Już po raz piętnasty na zakopiańskiej scenie swoje umiejętności zaprezentują regionalne zespoły dziecięce i młodzieżowe. Z roku na rok festiwal gromadzi coraz więcej uzdolnionych młodych ludzi, którzy chcą podzielić się swoim talentem oraz pokazać miłość i przywiązanie do góralskiej tradycji. Festiwal ma charakter przeglądu konkursowego i stanowi eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju, do którego zakwalifikowane zostają najlepsze zespoły prezentujące folklor górali podhalańskich wyłonione przez jury. Laureaci wystąpią również na 55 Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem podczas Koncertu Mali Górale.

W tym roku zorganizowany zostanie po raz pierwszy konkurs plastyczny „Moje kierpce podrygują” skierowany do dzieci przedszkolnych w wieku od 3-6 lat z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Motywem przewodnim konkursu będzie tradycyjny folklor, zwyczaje i tradycja. Najmłodsi będą mogli czynnie uczestniczyć w ten sposób w festiwalu, a po rozstrzygnięciu konkursu z prac laureatów stworzona zostanie wystawa. Ponad to organizator przewiduje atrakcyjne nagrody.

Więcej szczegółów na stronie: www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-zlote-kierpce

Źródło: Urząd Miasta Zakopane

Bieg od 2014 roku odbywa się w Zakopanem na przełomie lutego i marca. W ten sposób biegacze oddają hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia 1944 – 1963. W sobotę na trasę o godz. 10 wyruszyło prawie stu biegaczy.  W tym roku wyznaczono dwie trasy, jedną 5 km i drugą 1963 metry. Starterem biegu był wicestarosta tatrzański Władysław Filar.

- Nawet nie wiecie, jak jestem wam wdzięczny, że jesteście. Mam nadzieję, że nie biegniesz tylko po to, by zmierzyć się z samym sobą, by może wygrać z innymi, mam nadzieję, że biegniesz po to, by oddać hołd tym, dzięki którym mamy dziś wolną Ojczyznę. Życzę dobrego, radosnego biegu, wszyscy jesteście zwycięzcami - powiedział wicestarosta Władysław Filar, chwaląc jednocześnie za znakomitą organizację Leszka Behounka, dyrektora MOSiR w Zakopanem.

Ważne wydarzenie kulturalne dla całej Małopolski – urodziny Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza odbyły się w ostatnią sobotę w Zakopanem. Świętowanie rozpoczęła jak zwykle premiera, w tym roku był to spektakl w reżyserii Grzegorza Brala "Labirynt Schulza". Kolejna część teatralnych urodzin przeniosła się do Sceny Atelier, na której odbył się koncert aktorów Teatru Witkacego, a potem przy tradycyjnym torcie wniesiono toast z okazji tej ważnej rocznicy. W wydarzeniu Powiat Tatrzański reprezentował starosta Piotr Bąk.

Co roku urodziny Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przypadające równocześnie w rocznicę urodzin patrona, to niezwykle ważne wydarzenie, zarówno pod względem artystycznym jak i społecznym dla całej Małopolski. W tym roku dla publiczności przygotowano premierę, spektakl "Labirynt Schulza" w reżyserii Grzegorza Bral, ze znakomitą scenografią i kostiumami Adama Łuckiego. Następnie po krótkiej przerwie goście przenieśli się do niedawno otwartej, nowej Sceny Atelier, dedykowanej młodemu pokoleniu. I tu - tradycyjnie – odbył się koncert w wykonaniu zespołu Teatru Witkacego, a potem nadszedł czas na przemówienia, podziękowania i gratulacje.

Zapraszamy na aukcję artystyczną organizowaną przez Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Odbędzie się ona 17 grudnia 2023 o godz. 16.00 w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27. Aukcja ma na celu zebranie funduszy na realizację pomnika Kurierów Tatrzańskich. Licytowane prace wykonali pedagodzy i uczniowie Liceum Plastycznego.

Źródło: Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem

 

 

 

 

 

  • plakatz

LITERACKIE WSPOMNIENIE O ANDRZEJU SKUPNIU - FLORKU
Rozstrzygnięcie XXIV konkursu fotograficznego "Tatrzańska Jesień 2023"

08.12.2023 (piątek)
Muzeum Kornela Makuszyńskiego, filia Muzeum Tatrzańskiego

16.00 Kuratorskie oprowadzanie po Muzeum Kornela Makuszyńskiego
Prowadzenie - dr Kinga Nędza-Sikoniowska

17.00 Uroczyste wręczenie nagród laureatom XXIV konkursu fotograficznego "Tatrzańska Jesień 2023"

17.30 "Miłuj bracie to Podhole" - literackie wspomnienie o Andrzeju Skupniu - Florku w 50 rocznicę śmierci.
Prowadzenie - Andrzej Skupień, zastępca dyrektora Muzeum Tatrzańskiego

 

  • florek

 

WŁADYSŁAW ZAMOYSKI I SPÓR O MORSKIE OKO
ASPEKTY TOPOGRAFICZNE I GEODEZYJNE

27.11.23 GODZINA 18.00
KINO MIEJSCE UL. ORKANA 2
WSTĘP WOLNY

PROWADZI: STAROSTA POWIATU TATRZAŃSKIEGO PIOTR BĄK

Spotkanie z cyklu "Podróż w miejscu - podróże po kulturze" Zakopiańskie Kino Miejsce, ul Orkana 2

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW URZĘDU MIASTA ZAKOPANE

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem
Zakopane Zakopiańskie Centrum Kultury
Urząd Miasta Zakopane
Kino Miejsce
PKL Polskie Koleje Linowe

  • Zaproszenie_Zamoyski

Za nami kolejne, ważne wydarzenie w życiu społecznym Powiatu Tatrzańskiego. W niedzielę w zakopiańskim kinie „Sokół” najpierw odbyła się debata:
„MORSKIE OKO, TATRY I ZAKOPANE W POLSKIEJ KULTURZE”
W DEBACIE WZIĘLI UDZIAŁ:

PIOTR BĄK
JAROSŁAW SZAREK
GRZEGORZ SZYMANOWSKI
PROWADZENIE DEBATY
KRZYSZTOF KOEHLER
NASTĘPNIE ODBYŁO SIĘ WIDOWISKO SŁOWNO-MUZYCZNE

Czytanie performatywne fragmentów pism sł. Bożej Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej i Jej Syna, Władysława Zamoyskiego

Aktorzy Teatru Hagiograf im. św. Teresy z Lisieux

Izabela Drobotowicz - Orkisz
Władysław Byrdy

Oprawa muzyczna

Monika Würsten – wiolonczela

Opracowanie całości

Izabela Drobotowicz Orkisz

16 listopada 2023 roku Tatrzańskie Centrum Kultury „Jutrzenka” w Zakopanem świętowało Jubileusz 70-lecia działalności. Jubileuszowa Gala odbyła się w Kinie Giewont. Imprezą towarzyszącą obchodom jubileuszowym był wernisaż wystawy wieloletnich pracowników - instruktorów „Jutrzenki” - Moniki i Marka Wacławskich, oraz Ewy Bartosz-Mazuś. Skromną salkę wystawienniczą wypełniło malarstwo i rzeźba Pana Marka i bajeczne tkaniny Pani Ewy.

Źródło: Serwis www.watra.pl
Fotografie: Piotr Kyc

12 Listopada odbyła się I Debata Historyczna w Wańkówce „Wolność kocham i rozumiem”. Jej pierwsza odsłona zatytułowana była „Wędrówka po dziejach walki o niepodległość od rozbiorów do współczesności”.
W debacie wzięli udział:
- Ks. Stanisław Stanisławek, misjonarz z Afryki
- Piotr Bąk, Starosta Tatrzański
- Andrzej Skupień, Zastępca Dyrektora Muzeum Tatrzańskiego
- Bronisław Chowaniec-Lejczyk,
  Prezes Związku Podhalan Oddział Poronin
- Mateusz Bobak, Laureat olimpiad historycznych,
- Piotr Malinowski, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zębie.