W rocznicę 140-lecia urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza Muzeum Tatrzańskie w Willi Oksza otwarło wyjątkową wystawę, prezentującą kolekcję prac artysty w ich zakopiańskim kontekście oraz w mozaice społecznych uwarunkowań. Dzieła Witkacego pochodzą ze zbiorów Muzeum, ale również z niezwykle rzadko pokazywanych zbiorów prywatnych. Na wernisażu, który odbył się 28 czerwca, Powiat Tatrzański reprezentowała Helena Buńda - Sekretarz Powiatu oraz Agata Wojtowicz - Przewodnicząca Rady Powiatu Tatrzańskiego. 
 
 

Za nami bardzo udane I Dni Gminy Kościelisko - wyjątkowe przedsięwzięcie, które ma na celu promocję tej pięknej gminy, jej bogatej tradycji, kultury oraz niezwykłych walorów turystycznych i które będzie kontynuowane w kolejnych letnich sezonach.

Organizatorzy przygotowali dla publiczności szereg atrakcji: na scenie wystąpili m.in. Zakopower, IGO, Ania Byrcyn, Hanka Rybka oraz Adam Soroczyński wraz Rox Dance Studio. Najmłodsi mogli skorzystać ze specjalnej strefy kreatywności i strefy zabaw, a starsi z wycieczki z przewodnikiem. Nie zabrakło także przysmaków dzięki strefie kulinarnej Street Food Polska.

 

7 czerwca świętowaliśmy wyjątkowy jubileusz – 30-lecie działalności zespołu regionalnego Mali Dzianiszanie. To trzy dekady pełne pasji, miłości do góralskiej tradycji i nieustannego pielęgnowania dziedzictwa naszej pięknej, podhalańskiej kultury. W uroczystościach wziął udział Wicestarosta Tatrzański Wawrzyniec Bystrzycki oraz Radny Powiatowy Maciej Krzeptowski.

Za nami XVIII Międzynarodowe Forum Górskie poświęcone ks. prof. Józefowi Tischnerowi w 25. Rocznicę Jego śmierci, które odbyło się w dniach 6-7 czerwca 2025 r. w Ludźmierzu w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich - oddziału Małopolskiego Centrum Kultury Sokół.

 

W sobotę 31 maja w Kościele pw. Świętego Krzyża w Zakopanem odbył się koncert "Ave Maria", którym Tatrzański Chóru "Szumny" uczcił swój jubileusz 20-lecia istnienia oraz zainaugurował Dni Zakopanego. Koncert był niezwykłą muzyczną podróżą przez dwie dekady działalności chóru, podczas której wpisał się on na stałe w tradycję kulturalną stolicy polskich Tatr. Jubileusz skupił obecnych i byłych członków chóru, a także licznych sympatyków. Cudowną niespodzianką był występ Niki Lubowicz, której towarzyszył Adam Dawiec.
 

W dniach 6 - 7 czerwca w Ludźmierzu odbędzie się XVIII Międzynarodowe Forum Górskie, zatytułowane „Wolność, Podhale, Komunikacja” i poświęcone ks. prof. Józefowi Tischnerowi w 25. rocznicę śmierci. Organizatorami Forum są: Starostwo Powiatowe w Zakopanem i Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury. Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki oraz Starosty Tatrzańskiego Andrzeja Skupnia.
 
 
 

27 maja w Starostwie Powiatowym w Zakopanem odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca wyjątkowy cykl wakacyjnych wydarzeń prezentujacych podhalański folklor i kultywujących najpiękniejsze tradycje Podtatrza - XXIV Tatrzańskie Wici. Wzięli w niej udział: Starosta Tatrzański Andrzej Skupień, Wicestarosta Wawrzyniec Bystrzycki, Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury Iwona Kiwacka-Majerczyk oraz przedstawiciele organizatorów poszczególnych wydarzeń z czterech gmin Powiatu Tatrzańskiego: Poronina, Białego Dunajca, Bukowiny Tatrzańskiej i Kościeliska.
 
 

Powiat poznański w dniach 7 – 9 kwietnia zorganizował ciekawe warsztaty poświęcone roli produktów lokalnych w promocji regionów, których motywem przewodnim był szlak kulinarny „Smaki Powiatu Poznańskiego”. Wzięli w nich udział wraz z Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Zakopanem Anną Król-Józagą także przedstawiciele instytucji kultury z powiatu tatrzańskiego: Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury Iwona Kiwacka-Majerczyk, Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Maciej Szostak, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku Małgorzata Karpiel-Bzdyk, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie Anna Malacina-Karpiel, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Białym Dunajcu Bogumiła Kułach oraz Zastępca Dyrektora Muzeum Tatrzańskiego Anna Jarząbek.

W niedzielę 6 kwietnia zakończył się cykl wydarzeń upamiętniających 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II - patrona powiatu tatrzańskiego. W kościele pw. Świętego Krzyża wystawione zostało misterium sceniczne “Stabat Mater” w wykonaniu artystów z Krakowskiej Opery Kameralnej. To oryginalne połączenie muzyki Antonio Vivaldiego i Giovanniego Battisty Pergolesiego z elementami gry aktorskiej, kompozycji ruchu scenicznego, oryginalnego kostiumu oraz scenografii w piękny i wzruszający sposób wprowadziło widzów w klimat trwającego Wielkiego Postu.

W ramach współpracy z Powiatem Poznańskim Starosta Tatrzański Andrzej Skupień wziął udział w konferencji zorganizowanej w ramach obchodów 100. rocznicy powołania Fundacji Zakłady Kórnickie w Poznaniu.

Zrodzona z pomysłu Tytusa Działyńskiego (1796-1861), a założona przez jego wnuka Władysława Zamoyskiego (1853-1924) Fundacja, trwa pomimo wichrów dziejowych. Ten fenomen, który wymyka się prostej chronologii czasu, był tworzony przez pokolenia Działyńskich i Zamoyskich. Działania tych rodzin dotyczyły nie tylko sfery materialnej, ale również społecznej i kulturalnej, wpisały się w szeroki plan budowy i wzmacniania Korony Polskiej, Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a po utracie państwa w program jego odbudowy i stworzenia nowoczesnego narodu polskiego. Nie stroniąc przed uczestnictwem w walce zbrojnej w chwilach próby, dążyli do wzmocnienia potencjału kulturowego i edukacyjnego. Służyło temu między innymi założenie Biblioteki Kórnickiej i Szkoły Domowej Pracy Kobiet. Kultura była nośnikiem osiągnięć Polaków, ale i wyznaczała aspiracje oraz drogi rozwoju.

Współcześnie Fundacja Zakłady Kórnickie to instytucja, która czerpie nie tylko z osiągnięć historii i tradycji narodu polskiego, ale jest przede wszystkim kontynuatorem zadań wytyczonych przez Fundatorów, prowadzi działalność gospodarczą, kulturalną i edukacyjną.

Źródło: Monika Koralewska, Fot. Piotr Łysakowski