To już praktycznie połowa wakacji, a przed nami sierpień, czyli praktycznie szczyt sezonu turystycznego pod Tatrami. W Powiecie Tatrzańskim w tym czasie w szczytowych weekendach przebywa ponad 100 tysięcy turystów. I to właśnie dla nich jak i dla stałych mieszkańców przygotowaliśmy ważne informacje przydatne w przypadku nagłego zdarzenia czy zachorowania. Rozmowa z Łukaszem Błońskim kierującym Oddziałem Wewnętrznym Szpitala Powiatowego im dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Panie Doktorze przypomnijmy w jakich przypadkach możemy wezwać karetkę pogotowia, a w których powinniśmy szukać pomocy u lekarza podstawowego kontaktu

Niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy zasada jest taka sama tzn. w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, poważnego stanu chorobowego możemy wezwać karetkę lub jeżeli jesteśmy sami w stanie, to możemy własnym transportem przyjechać na SOR. Nagłe zagrożenie życia lub zdrowia to np. bardzo silny ból w klatce piersiowej, silna duszność, złamanie nogi, uraz głowy, wymioty trwające 2-3 dni połączone z silnym odwodnieniem i osłabieniem, gdzie nie jesteśmy w stanie przyjmować pokarmów, gorączka 39-40 stopni – niespadająca po podstawowych lekach przeciwgorączkowych. To są te bezpośrednie stany w jakich powinniśmy nie wahać się i albo jeżeli jesteśmy w stanie samodzielnie czy z pomocą rodziny dojechać do SOR-u albo powinniśmy wezwać pogotowie. Natomiast stany, w których możemy szukać pomocy w opiece całodobowej, która mieści się w budynku naszego szpitala na parterze to są stany mniej ostre, czyli np. przy biegunce trwającej krócej, niezbyt intensywnej, nie powodującej silnego osłabienia – to przykład choroby, która może być leczona w opiece całodobowej. Jeżeli skończą się nam leki, bo jesteśmy przyjezdni – leczymy się na stałe na nadciśnienie lub np. na astmę – to kolejna przyczyna dla której powinniśmy się zgłosić do opieki całodobowej. Jeżeli mamy jakąś łagodniejszą infekcję np. kaszel bez duszności, podniesioną temperaturę, ale nie drastycznie i czujemy się zaniepokojeni naszym stanem zdrowia mamy prawo poszukać pomocy i na pewno uzyskać ją właśnie w opiece całodobowej.

informujemy, że w dniach 17-21 maja 2021 r. odbywa się ćwiczenie Renegade z wykorzystaniem systemów alarmowania ludności. W ramach ćwiczenia w dniu 20 maja 2021 r. nadany zostanie sygnał alarmowy  (sygnał akustyczny, emitowany przez syreny alarmowe) dotyczących zagrożenia z powietrza

Zarząd Powiatu Tatrzańskiego informuje, że w najbliższych dniach w godzinach od 8:00 do 21:00 w związku z pracami bitumicznymi na drodze powiatowej nr 1647K Gronków – Bukowina Tatrzańska (odcinek od skrzyżowania na Gliczarów Górny do ronda na Klinie) zostanie wprowadzone całkowite zamknięcie w/w drogi dla ruchu kołowego. Planowany czas zamknięcia 1 dzień.

Termin zamknięcia w/w drogi uzależniony jest od warunków atmosferycznych.

Zarządca drogi przeprasza za wszelkie utrudnienia.

Uprzejmie informujemy, że w dniu 26 kwietnia 2021 r. numer alarmowy 998 zostanie przełączony do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie.

Zatem dzwoniąc na nr alarmowy Państwowej Straży Pożarnej usłyszycie Państwo  następujący komunikat: „Numer alarmowy 112, proszę czekać na zgłoszenie się operatora”.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo tutaj: https://muw.pl/PressArticlePage.aspx?id=12926

Infografika prezentująca przekierowanie numeru 998 na numer 112

Dokładnie 22 sierpnia minął rok od tragicznej w skutkach burzy na Giewoncie. Przypomnijmy: liczne uderzenia piorunów zabiły cztery osoby w tym dwoje dzieci. Ponad 150 osób zostało poszkodowanych i wymagało pilnej pomocy medycznej. Spora część z nich odniosła poważne obrażenia – połamane kończyny, urazy głowy na skutek upadków jak i rozległe oparzenia. Warto przypomnieć, że Szpital Powiatowy w Zakopanem stał się wtedy miejscem, w którym poszkodowani otrzymywali pierwszą pomoc i w zależności od obrażeń albo zostawali hospitalizowani na miejscu, albo byli wysyłani do specjalistycznych placówek. Rozmowa z dr Małgorzatą Czaplińską wicedyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego im dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Pani Dyrektor 22 sierpnia można powiedzieć, że to symboliczna data przypominająca tragiczne wydarzenie, jeżeli chodzi o ilość osób poszkodowanych w górach. Jak Pani wspomina tamten dzień po upływie roku?

Niedawno minął dokładnie rok od tego wydarzenia, które było jedynym takim notowanym na terenie naszego powiatu i w Tatrach. W ciągu 3-4 godzin trafiło do nas 157 pacjentów, początkowo nie wiadomo było ilu będzie poszkodowanych, ilu z nich będzie w trakcie reanimacji, ile będzie zgonów.