Termin: 11-15 sierpnia 2024

Lokalizacja: Zakopane Górna Rówień Krupowa.

Jak co roku, już po raz XV Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury zaprasza na Europejskie Targi Produktów Regionalnych-European Fair of Regional Products w Zakopanem.

Tegoroczne Targi będą łączyć fascynację tradycją i współczesne formy artystycznego wyrazu.

Spotkamy Kowali, Koła Gospodyń Wiejskich, Kucharzy oraz Wystawców z Polski i Europy prezentujących swoje różnorodne wyroby spożywcze, rękodzieło i kosmetyki naturalne.

Przed nami już w niedzielę 14 lipca kolejne wydarzenie: Związek Podhalan Oddział Biały Dunajec – „Nośwarniyjso Górolecka”.

Jednocześnie Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury wraz z organizatorami pragnie przedstawić kalendarium XXIII Tatrzańskich Wici. Bez wątpienia kolejna edycja tego przedsięwzięcia będzie czasem wyjątkowym, w którym wspólnie będziemy mogli cieszyć się folklorem, tradycją i przygotowanymi atrakcjami.

ORGANIZATORZY:

•Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko - ,,XXIII Witowiańsko Watra", ,,XX Wykopki w Dzianiszu" i ,,XIX Polaniarski Osod"

Tatrzańskie Wici to idealna okazja na spotkanie z żywą kulturą i tradycją Podtatrza. Celem Tatrzańskich Wici jest promocja folkloru, zespołów regionalnych, twórców ludowych, produktów regionalnych, kultywowanie tradycji, a przede wszystkim dostarczenie licznie przybywającym turystom i mieszkańcom znakomitej zabawy i dobrej muzyki rozrywkowej na żywo. Głównym organizatorem jest Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury, a wydarzenia na terenie poszczególnym gmin wchodzących w skład Powiatu Tatrzańskiego przygotowują lokalne samorządy oraz liczne instytucje i działacze społeczni. Nieocenioną pomocą są sponsorzy bez których trudno byłoby zorganizować poszczególne imprezy z tak bogatym programem.

PIKNIK OLIMPIJSKI W KOŚCIELISKU - 13 lipca 12:00 - 19:00

PROGRAM:
12:00-14:00 - zawody — biathlonowy Nordic Walking
Sztafeta „Trzech Serc” / międzypokoleniowa sztafeta rodzinna
12:00-16:00 - strefa sportowa
warsztaty edukacyjne i ekologiczne
młodzieżowa orkiestra dęta z Rostarzewa
występy dziecięcych zespołów regionalnych
spotkania z olimpijczykami
14:30 - tort i życzenia dla jubilata Józefa Gąsienicy-Sobczaka, czterokrotnego olimpijczyka z Kościeliska!
15:00 - konkurs ciast olimpijskich
15:30 - Kabaret Truteń
16:30 - koncert Sebastiana Karpiela-Bułecki z kapelą
17:30 - koncert André Bachledy
18:00 - Balon widokowy

Zakopiański Biały Miś! Nagrody i niespodzianki.

10:00 Wydarzenie towarzyszące: Biathlon dla każdego

Szczegóły na www.olimpijczycyzkoscieliska.pl i na profilu FB Olimpijczycy z Kościeliska.

Stadion Biathlonowy w Kirach. Wstęp Wolny.

Zakopiański Biały Miś! Nagrody i niespodzianki.

Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury wraz z organizatorami pragnie przedstawić kalendarium XXIII Tatrzańskich Wici. Kolejna edycja tego przedsięwzięcia będzie na pewno czasem wyjątkowym, w którym wszyscy wspólnie będą mogli cieszyć się folklorem, tradycją i przygotowanymi atrakcjami.

Tatrzańskie Wici to cykl imprez celebrujących podhalański folklor i kultywujących najpiękniejsze tradycje Podtatrza

W imieniu organizatora serdecznie zapraszamy już teraz!

W imieniu Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury już teraz zapraszamy Was na kolejną XV Jubileuszową edycję Europejskich Targów Produktów Regionalnych.

Region to coś więcej niż miejsce na mapie. Tworzą go wyjątkowi ludzie, szczególny charakter otoczenia i niepowtarzalna kultura. Kwintesencją oraz ikoną danego regionu są tradycyjne produkty i sposób ich wytwarzania.

Oprócz degustacji potraw, rozmaitych konkursów, a także prelekcji, Targom towarzyszy program artystyczny.

Każdego roku na scenie plenerowej podziwiać można występy zespołów regionalnych, a także koncerty gwiazd muzyki popularnej.

Zakopane - Górna Rówień Krupowa 11-15 sierpnia 2024

Podczas sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego, która odbyła się 4 kwietnia w zakopiańskiej siedzibie Starostwa, uhonorowano Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z okazji 100-lecia działalności. Piotr Bąk starosta tatrzański przedstawicielom teatru regionalnego, oraz „Domu Ludowego” w Bukowinie Tatrzańskiej uroczyście wręczył Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warto przypomnieć, że Teatr w Bukowinie Tatrzańskiej powstał jesienią 1923 roku z inicjatywy miejscowych nauczycieli Michaliny i Franciszka Ćwiżewiczów. Na początku członkami zespołu była szkolna młodzież. Z czasem zaangażowali się także dorośli górale – rodzice młodych aktorów.

Za nami uroczysta gala podczas której poznaliśmy laureatów znaku „Marka Tatrzańska” przyznanych za rok 2023. To lokalny certyfikat jakości przyznawany wyjątkowym usługom, produktom, ale też szczególnym dla regionu ludziom, którzy sprawiają, że połączenie tradycji z nowoczesnością staje się możliwie. Ma przyczynić się do zagwarantowania najwyższej jakości usług i produktów oferowanych nabywcom, obronić ich również przed podróbkami i tandetą, a także - co nie mniej ważne - podnosić prestiż i wizerunek nagrodzonych. Uroczysta gala wręczenia statuetek odbyła się w piątek 23 marca na Scenie Atelier w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem.

Już po raz piętnasty na zakopiańskiej scenie swoje umiejętności zaprezentują regionalne zespoły dziecięce i młodzieżowe. Z roku na rok festiwal gromadzi coraz więcej uzdolnionych młodych ludzi, którzy chcą podzielić się swoim talentem oraz pokazać miłość i przywiązanie do góralskiej tradycji. Festiwal ma charakter przeglądu konkursowego i stanowi eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju, do którego zakwalifikowane zostają najlepsze zespoły prezentujące folklor górali podhalańskich wyłonione przez jury. Laureaci wystąpią również na 55 Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem podczas Koncertu Mali Górale.

W tym roku zorganizowany zostanie po raz pierwszy konkurs plastyczny „Moje kierpce podrygują” skierowany do dzieci przedszkolnych w wieku od 3-6 lat z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Motywem przewodnim konkursu będzie tradycyjny folklor, zwyczaje i tradycja. Najmłodsi będą mogli czynnie uczestniczyć w ten sposób w festiwalu, a po rozstrzygnięciu konkursu z prac laureatów stworzona zostanie wystawa. Ponad to organizator przewiduje atrakcyjne nagrody.

Więcej szczegółów na stronie: www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-zlote-kierpce

Źródło: Urząd Miasta Zakopane

Bieg od 2014 roku odbywa się w Zakopanem na przełomie lutego i marca. W ten sposób biegacze oddają hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia 1944 – 1963. W sobotę na trasę o godz. 10 wyruszyło prawie stu biegaczy.  W tym roku wyznaczono dwie trasy, jedną 5 km i drugą 1963 metry. Starterem biegu był wicestarosta tatrzański Władysław Filar.

- Nawet nie wiecie, jak jestem wam wdzięczny, że jesteście. Mam nadzieję, że nie biegniesz tylko po to, by zmierzyć się z samym sobą, by może wygrać z innymi, mam nadzieję, że biegniesz po to, by oddać hołd tym, dzięki którym mamy dziś wolną Ojczyznę. Życzę dobrego, radosnego biegu, wszyscy jesteście zwycięzcami - powiedział wicestarosta Władysław Filar, chwaląc jednocześnie za znakomitą organizację Leszka Behounka, dyrektora MOSiR w Zakopanem.