Na zaproszenie Starosty Świdnickiego Piotra Fedorowicza w Świdnicy gościła delegacja powiatu tatrzańskiego reprezentowana przez Annę Król – Józagę Naczelnika Wydziału Edukacji wraz z pracownikami, Małgorzatę Mierczak Dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych im. W. Matlakowskiego w Zakopanem, Zdzisława Króżla Dyrektora Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych im. W. Zamoyskiego w Zakopanem, Marka Donatowicza Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. O. Balzera w Zakopanem oraz Annę Janas Dyrektora Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Zakopanem. W trakcie pobytu dyrektorzy wraz z dyrektorami placówek i szkół ponadpodstawowych powiatu świdnickiego, poznańskiego, łowickiego i kartuskiego wzięli udział w konferencji edukacyjnej dotyczącej wyzwań współczesnej edukacji w zakresie odporności psychicznej, radzenia sobie z emocjami i stresem, asertywności oraz z najnowszymi koncepcjami rozwoju zawodowego nauczyciela. Konferencja ta odbyła się w III Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej  - Curie w ramach współpracy partnerskiej.

Delegacja miała też możliwość zwiedzenia Fundacji „Krzyżowa”, Kościoła Pokoju, Zamku Książ, wieży ratuszowej, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy oraz Katedry Świdnickiej pw. św. Stanisława i św. Wacława.

 

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele w Poroninie. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Wojciecha Doruli na cmentarzu parafialnym. Dalsza część wydarzenia przeniosła się już do świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury.

Śpisko QMPANIJO zaprasza na Koncert Spiski "Pod Tatrami w tyj dolinie", który odbędzie się 21 stycznia 2023 roku o godzinie 18.00 w Restauracji Jurgów SKI.
W programie koncert kapeli oraz wspólny finał muzyczno-taneczny z parami tanecznymi z całego Spisza.

Z muzykantami zatańczą:


Zespół Bystry Potok z Kacwina,
Zespół Czardasz z Niedzicy,
Zespół Łotry z Łapszanki,
Zespół Spiszacy z Łapsz Niżnych
Zespół Frydmanianie z Frydmana,
Zespół Zielony Jawor z Krempach,
Zespół Podhale-Grupa Spiska z Jurgowa,
Koło Gospodyń Wiejskich z Czarnej Góry

Patronat Honorowy:

Prezydent Polskiej Sekcji CIOFF - Pan Jan Losakiewicz
Senator RP - Pan Jan Hamerski  
Starosta Tatrzański - Pan Piotr Bąk.

Szanowni Państwo, lokalni producenci, usługodawcy, rękodzielnicy oraz  inicjatorzy regionalnych przedsięwzięć, uprzejmie informujemy, że pozostały tylko 3 dni na złożenie wniosku w sprawie przyznania znaki Marki Tatrzańskiej. Wnioski o przyznanie znaku Marki Tatrzańskiej składać można do 31 grudnia 2022 roku.

Marka Tatrzańska przyznawana jest wyjątkowym usługom, produktom, inicjatywom, ale też szczególnym dla regionu tatrzańskiego ludziom, którzy sprawiają, że połączenie tradycji z nowoczesnością staje się możliwe

Przyznanie znaku Marka Tatrzańska odbywa się w trzech kategoriach:

  1.  kategoria -  Artykuły spożywcze
  2. kategoria -  wyroby, produkty rękodzielnicze
  3. kategoria -  usługi gastronomiczne, handlowe, noclegowe oraz inne na terenie powiatu tatrzańskiego

Wszelkie informację o znaku Marka Tatrzańska oraz informacje o konkursie dostępne są na stronach Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury: kliknij tutaj by przejść 

Witojcie Nasi Łostomili

W 2020 roku założony został Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kurierów Tatrzańskich w Zakopanem. W skład Komitetu wchodzą ratownicy tatrzańscy, przewodnicy tatrzańscy oraz społecznicy Podhala. Cel jaki sobie wyznaczyliśmy, to postawienie pomnika Kurierom Tatrzańskim w Zakopanem. Pomnik stanie w Kuźnicach na remontowanym obecnie placu. Cały plac będzie nosił imię Kurierów Tatrzańskich. Będzie stał duży 13 tonowy głaz, a na nim będą trzy postacie. Dwóch kurierów oraz emisariusz, którego przeprowadzają na teren Węgier.

Pliki do pobrania
Pobierz plik (pomnik.pdf)pomnik.pdf1932 kB

To było kolejne wydarzenie kulturalne w którym po prostu trzeba było uczestniczyć. W sobotę 10 grudnia w Kościele Świętego Krzyża w Zakopanem odbyło się wyjątkowe wydarzenie muzyczne i duchowe zorganizowane na zakończenie Roku Jubileuszowego w 25-tą rocznicę wizyty Jana Pawła II w Zakopanem i na rozpoczęcie nowenny podhalańskiej w związku z ogłoszeniem Sanktuarium Bł. Prymasa Tysiąclecia na Bachledówce.

Koncert z okazji jubileuszu istnienia Tatrzańskiego Chóru Szumny został połączony z promocją najnowszej płyty „W pogodnym nastroju”.

Klimki zdjecie

12 listopada 2022 roku w Domu Ludowym w Kościelisku na Chotarzu przy wypełnionej po brzegi sali odbył się koncert jubileuszowy 70 – lecia istnienia zespołu im. Klimka Bachledy. Zespół od 1952 roku (gdy powstał przy zakopiańskiej „Cepelii”) pielęgnuje umiłowaną tradycję i bogatą kulturę Podhala, dając przez ponad pół wieku ponad 2000 występów w  kraju i za granicą zdobywając  liczne nagrody i odznaczenia.

Podczas występu można było zobaczyć kilka pokoleń wychowanków zespołu, którzy cały czas aktywnie uczestniczą w życiu społecznym i kulturalnym Podhala. Wśród gości nie zabrakło przyjaciół zespołu, stowarzyszeń, organizacji oraz zespołów podhalańskich i słowackich. Władze samorządowe i lokalne reprezentowali Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Piczura, Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego Władysław Filar, Członek Zarządu Powiatu Tatrzańskiego Marta Nędza Kubiniec, Helena Buńda Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju i Promocji w Zakopanem, Burmistrz Miasta Zakopane Leszek  Dorula, władze Związku Podhalan z Prezesem Julianem Kowalczykiem na czele.

Gratulujemy !

Przed Komitetem Organizacyjnym Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 bardzo ważny krok, w którym pomogą młodzi fani sportu. W poniedziałek w Krakowie ogłoszony został konkurs na maskotkę Igrzysk. Do wygrania są atrakcyjne nagrody – m.in. udział w otwarciu i zamknięciu wydarzenia, bilety VIP oraz oficjalne gadżety wydarzenia.

Wybór maskotki, która będzie symbolem dużej imprezy to z pozoru igraszka, ale tak naprawdę jest to bardzo ważna decyzja. Symbolika w sporcie ma kluczowe znaczenie. Maskotka – o ile trafi w gusta kibiców – sprawia, że pamięć o imprezie żyje jeszcze wiele miesięcy po zakończeniu sportowej rywalizacji.