Pliki do pobrania
Pobierz plik (plakat_leczenie_przeszczepami_A1.pdf)Plakat99 kB

Pozostały już ostatnie miejsca na bezpłatne badania kolonoskopowe w pełnym znieczuleniu.

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż kończą się bezpłatne badania kolonoskopowe w pełnym znieczuleniu anestezjologicznym a limit pozostałych miejsc jest ograniczony i kurczy się z dnia na dzień. Tego typu badania w znieczuleniu anestezjologicznym wraz z ewentualnym usunięciem bezpośredniej przyczyny raka jelita grubego – gruczolaków i polipów to komercyjnie koszt sięgający nawet dwóch tysięcy złotych. Tym razem badania są darmowe, ponieważ w pełni dotowane przez Unię Europejską i Skarb Państwa. Bezpłatne są również ewentualne badania histopatologiczne pobranych wycinków w ramach kolonoskopii.

NIE CZEKAJ ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ! OGRANICZONA LICZBA MIEJSC ORAZ ZBLIŻAJĄCY SIĘ KONIEC TRWANIA PROJETU! To już ostatni dzwonek dla wszystkich chętnych.

Jest to już ostatnia edycja programów Europejskich Funduszy Społecznościowych związanych z badaniami przesiewowymi pod kątem raka jelita grubego. Kolejnej edycji już nie będzie, więc wykonanie takiego badania w znieczulaniu anestezjologicznym bezpłatnie będzie nie możliwe. W związku z powyższym serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w programie wszystkie osoby, nawet te, które dotychczas nie miały żadnych dolegliwości ale świadome są, że takie badanie profilaktyczne może im w przyszłości uratować życie i zdrowie.

Szacuje się, że najbliższe kilka dni pod Tatrami może spędzić nawet sto tysięcy osób. Choć według niektórych danych na całym Podhalu może być ich znacznie więcej. Spora część z nich noc sylwestrową zamierza w różnych sposób spędzić w Zakopanem. W pełnej gotowości są policja jak i pogotowie ratunkowe oraz cały personel Szpitala Powiatowego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Rozmowa z dr Jerzym Toczkiem kierownikiem Poradni Specjalistycznych zakopiańskiego szpitala.

Na Podhalu podobnie jak w innych regionach Polski wzrasta liczba pacjentów z objawami różnego rodzaju infekcji. Część z nich to grypa, inne to tzw. choroby grypopodobne. Co znamienne w tym roku to fakt, że spora część z pacjentów wymaga hospitalizacji. W okresie Świąt Bożego Narodzenie do zakopiańskiego szpitala zgłaszało się bardzo dużo osób z prośbą o pomoc medyczną. Rozmowa z dr Jerzym Toczkiem kierownikiem Przychodni Specjalistycznych Szpitala Powiatowego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Ważna informacja dla pacjentów nie tylko z Powiatu Tatrzańskiego, ale i z całej Polski. We wtorek 13 grudnia w Krakowie podpisano porozumie na mocy którego Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc „Odrodzenie” im. Klary Jelskiej w Zakopanem zmieni organ prowadzący.

W ostatnich latach systematycznie wzrasta liczba osób zmagających się z różnego rodzaju chorobami krążenia. I nie chodzi tylko o popularnie nazywane zawały serca, ale i wiele innych schorzeń wymagających specjalistycznego leczenia. Podstawowym problemem jest to, że wciąż wiele osób zaniedbuje badania profilaktyczne, które umożliwiają wczesne wykrycie choroby i skuteczne leczenia. Tymczasem profilaktyka i szybka diagnoza jest podstawą takiego dobrania procedur medycznych, aby pacjent w miarę możliwości mógł wrócić do pełnego zdrowia. Rozmowa z dr Michałem Staszelem ordynatorem Szpitala Powiatowego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Od maja 2021 r. w Allmedica w Mszanie Dolnej w ramach programu „Szanuj zdrowie! Program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu limanowskiego, suskiego, wadowickiego, nowosądeckiego i tatrzańskiego” wykonujemy badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. Badania są w pełni bezpłatne i w trosce o komfort pacjenta wykonujemy je w pełnym znieczuleniu, przy asyście lekarza anestezjologa. Koszt badania pokrywa w pełni Unia Europejska i Skarb Państwa.

Kto może skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii?

Do programu mogą przystąpić wszyscy mieszkańcy, osoby uczące się lub pracujące na terenie powiatów limanowskiego, suskiego, wadowickiego, nowosądeckiego i tatrzańskiego, które nie miały wykonywanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat oraz zaliczają się do jednej z poniższych grup wiekowych:

  • osoby w wieku 50-65 lat,
  • osoby w wieku 40-49 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
  • osoby w wieku 25-49 lat, u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością HNPCC - w tym przypadku konieczne jest potwierdzenie z Poradni Genetycznej.

W hotelu Mercure Kasprowy w Zakopanem 9 września odbyła się XXVI Konferencja Naukowa Postępy w Ginekologii Onkologicznej. Głównym celem konferencji było szerzenie oraz doskonalenie wiedzy onkologicznej wśród ginekologów, onkologów, ginekologów onkologicznych, chirurgów, urologów czy genetyków poprzez ich aktywny udział w wymagających sesjach naukowych prowadzonych przez doświadczonych wykładowców - szanowanych ekspertów z całej Polski. Rozpatrywanie zawiłych przypadków medycznych w gronie specjalistów pozwala na szybsze oraz prawidłowe diagnozowanie schorzeń, a przez to bardziej efektywne leczenie, lepszą opiekę nad chorymi z rozpoznanym nowotworem oraz kompleksową rehabilitację fizyczną i psychiczną po zakończonym leczeniu lub kuracji.

Wydarzenie poruszało istotną tematykę, którą trzeba nagłaśniać. Pandemia spowodowała, iż wiele pacjentek z obawy przed wirusem odkładało wizyty u swoich ginekologów, nie badało się regularnie, nawet mimo wystąpienia niepokojących objawów. A właśnie regularne badanie się, prewencja, obserwowanie swojego ciała i regularne wizyty u specjalistów w dużej mierze przyczyniają się do wczesnego wykrycia zmian w ciele, co w rezultacie przyśpiesza proces diagnozy oraz wdrożenia skutecznego leczenia.

Wnioski można pobrać z strony internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem w zakładce "Aktywny Samorząd" - www.pcpr-zakopane.pl

Formy naboru wniosków

Wnioski można składać:

  • w formie elektronicznej poprzez platformę - System Obsługi Wsparcia (SOW) – https://sow.pfron.org.pl/)
  • oraz w formie papierowej w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem, przy ul. Heleny Modrzejewskiej 5.

Terminy składania wniosków:

MODUŁ I:
  • od 1 marca 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r.
MODUŁ II:
  • od 10 września 2022 r. do 10 października 2022 r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2021/2022 – semestr zimowy).

Eksperci medyczni nie mają wątpliwości, że na jesieni czeka nas kolejna fala pandemii. Dlatego też tak ważne jest m.in zaszczepienie się jedną z dostępnych na rynku i zarejestrowanych w Polsce szczepionek.