dnia 14.01.2025 r. Tatrzańskie Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi z siedzibą w Zakopanem, ul. Zamoyskiego 17a, Zakopane, złożyło w trybie pozakonkursowym ofertę na realizację zadania publicznego pt. „Krwista zima pod Tatrami – 2025”. Zgłoszone zadanie spełnia łącznie wszystkie warunki określone w art. 19a  ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j.Dz. U. z 2024 r. poz. 1491, 1761). Zadanie jest zbieżne z zadaniami określonymi w „Programie współpracy Powiatu Tatrzańskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na lata 2025 - 2028” w zakresie ochrony i promocji zdrowia. Zarząd Powiatu Tatrzańskiego na posiedzeniu w dniu 22 stycznia 2025 r. uznał celowość realizacji opisanego w ofercie zadania.

Proponuje się przekazanie na realizację ww. zadania kwoty dotacji w wysokości 5000,00 zł (słownie: pięć tysięcy złotych 00/100).

Na podstawie art. 15 ust. 2a, 2b i 2d ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2024 r. poz. 149), Zarząd Powiatu Tatrzańskiego ogłasza nabór kandydatów do Komisji Konkursowej powołanej w celu opiniowania ofert na realizację zadania publicznego w formie powierzenia zadania z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2028 r. polegającego na prowadzeniu całodobowej placówki opiekuńczo - wychowawczej typu socjalizacyjnego dla 14 wychowanków.

§1

Ogłasza się nabór kandydatów wskazanych przez organizacje pozarządowe lub inne podmioty wymienione wart. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na członków Komisji Konkursowej.

§2

Wymagania dotyczące kandydatów:

  1. Kandydat nie może być w żaden sposób powiązany z podmiotami biorącymi udział w konkursie.
  2. Kandydat musi posiadać doświadczenie związane z zadaniem publicznym, którego dotyczy konkurs, co będzie przedmiotem weryfikacji podczas rozważania kandydatury.

§3

Wyboru osób spośród zgłoszonych kandydatur dokonuje Zarząd Powiatu Tatrzańskiego.

§4

Udział w pracach komisji jest nieodpłatny i za udział w posiedzeniu komisji nie przysługuje jej członkom zwrot kosztów podróży.

§5

Kandydata można zgłosić wyłącznie za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej https://www.powiat.tatry.pl/

§6

Wypełniony formularz należy złożyć osobiście w siedzibie Starostwa Powiatu Tatrzańskiego, ul. Chramcówki 15, 35-500 Zakopane, z dopiskiem "Kandydatura do Komisji Konkursowej - placówka opiekuńczo-wychowawcza typu socjalizacyjnego" do dnia 9 grudnia 2024 r."

 

Formularz zgłoszeniowy dostępny do pobrania w sekcji załączników po rozwinięciu artykułu

8. bieg charytatywny Biegniemy z Nadzieją!

Górna Rówień Krupowa

6 października (niedziela) 2024 r. start 11.00

Warunkiem uczestnictwa w biegu jest dokonanie darowizny na rzecz Podhalańskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych
Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem.

Minimalna kwota darowizny to 50 PLN - wpłata poprzez panel zgłoszeniowy.

Patronat Honorowy:

Starosty Tatrzańskiego Andrzeja Skupnia
Burmistrza Miasta Zakopane Łukasza Filipowicza
Księdza Infułata Stanisława Olszówki

Organizator:

MOSIR Zakopane
Podhalańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych
Hospicjum Jezusa Miłosiernego

Darczyńcy:

Gmina Kościelisko
Gmina Poronin
Polskie Koleje Linowe
Sport Timing
Cukier Artist

Informuję, że w dniach od 27 września do 4 października 2024 roku zostanie przeprowadzona jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
Szczepienie lisów obejmie obszar całego województwa małopolskiego. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów oraz wykładana ręcznie na obszarach lasów oraz we wszystkich miejscach bytowania lisów wolno żyjących.

Dawkę szczepionki stanowi przynęta o stałej konsystencji w postaci krążka lub kostki koloru brązowo-zielonego do brązowego o intensywnym zapachu rybnym zawierająca wewnątrz blister aluminiowo-plastykowy wypełniony zawiesiną koloru pomarańczowego do czerwono-fioletowego.


Zalecenia:

  1. prosimy nie podnosić, nie dotykać i nie rozłamywać szczepionki
  2. przy ewentualnym kontakcie szczepionki ze skórą, błonami śluzowymi, otwartymi ranami, oczami natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny
  3. każdy kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką zgłosić do lekarza weterynarii lub najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii
  4. w okresie akcji szczepienia lisów oraz przez 14 dni po jej zakończeniu nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu

W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień proszę wszystkich mieszkańców województwa o dostosowanie się powyższych zaleceń, a rodziców i opiekunów o przekazanie stosownych informacji dzieciom.

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału i kibicowania zawodnikom w kolejnej edycji wydarzenia charytatywnego. Jak przypominają inicjatorzy akcji: Moc biegania, to moc pomagania – w wyjątkowym Biegu po Oddech już po raz 9 można wesprzeć podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą i zdobyć atrakcyjne nagrody. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: starosta tatrzański Andrzej Skupień. burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz, znakomita biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk-Tekieli oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Głównym organizatorem jest Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą.

To niezwykle ważne wydarzenie nie tylko dla mieszkańców Małopolski, ale i całego kraju. Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc „Odrodzenie” im. Klary Jelskiej w Zakopanem, którego obecnie organem prowadzącym jest Województwo Małopolskie, zakończył prace przy budowie nowego skrzydła budynku. Powiat Tatrzański, który wcześniej przez 25 lat był organem prowadzącym wspomnianego szpitala specjalistycznego w Zakopanem reprezentowali: Piotr Bąk starosta tatrzański i jego zastępca Władysław Filar.

Warto przypomnieć na wstępie, że przez ćwierć wieku Specjalistyczny Szpital Chorób Płuc „Odrodzenie” im. Klary Jelskiej w Zakopanem organem prowadzącym placówkę był Powiat Tatrzański.

16 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu co roku oglądamy niepokojące grafiki przepalonych płuc, straszące nas przed chorobami spowodowanymi nałogowym paleniem. Szokującą sytatystyką jest jednak to, że reugularne palenie tytoniu wciąż raportuje 23% dorosłych Polaków czyli około 8 mln! Dodatkowo, wynik ten ma rosnącą tendencję względem poprzednich lat.

Okazuje się, że Polacy chcą rzucać palenie, tylko nie do końca wiedzą jak. W Stanach Zjednoczonych dla porównania, z 20,9% dorosłych palaczy w 2005 roku, w 2021 roku było ich już tylko 11,5% – to aż 9,4% obywateli USA mniej! To znak, że porzucenie tego szkodliwego nałogu jest możliwe, stanowi jednak ono spore wyzwanie. Dlaczego?

“Palenie to połączenie uzależnienia psychicznego z wystawianiem się na działanie uzależniającej substancji – nikotyny. To substancja psychoaktywna, która wpływa na funkcjonowanie mózgu, pobudzenie i ożywienie, wzrost ciśnienia tętniczego, co jest związane z wyrzutem dopaminy.” wypowiada się Jagoda Turowska, psycholog

10 października, obchodzony jako Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, jest okazją do poszerzania świadomości na temat powszechnego problemu, jakim jest depresja. Według danych WHO ponad 280 milionów ludzi na całym świecie ma depresję a 1 na 4 dorosłych cierpi na tę chorobę w którymś momencie swojego życia. To ogromne wyzwanie dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Na problemy ze zdrowiem psychicznym jesteśmy szczególnie narażeni w okresie jesienno-zimowym, w który właśnie wchodzimy. Wiele osób cierpi wtedy na tzw. SAD.