Powiat poznański w dniach 7 – 9 kwietnia zorganizował ciekawe warsztaty poświęcone roli produktów lokalnych w promocji regionów, których motywem przewodnim był szlak kulinarny „Smaki Powiatu Poznańskiego”. Wzięli w nich udział wraz z Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Zakopanem Anną Król-Józagą także przedstawiciele instytucji kultury z powiatu tatrzańskiego: Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury Iwona Kiwacka-Majerczyk, Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Maciej Szostak, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku Małgorzata Karpiel-Bzdyk, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie Anna Malacina-Karpiel, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Białym Dunajcu Bogumiła Kułach oraz Zastępca Dyrektora Muzeum Tatrzańskiego Anna Jarząbek.
- Szczegóły
- Kategoria: Kultura
- Odsłony: 161
W niedzielę 6 kwietnia zakończył się cykl wydarzeń upamiętniających 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II - patrona powiatu tatrzańskiego. W kościele pw. Świętego Krzyża wystawione zostało misterium sceniczne “Stabat Mater” w wykonaniu artystów z Krakowskiej Opery Kameralnej. To oryginalne połączenie muzyki Antonio Vivaldiego i Giovanniego Battisty Pergolesiego z elementami gry aktorskiej, kompozycji ruchu scenicznego, oryginalnego kostiumu oraz scenografii w piękny i wzruszający sposób wprowadziło widzów w klimat trwającego Wielkiego Postu.
- Szczegóły
- Kategoria: Kultura
- Odsłony: 147
W ramach współpracy z Powiatem Poznańskim Starosta Tatrzański Andrzej Skupień wziął udział w konferencji zorganizowanej w ramach obchodów 100. rocznicy powołania Fundacji Zakłady Kórnickie w Poznaniu.
Zrodzona z pomysłu Tytusa Działyńskiego (1796-1861), a założona przez jego wnuka Władysława Zamoyskiego (1853-1924) Fundacja, trwa pomimo wichrów dziejowych. Ten fenomen, który wymyka się prostej chronologii czasu, był tworzony przez pokolenia Działyńskich i Zamoyskich. Działania tych rodzin dotyczyły nie tylko sfery materialnej, ale również społecznej i kulturalnej, wpisały się w szeroki plan budowy i wzmacniania Korony Polskiej, Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a po utracie państwa w program jego odbudowy i stworzenia nowoczesnego narodu polskiego. Nie stroniąc przed uczestnictwem w walce zbrojnej w chwilach próby, dążyli do wzmocnienia potencjału kulturowego i edukacyjnego. Służyło temu między innymi założenie Biblioteki Kórnickiej i Szkoły Domowej Pracy Kobiet. Kultura była nośnikiem osiągnięć Polaków, ale i wyznaczała aspiracje oraz drogi rozwoju.
Współcześnie Fundacja Zakłady Kórnickie to instytucja, która czerpie nie tylko z osiągnięć historii i tradycji narodu polskiego, ale jest przede wszystkim kontynuatorem zadań wytyczonych przez Fundatorów, prowadzi działalność gospodarczą, kulturalną i edukacyjną.
Źródło: Monika Koralewska, Fot. Piotr Łysakowski
- Szczegóły
- Kategoria: Kultura
- Odsłony: 174
Czytaj więcej: Obchody 100. rocznicy powołania Fundacji Zakłady Kórnickie
Związek Euroregion "Tatry" we współpracy z Oravskim muzeum Pavla Országha Hviezdoslava oraz Združeniem Euroregion „Tatry” zaprasza do udziału w kolejnej edycji Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora.
Triennale obejmuje konkurs twórczości artystów amatorów z kręgu sztuki naiwnej i art brut, wystawę pokonkursową, wystawę laureta w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu oraz w Oravskim muzeum Pavla Országha Hviezdoslava, a także wydanie katalogów wystaw.
Triennale ma na celu prezentację szerokiej publiczności amatorskiej twórczości z kręgu malarstwa i rzeźby naiwnej i art brut, która pozostaje poza uznanymi kierunkami sztuki, odkrywanie oraz popularyzację nowych i oryginalnych indywidualności twórczych z pogranicza polsko-słowackiego, reprezentujących nurt sztuki naiwnej i art brut, a także propagowanie twórczości patrona triennale, wybitnego nowotarskiego rzeźbiarza Edwarda Sutora.
- Szczegóły
- Kategoria: Kultura
- Odsłony: 177
Posiady ostatkowe z białodunajeckimi utalentowanymi osobowościami,nagradzanymi i docenianymi, między innymi (laureatami Marki Tatrzańskiej), które w roku 2025 ozdabiają kalendarz wydany przez Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu, Gminną Bibliotekę Publiczna im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu. Kalendarz promuje utalentowane pełne pasji osobowości z Gminy Biały Dunajec a zarazem Powiatu Tatrzańskiego
Na spotkaniu swoje umiejętności gry na skrzypcach przedstawili młodzi uczniowie wraz ze swoim mistrzem Andrzejem Polakiem, Anną Trebunia Wyrostek oraz Bartłomiejem Kudasikiem.
Szczególne serdeczne podziękowania za obecność dla Starosty Tatrzańskiego Andrzeja Skupnia , pani Sekretarz Gminy Biały Dunajec, Radnych Gminy Biały Dunajec oraz dla Seniorów z Klub senior 60 + Biały Dunajec
- Szczegóły
- Kategoria: Kultura
- Odsłony: 201
Czytaj więcej: Posiady ostatkowe – spotkanie z białodunajeckimi twórcami ludowymi
- Szczegóły
- Kategoria: Kultura
- Odsłony: 157
W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie z przedstawicielami naszej Fundacji Zakłady Kórnickie. Ppodczas spotkania omawiane były wydarzenia towarzyszące obchodom 100.lecia powołania Fundacji Zakłady Kórnickie.
Na zdjęciu (od lewej): Wawrzyniec Bystrzycki (Wicestarosta Tatrzański), Iwona Kiwacka-Majerczyk (Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem), dr Zbigniew Kalisz (Członek Zarządu FZK), dr Dariusz Grzybek (Prezes Zarządu FZK), Andrzej Skupień (Starosta Tatrzański), prof. Grzegorz Skrzypczak (Członek Zarządu FZK), Anna Król-Józaga (Naczelnik Wydziału Edukacji w ST w Zakopanem)
Cieszymy się ogromnie z kolejnych lat tak owocnej współpracy.
- Szczegóły
- Kategoria: Kultura
- Odsłony: 312
W dniu 9 stycznia 2025r. Zarząd Powiatu Tatrzańskiego podpisał umowę z firmą Jakub Kowalczyk KLUB ARCHITEKCI z siedzibą w Krakowie na opracowanie dokumentacji projektowych dla zadania:
„Rozbudowa wraz z przebudową budynku SOKOLNI przy ul. Orkana 2a w Zakopanem jako miejsce integracji i aktywizacji społecznej”.
Inwestycja ma na celu stworzenie strefy dla mieszkańców poprzez wykonanie rozbudowy z przebudową budynku dawnej Strażnicy, przekształcając ją w wielofunkcyjny obiekt „Sokolni” - Miejsca Aktywności Mieszkańców.
Zadanie obejmuje prace związane ze zmianą przeznaczenia i dostosowaniem obiektu do nowych funkcji społecznych. Prace będą miały na celu zabezpieczenie struktury budynku, adaptację jego wnętrza oraz otoczenia na zewnątrz. Realizacja projektu zapewni warunki do stworzenia w obiekcie przestrzeni dla mieszkańców i instytucji w celu organizacji wydarzeń, zajęć oraz różnego rodzaju spotkań z zakresu aktywizacji społecznej oraz rozbudowy oferty czasu wolnego.
Zakończenie prac projektowych planowane jest w roku bieżącym, natomiast po pozyskaniu dofinansowania rozpocznie się realizacja inwestycji.
- Szczegóły
- Kategoria: Kultura
- Odsłony: 414
XVII Międzynarodowe Forum Górskie odbyło się 5 grudnia 2024 r. w Hotelu Antałówka, przy ul. Wierchowej 2 w Zakopanem. Organizatorami konferencji była Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury oraz Powiat Tatrzański.
Partnerem przedsięwzięcia był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W tegorocznym spotkaniu udział wzięło wielu przedstawicieli świata historii, samorządów, stowarzyszeń oraz mieszkańców Powiatu Tatrzańskiego. Podczas XVII Międzynarodowego Forum Górskiego omawiano zagadnienia związane z tematem I wojny światowej, której to 110 rocznica wybuchu obchodzona jest w bieżącym roku.
Tegoroczne Forum nosiło tytuł „Podhalańczycy na frontach I wojny światowej” i skupiło się wokół Podhalan. Dzięki pracy lokalnych historyków i genealogów mogliśmy odnieść się do dziejów i losów górali podczas I wojny światowej, którzy w większości przypadków pozostali cichymi oraz bezimiennymi bohaterami.
- Szczegóły
- Kategoria: Kultura
- Odsłony: 329
Konkurs Fotograficzny „Tatrzańska Jesień” to cykliczne wydarzenie, którego celem jest podzielenie się wyjątkowymi chwilami uchwyconymi w obiektywie aparatu. Zadaniem uczestników konkursu było zauważenie piękna i majestatu przyrody tatrzańskiej, bogactwa jej form i zjawisk urozmaiconych jesiennym światłem.
Nadesłane prace ocenione zostały przez Jury, składające się z wybitnych fotografików oraz osób nie związanych profesjonalnie z tą dziedziną, ale patrzących na otaczający nas świat poprzez pryzmat swojej wrażliwości.
- Szczegóły
- Kategoria: Kultura
- Odsłony: 304
Czytaj więcej: Finał konkursu fotograficznego "Tatrzańska Jesień"
Strona 1 z 12