Jak co roku Starosta Tatrzański Andrzej Skupień uczestniczył w delegacji samorządowców, która przywiozła do Wadowic świąteczną choinkę. To długoletnia tradycja, że jodła spod samych Tatr gości w Muzeum Domu Rodzinnym Jana Pawła II w Wadowicach. Drzewko przywieźli również: Radny Województwa Małopolskiego Jan Piczura i Burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz, którzy wspólnie kolędowali i złożyli świąteczne życzenia mieszkańcom Wadowic i turystom odwiedzającym Małopolskę. Życzeniom towarzyszyła muzyka powiatowa, która brzmieniem góralskich kolęd i tradycyjnych melodii uświetniła spotkanie.
Fot.: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
- Szczegóły
- Kategoria: Samorząd
- Odsłony: 189
Czytaj więcej: Delegacja samorządowców z choinką w Domu Ojca Świętego
W dniu 26 listopada 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Zakopanem Wicewojewoda Małopolski Ryszard Śmiałek podpisał z samorządowcami z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego umowy potwierdzające przyznanie środków z naboru uzupełniającego w ramach Rządowego Funduszu Dróg na rok 2024 na remonty dróg powiatowych i gminnych.
Dzięki wsparciu z naboru uzupełniającego z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg samorządy z powiatu tatrzańskiego zrealizują 5 inwestycji. Dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 755 tys. zł pozwoli wyremontować ponad 1,2 km lokalnych dróg.
- Szczegóły
- Kategoria: Samorząd
- Odsłony: 175
Czytaj więcej: Remonty pierwszej potrzeby na drogach w powiatach tatrzańskim i nowotarskim
W miniony weekend, już po raz trzeci, reprezentacja Powiatu Tatrzańskiego wzięła udział w 8 międzynarodowym turnieju halowej piłki nożnej o Puchar Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego, który obserwował sportowe zmagania. W rywalizacji wzięło udział 10 drużyn.
– Z jednej strony sportowa rywalizacja, z drugiej strony integracja. Rodzinna atmosfera, uśmiechnięte twarze ale do tego duch rywalizacji i dążenie do sukcesu – mówiła Elżbieta Nawrocka, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu.
Na boisku najlepsza okazała się drużyna Powiatu Poznańskiego I, która w wielkim finale pokonała po niezwykle emocjonującym meczu 2:1 ubiegłorocznego tryumfatora, gminę Czerwonak. Trzecie miejsce zajęli reprezentanci z Regionu Hanower.
- Szczegóły
- Kategoria: Samorząd
- Odsłony: 237
Czytaj więcej: 8 międzynarodowy turniej halowej piłki nożnej o Puchar Starosty Poznańskiego za nami
Chcesz by Twoje najbliższe otocznie, sąsiedztwo, droga do pracy czy szkoły były atrakcyjne, bezpieczne lub bardziej funkcjonalne? Widzisz potrzebę zagospodarowania przestrzeni kulturalnej, ekologicznej, sportowej bądź edukacyjnej w Twoim powiecie? A może dostrzegasz problem i masz pomysł jak coś ulepszyć? Złóż wniosek do 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego! Do końca października czekamy na pomysły mieszkańców Małopolski. Na zwycięskie pomysły mamy 16 mln. złotych.
Do tej pory w ramach zwycięskich zadań Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego możliwa była realizacja ponad 300 inicjatyw społecznych skierowanych do dzieci i młodzieży, seniorów, a także do osób z niepełnosprawnościami. Udało się zakupić defibrylatory AED, książkomat i meble ogrodowe dla czytelników biblioteki, klimatyzatory i oczyszczacze powietrza do szpitala, zbudować chodniki przy drogach wojewódzkich, zamontować nowoczesnego oświetlenie na przejściach dla pieszych. Zespoły regionalne otrzymały nowe stroje i instrumenty, były realizowane zajęcia z pływania, zumby, zajęcia z hipoterapii, zorganizowano wydarzenie edukacyjne w ramach którego rozdano sadzonki drzew i krzewów.
Przed nami 8. edycja Budżetu Obywatelskiego. Już jesienią Małopolanie będą mogli zgłaszać swoje pomysły. Dzięki temu, wspólnie możemy zrealizować najciekawsze zaproponowane przez Państwa zadania, ważne dla lokalnych społeczności. W tym roku na ten cel przeznaczyliśmy aż 16 milionów złotych! Weź udział, bo warto! - zachęca marszałek Łukasz Smółka.
- Szczegóły
- Kategoria: Samorząd
- Odsłony: 589
Czytaj więcej: Wystartowała 8. edycja Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego
Informujemy, że ze względu na liczne prośby o wydłużenie czasu na przesłanie elektronicznego formularza zgłoszeniowego przedłużamy nabór do projektu. Zgłoszenia można przesyłać do 14.10.2024 r.
Zgłoszenia należy przesyłać przez internetowy formularz zgłoszeniowy na stronie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Gniazdo w Zakopanem.
Zadaniem Inkubatora jest budowanie lokalnej sieci współpracy. Dzięki projektowi, mieszkańcy mają możliwość wyjścia z inicjatywą realizacji swoich pomysłów. To jeden z niewielu projektów, które nie tylko oferują wsparcie finansowe inicjatywy, ale dużą wagę przywiązują do relacji i rozwoju osób, które są w projekcie.
Program rocznego wsparcia uwzględnia cykl atrakcyjnych, interaktywnych szkoleń, możliwość wymiany doświadczeń i obserwacji dobrych praktyk. Szkolenia prowadzone są przez trenerki i trenerów z dużym doświadczeniem. Inkubator oferuje również otwartą przestrzeń coworkingową w budynku Sokoła. Nad wsparciem realizacji inicjatyw czuwać będą wieloletni działacze społeczni. Wsparcie Inkubatora dzięki finansowaniu grantowemu jest nieodpłatne.
- Szczegóły
- Kategoria: Samorząd
- Odsłony: 292
W Międzychodzie odbyły się uroczystości jubileuszowe 120-lecia Szpitala Powiatowego. Powiat Tatrzański reprezentował Wawrzyniec Bystrzycki Wicestarosta Tatrzański, który odebrał statuetkę i akt nadania pośmiertnie, dr. Andrzejowi Chramcowi tytułu „Zasłużony dla Powiatu Międzychodzkiego”. Tytuł ten został przyznany przez Radę Powiatu Międzychodzkiego, powiatu partnerskiego dla Powiatu tatrzańskiego w docenieniu wkładu pracy Andrzeja Chramca w rozwój opieki zdrowotnej na terenie Międzychodu.
Dla przypomnienia, dr Andrzej Chramiec urodził się 27 listopada 1859 roku w Zakopanem. Był lekarzem, przedsiębiorcą, działaczem społecznym i politycznym. Po ukończeniu gimnazjum w Wadowicach studiował medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim, dyplom uzyskał w 1885 roku.
- Szczegóły
- Kategoria: Samorząd
- Odsłony: 239
Czytaj więcej: Dr Andrzej Chramiec – zasłużony dla Powiatu Międzychodzkiego
We wszystkich gminach powiatu tatrzańskiego wystartuje Inkubator Inicjatyw. Porozumienia w tej sprawie z zakopiańskim Sokołem zawarły władze powiatu i włodarze gmin. Zadaniem Inkubatora jest budowanie lokalnej sieci współpracy. Dzięki projektowi mieszkańcy mają możliwość wyjścia z inicjatywą realizacji swoich pomysłów. Wspólna realizacja oznacza, że każda ze stron daje coś od siebie. To jeden z niewielu projektów, które nie tylko oferują wsparcie finansowe inicjatywy, ale dużą wagę przywiązują do relacji i rozwoju osób, które są w projekcie.
Program rocznego wsparcia uwzględnia nie tylko cykl atrakcyjnych, interaktywnych warsztatów, możliwość wymiany doświadczeń i obserwacji dobrych praktyk, ale także oferuje otwartą przestrzeń coworkingową będącą odpowiedzią na potrzeby wszystkich osób, które postanowiły zrealizować własny projekt, lecz nie posiadają własnego biura. W Inkubatorze szkolenia prowadzone będą przez zawodowych trenerów, a nad wsparciem realizacji inicjatyw czuwać będą wieloletni działacze społeczni. Wsparcie Inkubatora dzięki finansowaniu grantowemu jest nieodpłatne, formalnym warunkiem uczestnictwa jest odpowiedni wiek i działanie na terenie powiatu tatrzańskiego.
- Szczegóły
- Kategoria: Samorząd
- Odsłony: 244
W sali widowiskowej Domu Kultury w Rawiczu, w dniu 29.08.br. świętowano jubileusz 25-lecia Powiatu Rawickiego – powiatu partnerskiego dla Powiatu Tatrzańskiego.
Jubileuszową sesję poprowadził Przewodniczący Rady Powiatu Rawickiego Maciej Jagodziński. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: obecni oraz emerytowani dyrektorzy, kierownicy powiatowych jednostek organizacyjnych, pracownicy starostwa, obecni i byli radni i włodarze, samorządowcy z okolicznych miejscowości oraz parlamentarzyści. Powiat Tatrzański reprezentował Wawrzyniec Bystrzycki Wicestarosta Tatrzański wraz z małżonką.
Podczas gali można było także obejrzeć prezentację przypominającą najważniejsze wydarzenia z historii samorządu oraz ludzi, którzy go tworzyli.
Podczas wydarzenia Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego wyróżnił dwóch samorządowców odznakami „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Byli to: Tadeusz Pawłowski, wieloletni burmistrz Rawicza, radny Rady Powiatu Rawickiego jednej kadencji, inicjator wielu lokalnych organizacji oraz Wiesław Ceglarek - wieloletni radny Rady Powiatu Rawickiego, członek Zarządu Powiatu Rawickiego dwóch kadencji, wiceprezes Towarzystwa Koleżeńskiego Bojanowiaków, od 60 lat działacz sportowy i były prezes Towarzystwa Sportowego Ruch Bojanowo.
Okolicznościowe, pamiątkowe medale otrzymali wszyscy obecni na uroczystości. W części artystycznej zaprezentowali się wokalistka Wiktoria Wojtyczka oraz zespół "Wisieloki" z Szymanowa.
- Szczegóły
- Kategoria: Samorząd
- Odsłony: 304
Jak już informowaliśmy za nami III Konwent Samorządowy, czyli spotkanie władz Powiatu Tatrzańskiego z samorządami gminnymi wchodzącymi w skład naszej jednostki terytorialnej. Poza już opisaną wcześniej wizytą w siedzibie PSONI Koło w Zakopanem, uczestnicy spotkania dyskutowali również o innych, ważnych tematach dla regionu.
Ważną, poruszoną kwestią było podsumowanie podpisanego wspólnie stanowiska w kwestii funkcjonowania poszczególnych placówek Poczty Polskiej na terenie Powiatu Tatrzańskiego. Wyrażono w nim m.in. niepokój w związku z ograniczeniami w zakresie liczby personelu i godzin pracy w poszczególnych oddziałach pocztowych. Ma to bezpośredni wpływ na sprawność kontaktowania się poszczególnych urzędów z mieszkańcami regionu. Podkreślono również, że na Podhalu cały czas wiele osób swoje rachunki i zobowiązania opłaca właśnie w placówkach pocztowych. W piśmie wystosowano wspólny apel o przywrócenie wcześniejszych godzin pracy oddziałów Poczty Polskiej.
Zajęto się również innymi tematami ważnymi dla Powiatu Tatrzańskiego. Chodzi o zmiany w Wydziale Budownictwa Starostwa Tatrzańskiego czy potrzebie wspólnego opracowania dla całego powiatu koncepcji rozwoju ścieżek rowerowych. Inne kwestie to nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, czy zmiana w zakresie obowiązującego prawa definicji tzw. budowli. Kontynuowano również dyskusję o konieczności wspólnej promocji naszego regionu.
- Szczegóły
- Kategoria: Samorząd
- Odsłony: 383
Gmina Miasto Nowy Targ wraz z Podhalańskim Obszarem Funkcjonalnym, który obejmuje 13 samorządów z terenu Podhala: Miasto Nowy Targ, Miasto Zakopane, Gminę Biały Dunajec, Gminę Bukowina Tatrzańska, Gminę Kościelisko, Gminę Poronin, Gminę Czarny Dunajec, Gminę Łapsze Niżne, Gminę Nowy Targ, Gminę Rabka-Zdrój, Gminę Szaflary oraz Powiat Nowotarski i Powiat Tatrzański, decyzją Ministra Infrastruktury, jako jeden z 3 beneficjentów w Polsce została wybrana do bezpłatnego wykonania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej w ramach projektu pn.: Wsparcie dla polskich miast/obszarów miejskich/obszarów metropolitarnych w przygotowaniu planów zrównoważonej mobilności miejskiej.
- Szczegóły
- Kategoria: Samorząd
- Odsłony: 435
Czytaj więcej: Ankieta preferencji komunikacyjnych w ramach Podhalańskiego Obszaru Funkcjonalnego
Strona 1 z 7