Zachęcamy wszystkich uczniów do zapoznania się z szczegółowymi informacjami dotyczącymi zasad rekrutacji do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Tatrzański oraz z ich ofertą edukacyjną.

28 kwietnia Zakopane odwiedzili zawodnicy Klubu Sportowego Cracovia w ramach wyjątkowej akcji pod hasłem "Pasiasta Wizyta". Jej celem jest promowanie sportu i idei aktywnego trybu życia wśród najmłodszych, a także budowanie silnych i pozytywnych relacji pomiędzy klubem, a społecznością lokalną. Spotkanie ze sportowymi idolami na hali sportowej MOSiR było ogromną atrakcją dla dzieci i młodzieży.
W wydarzeniu uczestniczył Radny Powiatu Tatrzańskiego Maciej Krzeptowski, a z Prezesem Klubu Cracovia Mateuszem Dróżdżem w siedzibie Starostwa spotkał się także Starosta Tatrzański Andrzej Skupień i Wicestarosta Wawrzyniec Bystrzycki.
 

23 kwietnia odbyło się uroczyste podsumowanie dziewiątej edycji konkursu Międzyszkolne Zawody Matematyczne oraz pierwszej edycji Powiatowej Geometrycznej Ligi Zadaniowej. Organizatorem tych konkursów było Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera w Zakopanem przy współpracy ze Starostwem Powiatowym.

W piątek 25 kwietnia zakopiańskie szkoły średnie żegnały tegorocznych maturzystów. W uroczystościach w Zespole Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego, Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego i Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza wziął udział Starosta Tatrzański Andrzej Skupień i Wicestarosta Wawrzyniec Bystrzycki.

Mamy za sobą VIII Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego, którego finał odbył się 3 kwietnia 2025 r. Jego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Zakopanem oraz Zespół Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego w Zakopanem. Ideą konkursu jest propagowanie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych nauki języka angielskiego, jak i wiedzy na temat kultury i historii krajów anglojęzycznych.

W minionym tygodniu w Zakopanem gościła młodzież oraz nauczyciele z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. Wizyta odbyła się w ramach edukacyjnej i kulturowej współpracy, jaką placówka szkolna ze Swarzędza nawiązała w 2023 roku z Zespołem Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego oraz Zespołem Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem, których organem prowadzącym jest Powiat Tatrzański.

Nie dalej jak kilka miesięcy temu uczniowie z Budowlanki oraz z Hotelarza przebywali na praktykach w Swarzędzu. Przyszła kolej na rewizytę.

W dniach 16.03-21.03.2025 r. Zespół Szkół Budowlanych oraz Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych gościł nauczycieli i uczniów z Swarzędzkiej Jedynki.

Uczniowie z klasy o profilu  technik technologii drewna wzięli udział w specjalnie przygotowanych warsztatach w Zespole Szkół Budowlanych. Popróbowali oni swoich sił w trudnej sztuce snycerstwa. Natomiast uczniowie z klasy o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych uczyli się gotować potrawy regionalne.

W dniach 18-19 lutego 2025 roku uczennice z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących z Kartuz odwiedziły powiat tatrzański. Wizyta była zrealizowana dzięki współpracy w ramach projektu "Odkryj swoją Ziemię" z Powiatem Tatrzańskim. Celem tego przedsięwzięcia było dostarczenie młodzieży podstawowej wiedzy na temat rynku pracy, eksploracja regionu oraz ukazanie szerokiego spektrum możliwości w Polsce.

Warsztaty i promocja regionów

Delegacja powiatu kartuskiego zapoznała się z ofertą edukacyjną Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem i przeprowadziła warsztaty. Spotkanie dotyczyło rynku pracy w Polsce, podczas którego omówiono jego najważniejsze cechy  i wyzwania. Uczniowie aktywnie eksplorowali powiat kartuski oraz promowali swój powiat – tatrzański. Szukali odpowiedzi na istotne pytania, takie jak:

  • Jakie branże rozwijają się w okolicy?
  • Jak wygląda życie lokalnej społeczności?
  • Jakie są możliwości edukacyjne w regionie?

W ramach projektu uczennice miały okazję poznać lokalny rynek pracy  w powiecie tatrzańskim. Odwiedziły firmy, takie jak: Hotel Belvedere, Hotel Logos  i Polskie Koleje Linowe oraz gościły w Starostwie Powiatowym w Zakopanem. Pracodawcy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami, zdradzając kulisy pracy w swoich branżach oraz udzielając cennych rad dla młodych ludzi wkraczających na rynek pracy.

Dzień Otwarty i Festiwal Nauki „Człowiek sercem nauki” w ZSHT Zakopane.

21 marca w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem odbędzie się istotne wydarzenie dla uczniów klas 8 szkoły podstawowej, a mianowicie Dzień Otwarty wraz z Festiwalem Nauki.

Uczniowie naszej szkoły w interesujący sposób zaprezentują ofertę edukacyjną wszystkich kierunków kształcenia na rok szkolny 2025/26. Oznacza to, że będziesz mógł zobaczyć, jak technik ekonomista liczy i księguje, technik rachunkowości prowadzi dokumentację finansową, technik informatyk naprawia komputery i programuje, technik hotelarstwa obsługuje gości i organizuje imprezy turystyczne, a technik organizacji turystyki planuje oraz organizuje wyjazdy turystyczne, technik żywienia i usług gastronomicznych przygotowuje posiłki. Warto dodać, że w szkole znajduje się także oddział przygotowania wojskowego, gdzie będzie można zobaczyć odpowiednie wyposażenie.

W szkole branżowej będzie można również zobaczyć nowoczesną pracownię fryzjerską, z której uczniowie chętnie korzystają i w której uczą się wielu cennych umiejętności. Będzie to doskonała okazja, aby zobaczyć, jak wygląda nauka w tym kierunku i jakie wyposażenie umożliwia zdobywanie praktycznych doświadczeń.

W dniu 5 marca 2025 roku w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem odbył się XXIV Powiatowy Konkurs Ortograficzny, współorganizowany przez Powiat Tatrzański
i Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego.

W konkursie wzięło udział 21 uczniów z pięciu zakopiańskich szkół:

  • Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych i. Władysława Zamoyskiego
  • Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera
  • Zespołu Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego
  • Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO
  • Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza

Uczestnicy konkursu stanęli w ortograficzne szranki i zmagali się z zawiłościami polskiej ortografii. Nie było to zadanie łatwe, bo zmierzyć im się przyszło z tekstem o karnawale, jak na przykład: ponadtrzyipółtygodniowy namysł, spodnie z krwistoczerwonymi bohomazami, blond chuligan, najbłahsze ohydztwo, hocki-klocki, hopsasa.

Komenda Głowna Policji w Warszawie po raz kolejny organizuje konkurs pt.: „Policjant, który mi pomógł”. Celem konkursu jest promocja postaw i umiejętności policjantów osobiście zaangażowanym w pomoc osobą krzywdzonym.  Istotą przedsięwzięcia jest również wyróżnienie funkcjonariusz, którzy charakteryzują się wyjątkowym profesjonalizmem, empatyczną postawą i umiejętnościami w obszarze indywidualnej pomocy osobom krzywdzonym, w tym doznającym przemocy domowej.

Zatem, jeśli znasz policjanta, który:

  • pomógł Ci, bo byłeś poszkodowany w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia/wypadku; 
  • pomógł Ci, gdy byłeś w trudnej sytuacji życiowej;
  • podał Ci rękę w najtrudniejszym momencie życia;
  • angażuje się w budowanie lokalnego systemu pomocowego;
  • wyróżnia się wyjątkowym profesjonalizmem, empatyczną postawą i umiejętnościami w obszarze indywidualnej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem lub doznającym przemocy domowej, wyślij zgłoszenie!

Zgodnie z regulaminem konkursu, zgłoszenia policjanta do konkursu może dokonać osoba indywidualna, instytucja lub organizacja.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu oraz formularzem zgłoszeniowym. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 maja 2025r.