W dniu 11 listopada 2024 roku w Białce Tatrzańskiej odbyły się uroczyste powiatowo- gminne Obchody Święta Niepodległości upamiętniające 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w których wzięły udział władze Powiatu Tatrzańskiego, posłowie, przedstawiciele samorządów gminnych, uczestnicy konkursu pt.: „Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości”, liczne poczty sztandarowe samorządów, instytucji, szkół, a także mieszkańcy całego powiatu.
Obchody w honorowej asyście 21 Batalionu Dowodzenia 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa rozpoczęły się o godzinie 11:00 uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Białce Tatrzańskiej w intencji Ojczyzny.
- Szczegóły
- Kategoria: Uroczystości
- Odsłony: 322
Czytaj więcej: Powiatowe obchody Święta Niepodległości w Białce Tatrzańskiej
Zespół Góralski Ślebodni z Gronia-Leśnicy działający przy Związku Podhalan Oddział Groń – Leśnica, dnia 27 października 2024 roku obchodził Jubileusz 40. lecia działalności artystycznej i edukacyjnej.
W programie uroczystości odbyły się dwa widowiska w wykonaniu członków zespołu i aktorów amatorów:
- premiera sztuki ,, Zbójnik i baby” autorstwa Joanny Łapki w reżyserii Marii Dudek,
- druga odsłona sztuki ,, Jędrzej Wierch i paragrafy” autorstwa Agnieszki Gąsienicy-Giewont i Joanny Łapki w reżyserii Marii Dudek.
W uroczystości jubileuszowej Powiat Tatrzański reprezentowali radni Powiatu: Janusz Pawlikowski i Bronisława Wrona.
- Szczegóły
- Kategoria: Uroczystości
- Odsłony: 204
Czytaj więcej: Jubileusz 40. lecia Zespołu Góralskiego Ślebodni z Gronia – Leśnicy
W dniu 27 października 2024 r. na Palenicy Białczańskiej miała miejsce uroczystość z okazji Jubileuszu 150 – lecia transportu konnego do Morskiego Oka zorganizowana przez Stowarzyszenie Przewoźników do Morskiego Oka z Gminy Bukowina Tatrzańska. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą. Następnie był przejazd końmi do schroniska nad Morskim Okiem. W Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” odbyła się prelekcja pt: „150 lat transportu konnego do Morskiego Oka”, którą zaprezentował dr Maciej Baraniak.
W wydarzeniu wzięło udział wielu zaproszonych gości, samorządowców, a także mieszkańców Podhala, którym bliska jest tradycja transportu konnego trwająca od wielu pokoleń. Z ramienia władz Powiatu Tatrzańskiego udział wzięli: Andrzej Skupień – Starosta Tatrzański i Bogusława Stępień – Członek Zarządu Powiatu Tatrzańskiego.
- Szczegóły
- Kategoria: Uroczystości
- Odsłony: 191
Czytaj więcej: Jubileusz 150-lecia transportu konnego do Morskiego Oka
W dniu 26 października 2024 r. na zaproszenie Genowefy Rożenek - prezes Związku Podhalan Oddział Zakopane Ognisko im. doktora Andrzeja Chramca w Międzychodzie delegacja Powiatu Tatrzańskiego w osobie wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Tatrzańskiego Marty Nędza-Kubiniec uczestniczyła w jubileuszu 30-lecia Ogniska Związku Podhalan w Międzychodzie.
Obchody rozpoczęły się od złożenia wiązanek pod tablicą upamiętniającą doktora Andrzeja Chramca, który jest patronem Ogniska Związku Podhalan w Międzychodzie. Ponadto osoba i działalność doktora Andrzeja Chramca stała się przyczynkiem nawiązania współpracy między powiatami: tatrzańskim i międzychodzkim, co zaowocowało podpisaniem umowy partnerskiej w 2023 roku.
- Szczegóły
- Kategoria: Uroczystości
- Odsłony: 183
Na zaproszenie Mirosława Sordyla Starosty Wadowickiego, w dniu 25 października 2024 roku delegacja Powiatu Tatrzańskiego w osobach Andrzeja Skupnia Starosty Tatrzańskiego i Bogusławy Stępień Członka Zarządu Powiatu Tatrzańskiego uczestniczyła w Jubileuszu 25 – lecia Powiatu Wadowickiego.
W gali wzięło udział wielu zaproszonych gości, w tym samorządowców, parlamentarzystów, przedstawicieli służb, a także pracowników Starostwa Powiatowego w Wadowicach. Uroczystość była okazją do wspomnień, a także podziękowań osobom szczególnie zasłużonym. W imieniu Prezydenta RP Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę wręczył Krzysztof Jan Klęczar Wojewoda Małopolski.
- Szczegóły
- Kategoria: Uroczystości
- Odsłony: 214
Podczas uroczystego posiedzenia Zarządu Powiatu Tatrzańskiego w dniu 23.10.2024 r. Starosta Tatrzański Andrzej Skupień z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczył dyplomy uznania i nagrody finansowe Dyrektorom szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Tatrzański:
Małgorzacie Mierczak - Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych im. Dra Władysława Matlakowskiego w Zakopanem
Annie Janas - Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zakopanem
Markowi Donatowiczowi - Dyrektorowi Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem
Zdzisławowi Króżlowi - Dyrektorowi Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem.
Krzysztofowi Jędrzejowskiemu - Dyrektorowi Tatrzańskiego Centrum Kultury „Jutrzenka” w Zakopanem
Starosta wyraził słowa uznania za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz efektywne kierowanie szkołami i placówkami w atmosferze współpracy i zrozumienia, życząc wszystkim nagrodzonym sukcesów na płaszczyźnie zawodowej i osobistej oraz optymizmu i wytrwałości w realizacji nowych wyzwań edukacyjnych.
- Szczegóły
- Kategoria: Uroczystości
- Odsłony: 222
W dniach 5-6 października w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej świętowaliśmy obchody jubileuszu 100-lecia Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej. Sto lat to historia wielu osób i całych rodzin. W sztuce „Ojcowizna”, która miała swoją premierę w sobotę, na scenie pojawili się przedstawiciele trzech pokoleń z jednej bukowiańskiej rodziny.
Sztuka ta jest niezwykle ważna dla teatralnej historii wsi, ponieważ wystawiano ją już w latach 30., kiedy Teatrowi i Chórowi Włościańskiemu w Bukowinie pod Jaworzyną w Tatrach przewodzili Michalina i Franciszek Ćwiżewiczowie. W 1946. r. aktorzy, pod przewodnictwem Stanisławy Pielawskiej, grali ten spektakl podczas wyjazdu na Pomorze. W późniejszych latach sztuka znalazła się na liście tekstów objętych cenzurą. W 1972 r. Jan Łapka zmienił tytuł na „Gazdówkę”, nieco zmodyfikował tekst, i bukowianie ponownie do niej wrócili. Ostatni raz była wystawiana w 1997 r., a teraz znów pojawiła się na deskach Domu Ludowego, w nowej odsłonie i z nowa obsadą.
- Szczegóły
- Kategoria: Uroczystości
- Odsłony: 203
Z okazji rocznicy 100 lecia śmierci hr. Władysława Zamoyskiego, w Kórniku miało miejsce odsłonięcie pomnika, wykonanego jako kopia pomnika autorstwa zakopiańskiego artysty rzeźbiarza Michała Gąsienicy – Szostaka, stojącego przy ul. Krupówki w Zakopanem od 11 listopada 2003r.
Uroczystości rozpoczęły się w Kolegiacie Kórnickiej, gdzie złożono wiązanki przy grobie Władysława Zamoyskiego. Następnie dokonano odsłonięcia pomnika, który stanął na skwerze u zbiegu ulic Poznańskiej i Poprzecznej w Kórniku.
Pomnik został wybudowany z inicjatywy Kórnickiego Stowarzyszenia „Ogończyk”, które wraz z mieszkańcami zawiązało Społeczny Komitet Budowy Pomnika. Przewodniczącym Komitetu został Jerzy Lechnerowski. Budowę pomnika wsparły liczne instytucje w tym Powiat Tatrzański, który zgodnie z Uchwałą Nr LIII/383/24 Rady Powiatu Tatrzańskiego z dnia 21 marca 2024r. przekazał Miastu i Gminie Kórnik kwotę 10 tys. zł. Podczas uroczystości Powiat Tatrzański reprezentował Andrzej Skupień Starosta Tatrzański wraz z Pawłem Parą Członkiem Zarządu i Wiceprezesem TG „Sokół”. W uroczystościach udział wzięła także delegacja Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Gniazdo Zakopane na czele z Adamem Zaleskim prezesem Towarzystwa i Tadeuszem Szostakiem-Berdą Naczelnikiem oraz delegacja Klubu im. Władysława Zamoyskiego z Zakopanego reprezentowana przez Piotra Bąka i Tomasza Dzierżęge, obecnych radnych powiatu, a także Krzysztofa Owczarka i Aleksandrę Izdebską. Delegacje powiatu były gośćmi Fundacji Zakładów Kórnickich.
- Szczegóły
- Kategoria: Uroczystości
- Odsłony: 309
Czytaj więcej: Odsłonięcie pomnika hrabiego Władysława Zamoyskiego w Kórniku
W dniu 17 września 2024 r. Wicestarosta Wawrzyniec Bystrzycki wraz z pocztem sztandarowym Powiatu Tatrzańskiego w osobach radnych: Janusz Pawlikowski, Stanisław Łukaszczyk, Władysław Filar wzięli udział w uroczystościach poświęconych 85 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę.
W Starym Kościółku przy ul. Kościeliskiej odprawiona została Msza Św. w intencji Sybiraków z udziałem pocztów sztandarowych, a po niej złożono kwiaty na symbolicznej Mogile Sybiraków na Cmentarzu na Pęksowym Brzysku w Zakopanem.
Oprawę artystyczną uroczystości przygotowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem, pod kierunkiem Anny Grzywacz.
- Szczegóły
- Kategoria: Uroczystości
- Odsłony: 393
W dniu 8 września br., w Dzianiszu odbyły się XX ste Wykopki zorganizowane przez : Gminę Kościelisko, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko oraz Związek Podhalan Oddział Dzianisz. Z ramienia Powiatu Tatrzańskiego w wydarzeniu uczestniczyli: Maciej Krzeptowski Pcy Komisji Oświaty, Kultury, Turystyki i Sportu Rady Powiatu Tatrzańskiego i Iwona Kiwacka-Majerczyk Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem.
Na scenie wystąpiły zespoły folklorystyczne: dziecięcy zespół góralski "Mali Witowianie", młodzi muzykanci z Dzianisza i Witowa, a także słowacki zespół Ocovan. Całemu wydarzeniu towarzyszyła muzyka góralska.
Jak co roku, podczas Wykopków w Dzianiszu odbył się KONKURS NA POTRAWY Z RZEPY organizowany przez GOKR Kościelisko. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom! Wieczór zwieńczył koncert Kasi Stanuch z Zespołem (Jan Michałczak, Paweł Majerczyk, Klimek Nędza, Andrzej Gubała).
- Szczegóły
- Kategoria: Uroczystości
- Odsłony: 275
Strona 1 z 12