We wszystkich gminach powiatu tatrzańskiego wystartuje Inkubator Inicjatyw. Porozumienia w tej sprawie z zakopiańskim Sokołem zawarły władze powiatu i włodarze gmin. Zadaniem Inkubatora jest budowanie lokalnej sieci współpracy. Dzięki projektowi mieszkańcy mają możliwość wyjścia z inicjatywą realizacji swoich pomysłów. Wspólna realizacja oznacza, że każda ze stron daje coś od siebie. To jeden z niewielu projektów, które nie tylko oferują wsparcie finansowe inicjatywy, ale dużą wagę przywiązują do relacji i rozwoju osób, które są w projekcie.

Program rocznego wsparcia uwzględnia nie tylko cykl atrakcyjnych, interaktywnych warsztatów, możliwość wymiany doświadczeń i obserwacji dobrych praktyk, ale także oferuje otwartą przestrzeń coworkingową będącą odpowiedzią na potrzeby wszystkich osób, które postanowiły zrealizować własny projekt, lecz nie posiadają własnego biura. W Inkubatorze szkolenia prowadzone będą przez zawodowych trenerów, a nad wsparciem realizacji inicjatyw czuwać będą wieloletni działacze społeczni. Wsparcie Inkubatora dzięki finansowaniu grantowemu jest nieodpłatne, formalnym warunkiem uczestnictwa jest odpowiedni wiek i działanie na terenie powiatu tatrzańskiego.

W sali widowiskowej Domu Kultury w Rawiczu, w dniu 29.08.br. świętowano jubileusz 25-lecia Powiatu Rawickiego – powiatu partnerskiego dla Powiatu Tatrzańskiego.

Jubileuszową sesję poprowadził Przewodniczący Rady Powiatu Rawickiego Maciej Jagodziński. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: obecni oraz emerytowani dyrektorzy, kierownicy powiatowych jednostek organizacyjnych, pracownicy starostwa, obecni i byli radni i włodarze, samorządowcy z okolicznych miejscowości oraz parlamentarzyści. Powiat Tatrzański reprezentował Wawrzyniec Bystrzycki Wicestarosta Tatrzański wraz z małżonką.

 

Podczas gali można było także obejrzeć prezentację przypominającą najważniejsze wydarzenia z historii samorządu oraz ludzi, którzy go tworzyli.

Podczas wydarzenia Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego wyróżnił dwóch samorządowców odznakami „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Byli to: Tadeusz Pawłowski, wieloletni burmistrz Rawicza, radny Rady Powiatu Rawickiego jednej kadencji, inicjator wielu lokalnych organizacji oraz Wiesław Ceglarek - wieloletni radny Rady Powiatu Rawickiego, członek Zarządu Powiatu Rawickiego dwóch kadencji, wiceprezes Towarzystwa Koleżeńskiego Bojanowiaków, od 60 lat działacz sportowy i były prezes Towarzystwa Sportowego Ruch Bojanowo.

Okolicznościowe, pamiątkowe medale otrzymali wszyscy obecni na uroczystości. W części artystycznej zaprezentowali się wokalistka Wiktoria Wojtyczka oraz zespół "Wisieloki" z Szymanowa.

Jak już informowaliśmy za nami III Konwent Samorządowy, czyli spotkanie władz Powiatu Tatrzańskiego z samorządami gminnymi wchodzącymi w skład naszej jednostki terytorialnej. Poza już opisaną wcześniej wizytą w siedzibie PSONI Koło w Zakopanem, uczestnicy spotkania dyskutowali również o innych, ważnych tematach dla regionu.

Ważną, poruszoną kwestią było podsumowanie podpisanego wspólnie stanowiska w kwestii funkcjonowania poszczególnych placówek Poczty Polskiej na terenie Powiatu Tatrzańskiego. Wyrażono w nim m.in. niepokój w związku z ograniczeniami w zakresie liczby personelu i godzin pracy w poszczególnych oddziałach pocztowych. Ma to bezpośredni wpływ na sprawność kontaktowania się poszczególnych urzędów z mieszkańcami regionu. Podkreślono również, że na Podhalu cały czas wiele osób swoje rachunki i zobowiązania opłaca właśnie w placówkach pocztowych. W piśmie wystosowano wspólny apel o przywrócenie wcześniejszych godzin pracy oddziałów Poczty Polskiej.

Zajęto się również innymi tematami ważnymi dla Powiatu Tatrzańskiego. Chodzi o zmiany w Wydziale Budownictwa Starostwa Tatrzańskiego czy potrzebie wspólnego opracowania dla całego powiatu koncepcji rozwoju ścieżek rowerowych. Inne kwestie to nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, czy zmiana w zakresie obowiązującego prawa definicji tzw. budowli. Kontynuowano również dyskusję o konieczności wspólnej promocji naszego regionu.

Gmina Miasto Nowy Targ wraz z Podhalańskim Obszarem Funkcjonalnym, który obejmuje 13 samorządów z terenu Podhala: Miasto Nowy Targ, Miasto Zakopane, Gminę Biały Dunajec, Gminę Bukowina Tatrzańska, Gminę Kościelisko, Gminę Poronin, Gminę Czarny Dunajec, Gminę Łapsze Niżne, Gminę Nowy Targ, Gminę Rabka-Zdrój, Gminę Szaflary oraz Powiat Nowotarski i Powiat Tatrzański, decyzją Ministra Infrastruktury, jako jeden z 3 beneficjentów w Polsce została wybrana do bezpłatnego wykonania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej w ramach projektu pn.: Wsparcie dla polskich miast/obszarów miejskich/obszarów metropolitarnych w przygotowaniu planów zrównoważonej mobilności miejskiej.

Obchody Jubileuszu Powiatu Tatrzańskiego to m.in. uroczysta Gala, która odbyła się w minioną sobotę w Zakopanem. W części oficjalnej odznaczeniami za długoletnią wzorową pracę uhonorowani zostali pracownicy Starostwa Tatrzańskiego.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował odznaczeniami państwowymi zasłużonych pracowników Starostwa Powiatowego w Zakopanem. Uroczystego wręczenia odznaczeń w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dokonała Pani Monika Kolasa, I Zastępca Dyrektora Biura Wojewody Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie

We wtorek 14 maja w siedzibie Starostwa Tatrzańskiego w Zakopanem odbył się I Konwent Samorządowy. W spotkaniu ze strony Powiatu uczestniczyli: starosta Andrzej Skupień, jego zastępca Wawrzyniec Bystrzycki, sekretarz Marek Możdżeń oraz skarbnik Zofia Garbulińska.

Konwent Samorządowy to spotkanie władz Powiatu Tatrzańskiego z przedstawicielami gmin z tego regionu: miasta Zakopane, gmin: Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin oraz Biały Dunajec.

Było to pierwsze i w dużej części zapoznawcze spotkanie w nowej kadencji wspomnianych jednostek samorządowych.

Andrzej Skupień starostą tatrzańskim – taką decyzję podjęli podczas dzisiejszej sesji radni powiatowi. Jednocześnie wybrano w głosowaniu wice starostę, którym został Wawrzyniec Bystrzycki. Nową przewodniczącą Rady została Elżbieta Agata Wojtowicz, a w skład Zarządu Powiatu Tatrzańskiego weszli ponadto: Bogusława Stępień, Wiesław Lenard i Paweł Para.

We wtorek 7 maja odbyła się pierwsza sesja nowej Rady Powiatu Tatrzańskiego. Pierwszą jej część prowadził radny Wiesław Lenard, do czasu wyboru nowego przewodniczącego Rady Powiatu. W tajnym głosowaniu została na to stanowisko wybrana Agata Wojtowicz.

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, przedstawiciele Powiatu Tatrzańskiego: starosta Piotr Bąk, jego zastępca Władysław Filar i skarbnik Zofia Garbulińska podpisali umowę na dopłaty do linii komunikacji publicznej w naszym regionie. To już kolejne dofinansowanie dla samorządów z Małopolski w ramach Funduszu Autobusowego w tym roku. Łącznie w 2024 roku w całym województwie małopolskim środki finansowe ze wspomnianego funduszu obejmą 355 linii o długości ponad 10 tysięcy kilometrów. Łącznie na ten cel Wojewoda Małopolski przeznaczył już 72 mln złotych.

W czwartek 4 kwietnia w siedzibie Starostwa w Zakopanem odbyła się ostatnia, podsumowująca sesja Rady Powiatu Tatrzańskiego. W porządku obraz oczywiście znalazły się stałe punkty jak sprawozdanie Starosty z pracy Zarządu Powiatu za okres pomiędzy sesjami. Ale radni zajęli się również oceną i dyskusją nad raportem o stanie Powiatu Tatrzańskiego. Przegłosowano również zmiany w budżecie samorządu na rok 2024 jak i przyjęto uchwałę w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Tatrzańskiego. Kolejne przyjęte dokumenty dotyczyły: udzielenia dotacji Gminie Kościelisko z przeznaczeniem na dofinansowanie zadania własnego z obszaru polityki prorodzinnej, w związku z narodzinami czworaczków w rodzinie zamieszkałej na terenie gminy oraz wyposażenia w majątek Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury.

We wtorek 19 marca w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie przedstawiciele Powiatu Tatrzańskiego: skarbnik Zofia Garbulińska, starosta Piotra Bąk oraz wicestarosta Władysław Filar uroczyście podpisali umowę z Wojewodą Małopolskim, która gwarantuje dopłatę do 9 linii komunikacyjnych użyteczności publicznej. Środki finansowe pochodzić będą z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Podpisana umowa jest wieloletnia i obejmuje lata 2024 – 2028, a łączna kwota dofinansowania to ponad 12,7 mln złotych.

Dzięki wsparciu Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych w latach 2024-2028 w Powiecie Tatrzańskim uruchomione zostaną linie komunikacyjne na trasach: