W dniu 31.12.2024 r odbyło się spotkanie Starosty Tatrzańskiego Andrzeja Skupnia z przedstawicielami Fundacji Szczęśliwe Jutro. Podczas spotkania podpisana została umowa na powierzenie zadania publicznego polegającego na prowadzeniu całodobowej placówki opiekuńczo - wychowawczej typu socjalizacyjnego dla wychowanków. Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza "Przystań Szczęśliwe Jutro" mieści się we Wróblówce może przyjąć dzieci, których sytuacja rodzinna uniemożliwia dalszy pobyt w rodzinach biologicznych.  Umowa na lata 2025 – 2028 została podpisana ze strony Powiatu Tatrzańskiego przez Starostę Andrzeja Skupnia, Wicestarostę Wawrzyńca Bystrzyckiego oraz  Skarbnik Zofię Garbulińską . Ze strony Fundacji umowę podpisała Prezes - Krystyna Juraszek.

Źródło: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem

Dofinansowano ze środków Funduszu Pracy

  • Powiat Tatrzański realizuje „Rządowy program wsparcia powiatu w organizacji i tworzeniu rodzinnych form pieczy zastępczej w 2024r.”.
  • Środki przeznacza się na dofinansowanie zadania własnego beneficjenta w ramach programu polegającego na dofinansowaniu wypłaty wynagrodzeń wraz z pochodnymi od wynagrodzeń przysługujących za 2024 rok:
    -prowadzącym rodzinne domy dziecka,
    -zawodowym rodzinom zastępczym,
    -rodzinom zastępczym zawodowym pełniących funkcję pogotowia rodzinnego, począwszy od 1 stycznia 2024 roku do 31 grudnia 2024 roku, za każdy miesiąc, w którym podmiot pełnił funkcję przez minimum 15 dni kalendarzowych.
  • Kwota dofinansowania – 41 495 zł,
  • data podpisania umowy – grudzień 2024 ,
  • Celem przyznania środków jest wsparcie powiatów w realizacji zadań własnych z zakresu wspierania rodziny oraz systemu pieczy zastępczej. Szczegółowy opis zadania realizowanego przez beneficjenta zawiera załącznik nr 1 do  umowy, „Rządowy program wsparcia powiatu w organizacji i tworzeniu rodzinnych form pieczy zastępczej w 2024r.”.

w sprawie: rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego polegającego na realizacji zadania publicznego w formie powierzenia zadania z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2028 r. polegającego na prowadzeniu całodobowej placówki opiekuńczo - wychowawczej typu socjalizacyjnego dla 14 wychowanków

Na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 107), art. 15 ust. 1, 2 i 2h ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r. poz. 571), Zarząd Powiatu Tatrzańskiego uchwala, co następuje:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem po raz czwarty zorganizowało Spotkanie Mikołajkowe dla dzieci z rodzin zastępczych z terenu Powiatu Tatrzańskiego. Impreza odbyła się 5 grudnia 2024 r. w DW Jasny Pałac.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci wraz z rodzicami zastępczymi. Uczestników powitali Pan Andrzej Skupień Starosta Tatrzański oraz Pani Renata Zielińska Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem. Ponadto Przewodnicząca Rady Powiatu Tatrzańskiego Elżbieta Agata Wojtowicz wraz ze Starostą Andrzejem Skupniem podarowali rodzinom zastępczym pamiątkowe albumy. W spotkaniu uczestniczyli również Pan Janusz Pawlikowski Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych, Pan Władysław Filar Radny Powiatu Tatrzańskiego, Pani Maria Król-Michalska specjalista ds. Społecznych Starostwa Powiatowego w Zakopane, Pani Anna Janas Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zakopanem, Pani Anna Rogozińska Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Powiatu Tatrzańskiego oraz Pani Małgorzata Chowaniec Zastępca Głównego Księgowego Centrum Usług Wspólnych Powiatu Tatrzańskiego.

Informujemy, że Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyjął kierunki działań i warunki brzegowe obowiązujące realizatorów „Programu wyrównywania różnic między regionami III w 2025 roku”.

Program realizowany będzie w następujących obszarach:

Obszar A – zapewnienie dostępności w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych;

Obszar B – likwidacja barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy, centrach i klubach integracji społecznej lub przedsiębiorstwach społecznych w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania - np. podjazdy, podnośniki, windy, przystosowanie sanitariatów;

Obszar C – tworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych;

Obszar D – likwidacja barier transportowych poprzez dofinansowanie zakupu mikrobusów, autobusów do przewozu osób niepełnosprawnych uczęszczających do placówek rehabilitacyjnych;

Obszar E – dofinansowanie wymaganego wkładu własnego w projektach dotyczących aktywizacji i/lub integracji osób niepełnosprawnych;

Obszar F – remont lub modernizacja przeciwdziałająca degradacji infrastruktury istniejących warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz zakładów aktywności zawodowej;

Obszar G – tworzenie nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.

Informacja o wynikach naboru kandydatów na członków komisji konkursowej opiniującej oferty złożone w otwartym konkursie ofert powołanej w celu opiniowania ofert na realizację zadania publicznego w formie powierzenia zadania z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2028 r. polegającego na prowadzeniu całodobowej placówki opiekuńczo - wychowawczej typu socjalizacyjnego dla 14 wychowanków.

Od dnia 2 grudnia 2024 r. do dnia 9 grudnia 2024 r. trwał nabór kandydatów na członków komisji konkursowej opiniującej oferty złożone w otwartym konkursie ofert na realizację zadania publicznego z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2028 r. polegającego na prowadzeniu całodobowej placówki opiekuńczo - wychowawczej typu socjalizacyjnego dla 14 wychowanków.

W wyznaczonym terminie tj. do dnia 9 grudnia 2024 r. żadna organizacja pozarządowa oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 1491) nie zgłosiły kandydatów na członków komisji konkursowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 2da pkt 1 ustawy ww. komisja konkursowa może działać bez udziału osób wskazanych przez organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3. ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Biorąc pod uwagę powyższe komisja konkursowa będzie działała bez udziału przedstawicieli ww. organizacji i podmiotów.

w sprawie: zatwierdzenia wyboru oferty na realizację zadania publicznego z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej polegającego na powierzeniu prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, punktu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz realizacji zadań z zakresu edukacji prawnej na terenie powiatu tatrzańskiego w 2025 r.

Na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 107), art. 15 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1491), art. 11 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1534), Zarząd Powiatu Tatrzańskiego uchwala co następuje:

Zarząd Powiatu Tatrzańskiego, na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o  samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 107.), art. 190 w związku z art. 93 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2024 poz. 177 ze zm.), z art. 11, art. 13 ust. 1-3, art. 15 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2024 r. poz. 1491.) ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego w formie powierzenia z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej obejmujący prowadzenie całodobowej placówki opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego dla 14 wychowanków wg standardów opisanych w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz przepisach wykonawczych.

Informacja o wynikach naboru kandydatów na członków komisji konkursowej opiniującej oferty złożone w otwartym konkursie ofert na realizację zadania publicznego z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej na terenie powiatu tatrzańskiego w 2025 roku.

Od dnia 31 października 2024 r. do dnia 8 listopada 2024 r. trwał nabór kandydatów na członków komisji konkursowej opiniującej oferty złożone w otwartym konkursie ofert na realizację zadania publicznego z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej na terenie powiatu tatrzańskiego w 2025 roku.

W wyznaczonym terminie tj. do dnia 8 listopada 2024 r. żadna organizacja pozarządowa oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 1491) nie zgłosiły kandydatów na członków komisji konkursowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 2da pkt 1 ustawy ww. komisja konkursowa może działać bez udziału osób wskazanych przez organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3. ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Biorąc pod uwagę powyższe komisja konkursowa będzie działała bez udziału przedstawicieli ww. organizacji i podmiotów.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety, która pozwoli poznać lokalne potrzeby w kierunku utworzenia dziennego ośrodka wsparcia na terenie powiatu tatrzańskiego dla osób z zaburzeniami psychicznymi w tym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Badanie trwa do 30 listopada 2024. Ankietę można wydrukować, wypełnić i złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem ul. Modrzejewskiej 5 (budynek internatu ZSHT piętro 2), lub wysłać e-mailem na adres” Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Osoby zainteresowane uczestnictwem swoich podopiecznych w dziennym ośrodku wsparcia zachęcamy do złożenia wstępnej deklaracji uczestnictwa.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 182000642

Pliki do pobrania
Pobierz plik (Ankieta-diagnoza-potrzeb.docx)Ankieta diagnoza potrzeb20 kB