Tradycyjnie już w Zakopanem odbyły się uroczyste obchody poświęcone pamięci ofiar Golgoty Wschodu. Rozpoczęła je Msza Święta w Sanktuarium Najświętszej Rodziny przy ul. Krupówki, po której uczestnicy przeszli w pochodzie na cmentarz przy ul. Nowotarskiej pod pamiątkową tablicę, w której wmurowana jest ziemia z miejsc uświęconych krwią Polaków: Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni, Lwowa, Wilna, Wołynia, Nowogrodczyzny, a także z miejsca katastrofy narodowej w Smoleńsku.
- Szczegóły
- Kategoria: Uroczystości
- Odsłony: 200
20. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II w sposób szczególny uczczona została w powiecie tatrzańskim. Uroczystości zorganizowały wszystkie tworzące go gminy. Starostwo Powiatowe wraz z Urzędem Miasta Zakopane zaprosiło mieszkańców na obchody w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, miejscu naznaczonym obecnością Papieża Polaka i wybudowanym jako votum za jego ocalenie po zamachu.
Wzięli w nich udział przedstawiciele władz powiatu: Starosta Andrzej Skupień, Wicestarosta Wawrzyniec Bystrzycki i Sekretarz Helena Buńda, a także Burmistrz Miasta Zakopane Łukasz Filipowicz, radni miejscy i powiatowi, poczty sztandarowe, przedstawiciele Związku Podhalan oraz liczni mieszkańcy i goście.
- Nagle wieczorem cały świat się zatrzymał i zamarł. I ten szczególny wieczór my wszyscy pamiętamy do dzisiaj. Wiele późniejszych wydarzeń to nawiązywanie do tego niezwykłego pontyfikatu, uczczenie postaci Jana Pawła II i w końcu prośba o to, aby został On patronem powiatu tatrzańskiego. Stąd też nasz wspólny pomysł - powiatu, samorządów gminnych i księży, abyśmy w ten jubileusz byli razem i wrócili do osoby i nauki naszego patrona, abyśmy przypomnieli sobie, co do nas mówił i może też uderzyli się w piersi i zapytali się, czy dotrzymujemy danych mu obietnic. Niech o to każdy dziś zapyta sam siebie - wyjaśniał ideę obchodów Starosta Andrzej Skupień, który także jako przedstawiciel samorządów odczytał modlitwę wiernych, prosząc, aby nasza Ojczyzna była wierna napomnieniom Jana Pawła II.
- Szczegóły
- Kategoria: Uroczystości
- Odsłony: 227
Za nami XVII edycja Marki Tatrzańskiej.
Uroczysta Gala połączona z ogłoszeniem wyników odbyła się 7 marca w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, w przeddzień Dnia Kobiet.
Z tej okazji wydarzenie rozpoczęliśmy oprowadzeniem po wystawie „ODWAŻNE. ARTYSTKI XX-LECIA MIĘDZYWOJENNEGO W PARYŻU I ZAKOPANEM”. Następnie obecni goście zostali przewiezieni do budynku Muzeum Palace – filii Muzeum Tatrzańskiego, gdzie odbyła się uroczysta gala. Podczas rozdania nagród obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych oraz członkowie kapituły znaku "Marka Tatrzańska", reprezentanci instytucji kultury, ale przede wszystkim Nominowani, którzy swoją działalnością oraz inicjatywą przyczyniają się do rozwoju Powiatu Tatrzańskiego.
Partnerem wydarzenia było Województwo Małopolskie oraz Muzeum Tatrzańskie, a sponsorem Bank Spółdzielczy Ziem Górskich Karpatia.
- Szczegóły
- Kategoria: Uroczystości
- Odsłony: 218
W dniu 28 lutego 2025 roku odbyły się uroczystości upamiętnienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystości rozpoczęte zostały Mszą Świętą w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem.
Następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali ulicami pod Muzeum PALACE w Zakopanem, gdzie powitano gości, odśpiewano Hymn Polski, a także wygłoszono Apel Pamięci. Po okolicznościowych przemówieniach nastąpiło złożenie wiązanek i zapalenie zniczy.
W uroczystościach brali udział Wicestarosta Tatrzański Wawrzyniec Bystrzycki, Burmistrz Miasta Zakopane Łukasz Filipowicz, Zastępca Dyrektora Muzeum Tatrzańskiego Anna Jarząbek, Radni Powiatu Tatrzańskiego i Miasta Zakopane, naczelnicy, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie zakopiańskich szkół:
- Szczegóły
- Kategoria: Uroczystości
- Odsłony: 223
Czytaj więcej: Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
W polskiej kulturze zakorzeniło się wiele zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem. Tym najpiękniejszym i wyjątkowym zwyczajem jest dzielenia się opłatkiem i złożenia sobie życzeń przy wigilijnym stole. Wyrazem kultywowania tej pięknej tradycji są spotkania opłatkowe, organizowane co roku w okresie przedświątecznym. Jedno z takich spotkań odbyło się 10 grudnia 2025 roku w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem przy ul. Gimnazjalnej 1 w Zakopanem organizowanym przez Zarząd Cechu.
W spotkaniu opłatkowym rzemieślników i przedsiębiorców należących do zakopiańskiego Cechu uczestniczyli zaproszeni przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz lokalnych organizacji przedsiębiorców i liczni goście. Władze Powiatu Tatrzańskiego reprezentował Wawrzyniec Bystrzycki Wicestarosta Tatrzański
- Szczegóły
- Kategoria: Uroczystości
- Odsłony: 305
Czytaj więcej: Spotkanie opłatkowe Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem
Na zaproszenie generała 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej #19LBZ dr Rafała Miernika w dniu 29 listopada z okazji Święta 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej #19LBZ odbyło się wyjątkowe spotkanie Przyjaciół Garnizonu Lublin. W balu, który odbył się w Hotelu Victoria w Lublinie powiat tatrzański reprezentowała Członek Zarządu Powiatu Bogusława Stępień.
Z inicjatywy Stowarzyszenia Promocji Garnizonu Lublin i 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej przeprowadzono zabawę aukcyjną na rzecz wsparcia Przedszkola Miejskiego w Stroniu Śląskim zniszczonego podczas ostatniej powodzi. Aukcje wsparli również mieszkańcy powiatu tatrzańskiego: Andrzej Bargiel, Hotel Nosalowy Dwór, zespół Zakopower oraz Jędrzej Dobrowolski, za co serdecznie dziękujemy.
Podczas przeprowadzonej zabawy goście hojnie wsparli poszkodowaną placówkę, uzbierana kwota ponad 200 tys. zł, zostanie przekazana na konto.
- Szczegóły
- Kategoria: Uroczystości
- Odsłony: 355
W dniu 26 listopada 2024 r. w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu odbyła się uroczysta gala 50-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Nowym Targu.
W programie znalazły się: wystawa towarzysząca „Wspomnień czar”, liczne występy artystyczne, wywiady z zaproszonymi gośćmi, świadectwo absolwenta placówki.
Wydarzenie zgromadziło licznych gości, w tym obecnych i byłych pracowników, wychowanków oraz przyjaciół placówki, samorządowców.
Władze Powiatu Tatrzańskiego reprezentowali Robert Chowaniec i Łukasz Dorula - Radni Powiatu.
- Szczegóły
- Kategoria: Uroczystości
- Odsłony: 374
Czytaj więcej: Jubileusz 50-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Nowym Targu
W dniu 22 listopada 2024 r., w Kinie Giewont w Zakopanem odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 55-lecia działalności Szkolnego Zespołu Regionalnego „Budorze” działającego przy Zespole Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego prowadzonym przez Powiat Tatrzański. W trakcie uroczystości zespół zaprezentował jubileuszowy koncert, który połączył wszystkie pokolenia.
Obchody jubileuszu rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem, którą odprawił ksiądz Krzysztof Gil. Po nabożeństwie uczestnicy udali się do Kina Giewont, gdzie zarówno obecni członkowie, jak i dawni absolwenci Zespołu Szkół Budowlanych stanęli na scenie, by wspólnie uczcić 55 lat istnienia.
Pod koniec występu na ręce członków i instruktorów „Budorzy” przekazano najlepsze życzenia i wyrazy uznania za kultywowanie dziedzictwa regionu. Władze Powiatu Tatrzańskiego reprezentował Wawrzyniec Bystrzycki - Wicestarosta Tatrzański, Marta Nędza – Kubiniec – Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tatrzańskiego, Maciej Krzeptowski – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Turystyki i Sportu Rady Powiatu Tatrzańskiego i Anna Król – Józaga – Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Zakopanem. Powiat Tatrzański był partnerem tego wydarzenia.
- Szczegóły
- Kategoria: Uroczystości
- Odsłony: 324
W dniu 23 listopada 2024 r. w Teatrze im. St. I. Witkiewicza firma Społem Zakopane obchodziła jubileusz 85 – lecia istnienia swojej działalności. Historia zakopiańskiej Spółdzielni sięga dwudziestolecia międzywojennego. W 1939 roku w Zakopanem piętnastu zwolenników postanowiło założyć filię popularnej Powszechnej Spółdzielni Spożywców Społem. Jest to duża sieć handlowa na Podhalu z polskim kapitałem i obecnie działa jako spółka prawa handlowego, która wspiera społeczność lokalną.
Władze Powiatu Tatrzańskiego reprezentowała Helena Buńda - Sekretarz Powiatu Tatrzańskiego. W uroczystości wzięli udział także Marta Słotwińska – Kluska – Naczelnik Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego w Zakopanem oraz Andrzej Buńda Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zakopanem.
- Szczegóły
- Kategoria: Uroczystości
- Odsłony: 340
W dniu 23 listopada 2024 r. w Kinie „Sokół” Zespół Regionalny „Zbójnicek” z Zębu obchodził jubileusz 60 – lecia istnienia swojej działalności. Wydarzenie to było okazją to wspólnego świętowania ich dorobku artystycznego. W trakcie uroczystości zespół zaprezentował jubileuszowy koncert, który połączył wszystkie pokolenia.
Władze Powiatu Tatrzańskiego reprezentowali: Andrzej Skupień - Starosta Tatrzański, Paweł Para – Członek Zarządu i Helena Buńda - Sekretarz Powiatu. Powiat Tatrzański był partnerem tego wydarzenia.
Zespół „Zbójnicek” jest wizytówką Gminy Poronin, a także Powiatu Tatrzańskiego. Przekazuje zwyczaje kultury podhalańskiej, prezentując swój taniec i śpiew w kraju, a także poza jego granicami. Bierze udział w konkursach i przeglądach zespołów regionalnych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.
- Szczegóły
- Kategoria: Uroczystości
- Odsłony: 327
Czytaj więcej: Jubileusz 60 – lecia Zespołu Regionalnego „Zbójnicek” z Zębu
Strona 1 z 13