Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury wraz z organizatorami pragnie przedstawić kalendarium XXIII Tatrzańskich Wici. Kolejna edycja tego przedsięwzięcia będzie na pewno czasem wyjątkowym, w którym wszyscy wspólnie będą mogli cieszyć się folklorem, tradycją i przygotowanymi atrakcjami.

Tatrzańskie Wici to cykl imprez celebrujących podhalański folklor i kultywujących najpiękniejsze tradycje Podtatrza

W imieniu organizatora serdecznie zapraszamy już teraz!

W imieniu Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury już teraz zapraszamy Was na kolejną XV Jubileuszową edycję Europejskich Targów Produktów Regionalnych.

Region to coś więcej niż miejsce na mapie. Tworzą go wyjątkowi ludzie, szczególny charakter otoczenia i niepowtarzalna kultura. Kwintesencją oraz ikoną danego regionu są tradycyjne produkty i sposób ich wytwarzania.

Oprócz degustacji potraw, rozmaitych konkursów, a także prelekcji, Targom towarzyszy program artystyczny.

Każdego roku na scenie plenerowej podziwiać można występy zespołów regionalnych, a także koncerty gwiazd muzyki popularnej.

Zakopane - Górna Rówień Krupowa 11-15 sierpnia 2024

Podczas sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego, która odbyła się 4 kwietnia w zakopiańskiej siedzibie Starostwa, uhonorowano Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z okazji 100-lecia działalności. Piotr Bąk starosta tatrzański przedstawicielom teatru regionalnego, oraz „Domu Ludowego” w Bukowinie Tatrzańskiej uroczyście wręczył Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warto przypomnieć, że Teatr w Bukowinie Tatrzańskiej powstał jesienią 1923 roku z inicjatywy miejscowych nauczycieli Michaliny i Franciszka Ćwiżewiczów. Na początku członkami zespołu była szkolna młodzież. Z czasem zaangażowali się także dorośli górale – rodzice młodych aktorów.

Za nami uroczysta gala podczas której poznaliśmy laureatów znaku „Marka Tatrzańska” przyznanych za rok 2023. To lokalny certyfikat jakości przyznawany wyjątkowym usługom, produktom, ale też szczególnym dla regionu ludziom, którzy sprawiają, że połączenie tradycji z nowoczesnością staje się możliwie. Ma przyczynić się do zagwarantowania najwyższej jakości usług i produktów oferowanych nabywcom, obronić ich również przed podróbkami i tandetą, a także - co nie mniej ważne - podnosić prestiż i wizerunek nagrodzonych. Uroczysta gala wręczenia statuetek odbyła się w piątek 23 marca na Scenie Atelier w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem.

Już po raz piętnasty na zakopiańskiej scenie swoje umiejętności zaprezentują regionalne zespoły dziecięce i młodzieżowe. Z roku na rok festiwal gromadzi coraz więcej uzdolnionych młodych ludzi, którzy chcą podzielić się swoim talentem oraz pokazać miłość i przywiązanie do góralskiej tradycji. Festiwal ma charakter przeglądu konkursowego i stanowi eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju, do którego zakwalifikowane zostają najlepsze zespoły prezentujące folklor górali podhalańskich wyłonione przez jury. Laureaci wystąpią również na 55 Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem podczas Koncertu Mali Górale.

W tym roku zorganizowany zostanie po raz pierwszy konkurs plastyczny „Moje kierpce podrygują” skierowany do dzieci przedszkolnych w wieku od 3-6 lat z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Motywem przewodnim konkursu będzie tradycyjny folklor, zwyczaje i tradycja. Najmłodsi będą mogli czynnie uczestniczyć w ten sposób w festiwalu, a po rozstrzygnięciu konkursu z prac laureatów stworzona zostanie wystawa. Ponad to organizator przewiduje atrakcyjne nagrody.

Więcej szczegółów na stronie: www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-zlote-kierpce

Źródło: Urząd Miasta Zakopane

Bieg od 2014 roku odbywa się w Zakopanem na przełomie lutego i marca. W ten sposób biegacze oddają hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia 1944 – 1963. W sobotę na trasę o godz. 10 wyruszyło prawie stu biegaczy.  W tym roku wyznaczono dwie trasy, jedną 5 km i drugą 1963 metry. Starterem biegu był wicestarosta tatrzański Władysław Filar.

- Nawet nie wiecie, jak jestem wam wdzięczny, że jesteście. Mam nadzieję, że nie biegniesz tylko po to, by zmierzyć się z samym sobą, by może wygrać z innymi, mam nadzieję, że biegniesz po to, by oddać hołd tym, dzięki którym mamy dziś wolną Ojczyznę. Życzę dobrego, radosnego biegu, wszyscy jesteście zwycięzcami - powiedział wicestarosta Władysław Filar, chwaląc jednocześnie za znakomitą organizację Leszka Behounka, dyrektora MOSiR w Zakopanem.

Ważne wydarzenie kulturalne dla całej Małopolski – urodziny Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza odbyły się w ostatnią sobotę w Zakopanem. Świętowanie rozpoczęła jak zwykle premiera, w tym roku był to spektakl w reżyserii Grzegorza Brala "Labirynt Schulza". Kolejna część teatralnych urodzin przeniosła się do Sceny Atelier, na której odbył się koncert aktorów Teatru Witkacego, a potem przy tradycyjnym torcie wniesiono toast z okazji tej ważnej rocznicy. W wydarzeniu Powiat Tatrzański reprezentował starosta Piotr Bąk.

Co roku urodziny Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przypadające równocześnie w rocznicę urodzin patrona, to niezwykle ważne wydarzenie, zarówno pod względem artystycznym jak i społecznym dla całej Małopolski. W tym roku dla publiczności przygotowano premierę, spektakl "Labirynt Schulza" w reżyserii Grzegorza Bral, ze znakomitą scenografią i kostiumami Adama Łuckiego. Następnie po krótkiej przerwie goście przenieśli się do niedawno otwartej, nowej Sceny Atelier, dedykowanej młodemu pokoleniu. I tu - tradycyjnie – odbył się koncert w wykonaniu zespołu Teatru Witkacego, a potem nadszedł czas na przemówienia, podziękowania i gratulacje.

Zapraszamy na aukcję artystyczną organizowaną przez Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Odbędzie się ona 17 grudnia 2023 o godz. 16.00 w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27. Aukcja ma na celu zebranie funduszy na realizację pomnika Kurierów Tatrzańskich. Licytowane prace wykonali pedagodzy i uczniowie Liceum Plastycznego.

Źródło: Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem

 

 

 

 

 

  • plakatz

LITERACKIE WSPOMNIENIE O ANDRZEJU SKUPNIU - FLORKU
Rozstrzygnięcie XXIV konkursu fotograficznego "Tatrzańska Jesień 2023"

08.12.2023 (piątek)
Muzeum Kornela Makuszyńskiego, filia Muzeum Tatrzańskiego

16.00 Kuratorskie oprowadzanie po Muzeum Kornela Makuszyńskiego
Prowadzenie - dr Kinga Nędza-Sikoniowska

17.00 Uroczyste wręczenie nagród laureatom XXIV konkursu fotograficznego "Tatrzańska Jesień 2023"

17.30 "Miłuj bracie to Podhole" - literackie wspomnienie o Andrzeju Skupniu - Florku w 50 rocznicę śmierci.
Prowadzenie - Andrzej Skupień, zastępca dyrektora Muzeum Tatrzańskiego

 

  • florek

 

WŁADYSŁAW ZAMOYSKI I SPÓR O MORSKIE OKO
ASPEKTY TOPOGRAFICZNE I GEODEZYJNE

27.11.23 GODZINA 18.00
KINO MIEJSCE UL. ORKANA 2
WSTĘP WOLNY

PROWADZI: STAROSTA POWIATU TATRZAŃSKIEGO PIOTR BĄK

Spotkanie z cyklu "Podróż w miejscu - podróże po kulturze" Zakopiańskie Kino Miejsce, ul Orkana 2

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW URZĘDU MIASTA ZAKOPANE

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem
Zakopane Zakopiańskie Centrum Kultury
Urząd Miasta Zakopane
Kino Miejsce
PKL Polskie Koleje Linowe

  • Zaproszenie_Zamoyski