ilustracja artykułu sokolnia

W dniu 9 stycznia 2025r. Zarząd Powiatu Tatrzańskiego podpisał umowę z firmą Jakub Kowalczyk KLUB ARCHITEKCI z siedzibą w Krakowie na opracowanie dokumentacji projektowych dla zadania:

    „Rozbudowa wraz z przebudową budynku SOKOLNI przy ul. Orkana 2a w Zakopanem jako miejsce integracji i aktywizacji społecznej”.

    Inwestycja ma na celu stworzenie strefy dla mieszkańców poprzez wykonanie rozbudowy z przebudową budynku dawnej Strażnicy, przekształcając ją w wielofunkcyjny obiekt „Sokolni” - Miejsca Aktywności Mieszkańców.

    Zadanie obejmuje prace związane ze zmianą przeznaczenia i dostosowaniem obiektu do nowych funkcji społecznych. Prace będą miały na celu zabezpieczenie struktury budynku, adaptację jego wnętrza oraz otoczenia na zewnątrz. Realizacja projektu zapewni warunki do stworzenia w obiekcie przestrzeni dla mieszkańców i instytucji w celu organizacji wydarzeń, zajęć oraz różnego rodzaju spotkań z zakresu aktywizacji społecznej oraz rozbudowy oferty czasu wolnego.

   Zakończenie prac projektowych planowane jest w roku bieżącym, natomiast po pozyskaniu dofinansowania rozpocznie się realizacja inwestycji.

XVII Międzynarodowe Forum Górskie odbyło się 5 grudnia 2024 r. w Hotelu Antałówka, przy ul. Wierchowej 2 w Zakopanem. Organizatorami konferencji była Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury oraz Powiat Tatrzański.

Partnerem przedsięwzięcia był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W tegorocznym spotkaniu udział wzięło wielu przedstawicieli świata historii, samorządów, stowarzyszeń oraz mieszkańców Powiatu Tatrzańskiego. Podczas XVII Międzynarodowego Forum Górskiego omawiano zagadnienia związane z tematem I wojny światowej, której to 110 rocznica wybuchu obchodzona jest w bieżącym roku.

Tegoroczne Forum nosiło tytuł „Podhalańczycy na frontach I wojny światowej” i skupiło się wokół Podhalan. Dzięki pracy lokalnych historyków i genealogów mogliśmy odnieść się do dziejów i losów górali podczas I wojny światowej, którzy w większości przypadków pozostali cichymi oraz bezimiennymi bohaterami.

Konkurs Fotograficzny „Tatrzańska Jesień”  to cykliczne wydarzenie, którego celem jest podzielenie się wyjątkowymi chwilami uchwyconymi w obiektywie aparatu. Zadaniem uczestników konkursu było zauważenie piękna i majestatu przyrody tatrzańskiej, bogactwa jej form i zjawisk urozmaiconych jesiennym światłem.

Nadesłane prace ocenione zostały przez Jury, składające się z wybitnych fotografików oraz osób nie związanych profesjonalnie z tą dziedziną, ale patrzących na otaczający nas świat poprzez pryzmat swojej wrażliwości.

W 110. rocznicę wybuchu I wojny światowej wracamy pamięcią do mieszkańców Podhala, którzy walczyli na wojennych frontach. W wielu przypadkach pozostali oni tylko cichymi bohaterami, którzy bardzo często nie powrócili do swoich rodzin, domów. Przy okazji tej wyjątkowej rocznicy chcemy przybliżyć sylwetki lokalnych bohaterów oraz zachować o nich pamięć.

Serdecznie zapraszamy 5 grudnia o godzinie 10:00 do Hotelu Antałówka w Zakopanem.

Program:

- Przywitanie zebranych gości

- Tytułem wstępu- Prof. Stanisław Hodorowicz

- „Podhalanie na frontach I wojny światowej na przykładzie mieszkańców gmin powiatu tatrzańskiego” – prelekcje poprowadzą:
- Lesław Dall
- Maria Krzeptowska-Jasinek
- Bronisław Chowaniec-Lejczyk
- Andrzej Jacek Nowak

Szanowni Państwo, lokalni producenci, usługodawcy, rękodzielnicy oraz inicjatorzy regionalnych przedsięwzięć, uprzejmie informujemy, że rozpoczyna się XVII edycja konkursu o przyznanie znaku Marki Tatrzańskiej.

Marka Tatrzańska to lokalny certyfikat jakości. Przyznawana jest wyjątkowym usługom, produktom, ale też szczególnym dla regionu tatrzańskiego ludziom, którzy sprawiają, że połączenie tradycji z nowoczesnością staje się możliwie.

Przedsięwzięcie w znaczący sposób pozwala na pełną identyfikację artykułów spożywczych, wyrobów, produktów rękodzielniczych, usług gastronomicznych, handlowych, noclegowych i innych na terenie Powiatu Tatrzańskiego. Przyznawane certyfikaty są wyznacznikami prestiżu i autentyczności. Przyczyniają się do rozwoju i poprawy wizerunku naszego regionu.

Wnioski o przyznanie znaku Marki Tatrzańskiej można składać do 31 grudnia 2024 roku. Zachęcamy do zgłaszania kandydatów, którzy pozytywnie wyróżnili się reprezentując i promując Państwa Gminę.

Kultura Ludowa Górali Podhalańskich

Zaproszenie

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie

oraz Tatrzański Park Narodowy

mają zaszczyt zaprosić na spotkanie autorskie poświęcone książce

Kultura Ludowa Górali Podhalańskich

Spotkanie odbędzie się w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN
ul. Tytusa Chałubińskiego 42a w Zakopanem

29 listopada 2024 (piątek) o godzinie 17.00

Organizatorzy i patroni:

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajobrazowe
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie
Tatrzański Park Narodowy
Związek Podhalan
Gmina Poronin
Miasto Zakopane
Powiat Tatrzański

W dniu 19.10.2024 r., z okazji 45 lat pracy twórczej i pracy pedagogicznej odbył się wernisaż wystawy prac graficznych i rysunkowych Krzysztofa Jędrzejowskiego wieloletniego dyrektora Tatrzańskiego Centrum Kultury „Jutrzenka” w Zakopanem.

Oprócz własnej twórczości i pracy pedagogicznej Krzysztof Jędrzejowski stworzył 22 lata temu galerię TCK „Jutrzenka” – ARTPARK, działalność galerii to ponad 180 wystaw twórców profesjonalnych, amatorskich jak i prac dzieci i młodzieży. Organizowane są w niej również koncerty o tematyce regionalnej i rockowej, a także konkursy recytatorskie zarówno gwarowe jak i klasyczne.

Dyrektor zorganizował również w budynku TCK „Jutrzenka” aranżację jedynej w swoim rodzaju historycznej i współczesnej prezentacji prac plastycznych dzieci i młodzieży.

W minioną niedzielę 20 października br. Andrzej Skupień Starosta Tatrzański wziął udział w uroczystym podsumowaniu Festiwalu Papieskiego organizowanego już od wielu lat przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu.

Celem Festiwalu jest popularyzacja utworów literackich, muzycznych i teatralnych poświęconych pamięci papieża Polaka – Św. Jana Pawła II. W tym roku Festiwal papieski odbywał się pod hasłem „JAN PAWEŁ II – EWANGELIA STAROŚCI I CIERPIENIA”

“Ewangelia starości i cierpienia” to temat, który Jan Paweł II często poruszał w swoich wypowiedziach, szczególnie w kontekście ludzkiego doświadczenia bólu, starzenia się i cierpienia. Papież uważał, że starość i cierpienie mają głęboki sens duchowy i mogą prowadzić do zbliżenia się do Boga, zachęcał do solidarności z osobami starszymi i cierpiącymi, aby społeczeństwo otoczyło je opieką i szacunkiem, widząc w nich wartość i mądrość jaką wnoszą.

W dniu 29 września 2024 r. Zespół Regionalny „Regle” im. Jana Jędrola z Poronina obchodził jubileusz 50 – lecia istnienia swojej działalności. Wydarzenie to było okazją to wspólnego świętowania ich dorobku artystycznego. W trakcie uroczystości zespół zaprezentował jubileuszowy koncert, który połączył wszystkie pokolenia. Wydarzenie to było połączone z poświęceniem nowego sztandaru Związku Podhalan Oddziału Poronin.

Władze Powiatu Tatrzańskiego reprezentowali: Andrzej Skupień - Starosta Tatrzański, Helena Buńda - Sekretarz Powiatu, byli członkowie zespołu oraz Paweł Para – Członek Zarządu. Powiat Tatrzański był partnerem tego wydarzenia.

Zespół „Regle” jest wizytówką Gminy Poronin, a także Powiatu Tatrzańskiego. Przekazuje zwyczaje kultury podhalańskiej, prezentując swój taniec i śpiew w kraju, a także poza jego granicami. Bierze udział w konkursach i przeglądach zespołów regionalnych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

Charytatywna Gala Boksu w Zakopanem,
Hala Sportowa MOSIR, Chramcówki 8,
12.10.2024 r. godz. 18.00, Wejście publiczności godz. 17.30

22 zawodników, 11 walk boksu

Gośćmi Gali będą:

Krzysztof DIABLO Włodarczyk,
Mariusz MARIO Kruczek

Partnerzy w działaniach:

Klub Sportów Walki KKS POZNAŃ,
HUSARIA BOKS MIĘDZYRZECZ
Miasto Zakopane,
Powiat Tatrzański,
TATRZAŃSKA AKADEMIA BOKSU 2024,
HARNAŚ BOKS ZAKOPANE

Bilety do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej
w Zakopanem, Chramcówki 35 lub telefonicznie 730 307 430