Bardzo bym chciał, żeby w Polsce, w jej rozwoju, były łączone dwa elementy: nowoczesność z tradycją – mówił prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowej gali wręczenia Marki Tatrzańskiej w Zakopanem.

Prezydent podkreślił, że konkurs na Markę Tatrzańską ma ważne znaczenie dla Zakopanego i całego Podhala.

"Bardzo bym chciał, żeby w Polsce, w jej rozwoju, były łączone dwa elementy: żeby była łączona nowoczesność, przede wszystkim ta nowoczesności w gospodarce (…) z tradycją - tradycją, w której wyrośliśmy, tradycją która stanowi nasz element charakterystyczny, ale także i tradycją, która stanowi nasze oparcie" – mówił prezydent i dodał: "To właśnie to, jak sądzę, w istocie jest przedmiotem tego konkursu, aby w tradycyjną formę zapleść nowoczesność, a wtedy kiedy forma ma być nowoczesna, wpleść tradycję w tą formę tak, aby było widać skąd ona jest i żeby nie można było się pomylić".

To właśnie 3 maja 1791 uchwalono drugą konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Polska konstytucja wyprzedziła m.in. konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788. Od 1990 roku Dzień 3 Maja ponownie jest Świętem Konstytucji – jednym z najważniejszych w polskim kalendarzu.

Do tej pory co roku odbywały się pod Tatrami uroczystości, najpierw przy Drzewie Wolności, potem po Mszy Świętej w Kościele Świętej Rodziny, z udziałem zarówno przedstawiciele władz samorządowych jak i mieszkańców całego Powiatu Tatrzańskiego.

Personel, a dokładnie aż 74 osoby Szpitala Powiatowego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zostały honorowo odznaczone przez Ministra Zdrowia. Było to podziękowanie za wyjątkową skuteczność podczas akcji ratunkowej na Giewoncie w sierpniu ubiegłego roku. Przypomnijmy: podczas burzy 22 sierpnia pioruny raziły turystów znajdujących się w rejonie Giewontu jak i na Czerwonych Wierchach. Cztery osoby zginęły, a 157 wymagało szybkiej, fachowej pomocy medycznej. Spora część z nich była poważnie ranna i od szybkości i fachowości udzielonej pomocy medycznej zależało ich zdrowie i życie. W akcję ratunkową zaangażowało się wiele służb, choć oczywiście w górach wiodącą rolę pełnił TOPR, a pierwszej pomocy medycznej osobom zwożonym z Tatr udzielał personel medyczny zakopiańskiego szpitala. To właśnie tutaj bardzo szybko trzeba było wstępnie zdiagnozować poszkodowanych turystów i błyskawicznie zdecydować o dalszym postępowaniu. Tylko dzięki fachowości i kompetencjom całego zespołu zakopiańskiego szpitala pomoc medyczna okazała się szybka i skuteczna.

W dniu 17 września 2019 r. Starosta Tatrzański Piotr Bąk i Wicestarosta Jerzy Zacharko oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Zakopanem – Anna Król  Józaga wzięli udział w uroczystościach poświęconych rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę. W Starym Kościółku przy ul. Kościeliskiej odprawiona została Msza Św. w intencji Sybiraków z udziałem pocztów sztandarowych, a po niej złożono kwiaty na symbolicznej Mogile Sybiraków na Cmentarzu na Pęksowym Brzysku w Zakopanem.

Oprawę artystyczną uroczystości przygotowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Zakopanem, pod kierunkiem Anny Grzywacz.

W niedzielę 1 września br. na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem o godz.12.00 odprawiona została Msza Święta w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, którą odprawił dziekan dekanatu zakopiańskiego ks. Bogusław Filipiak, w intencji pokoju na świecie.

Po Mszy odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej mieszkańców Zakopanego i Ziemi Podhalańskiej pomordowanych i więzionych w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz innych miejscach kaźni i zagłady rozsianych na terenie okupowanej Polski i Europy w latach 1939-1945. Odsłonięcia tablicy dokonał jej pomysłodawca Jerzy Gąsienica Łuszczek. Pod tablicą delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele zakopiańskich instytucji i stowarzyszeń, harcerze i mieszkańcy Powiatu Tatrzańskiego. W swoich wystąpieniach zastępca Burmistrza Tomasz Filar i Starosta Tatrzański Piotr Bąk przypomnieli tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat i podkreślali jak ważne jest zachowanie pamięci o ofiarach wojny.

Podczas niemieckiej okupacji zginęło blisko 4 tys. osób na 21 tys. ówczesnych mieszkańców Zakopanego, czyli około 20 procent. Byli to zarówno uczestnicy działań wojennych, jak również ludność cywilna.

W dniu 25 sierpnia br. w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem odprawiona została uroczysta Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych, w 39 rocznicę powstania „Solidarności” - historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

Po Mszy Świętej zgromadzeni na uroczystości złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą zawiązanie Miejskiej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność”, która znajduje się na budynku Bazaru Polskiego przy ul. Krupówki 41.

Starosta Piotr Bąk i Wicestarosta Jerzy Zacharko wzięli także udział w spotkaniu  członków "Solidarności", które odbyło się 31 sierpnia w kościele oo. Bernardynów na Bystrem, gdzie była wspólna modlitwa, wykłady zaproszonych gości i złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową.

W sobotę 8 czerwca br. w Bukowiańskim Centrum Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej odbył się jubileuszowy koncert z okazji 35-lecia działalności artystycznej Zespołu Góralskiego Ślebodni” z Gronia – Leśnicy, którego kierownikiem jest Maria Dudek.

W uroczystościach wziął udział Piotr Bąk Starosta Tatrzański, Marta Nędza Kubiniec Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Turystyki i Sportu Rady Powiatu Tatrzańskiego, a także Helena Buńda Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem.

Serdecznie zapraszamy na VII Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych który odbędzie się 3-4 czerwca 2019r. na Placu Niepodległości w Zakopanem

Zarząd Powiatu Tatrzańskiego przyznał nagrody finansowe olimpijczykom i laureatom powiatowych konkursów przedmiotowych z języka polskiego i z języka angielskiego.

Podczas Sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego w dniu 30 maja br. zostali wyróżnieni uczniowie zakopiańskich szkół:  I Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera, Regionalnego Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Zamoyskiego, Społecznego Liceum  Ogólnokształcącego Społecznego Towarzystwa Oświatowego,  Liceum Plastycznego, Zespołu Szkół Hotelarsko – Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego, Zespołu Szkół Budowlanych im. Władysława Matlakowskiego oraz nauczyciele, którzy przyczynili się do ich sukcesów.

22 maja 2019 r. w Centralnym Ośrodku Sportu Torwar w Warszawie odbyła się gala podsumowująca wyniki współzawodnictwa Systemu Sportu Młodzieżowego za rok 2018. W wydarzeniu udział wziął m.in. Jan Widera, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Marcin Nowak, Dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz przedstawiciele władz samorządowych i klubów sportowych.

Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody dla najlepszych lub najwyżej sklasyfikowanych klubów sportowych i jednostek samorządu terytorialnego we współzawodnictwie dzieci i młodzieży za rok 2018.

W klasyfikacji powiatów z liczbą mieszkańców do 80 tys. na I miejscu znalazł się Powiat Tatrzański.

Wyróżnienie dla Powiatu Tatrzańskiego odebrała Pani Marta Nędza – Kubiniec Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Turystyki i Sportu Rady Powiatu Tatrzańskiego.