W środę 17 stycznia w siedzibie Starostwa Tatrzańskiego odbyło się spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w zakresie organizacji Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Do prestiżowych zawodów, w których będzie uczestniczyć kilkadziesiąt tysięcy kibiców przygotowania trwają już od dłuższego czasu. Organizacja Pucharu Świata od strony sportowej to jeden aspekt, ale podstawową kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno kibicom jak i przebywającymi pod Tatrami gośćmi feryjnymi oraz mieszkańcom całego Powiatu Tatrzańskiego. I właśnie tym kwestiom było poświęcone środowe spotkanie.


Dzisiejsze spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego jest podsumowaniem przygotowań od innej strony niż organizacja imprezy sportowej – podkreśla Piotr Bąk starosta tatrzański. - Chodzi o bezpieczeństwo uczestników wydarzenia – zawodników i gości, którzy będą w Zakopanem. Takie spotkania organizowane są każdego roku i cały zespół ludzi monitoruje kwestię bezpieczeństwa na naszym terenie. Przypomnę, że Puchar Świata jak co roku nakłada się na trwające jednocześnie ferie zimowe. W tej chwili na terenie Powiatu Tatrzańskiego jest zgłoszonych 750 placówek wypoczynku dla młodzieży, a dodatkowo na zawody przybędzie wielka liczba ludzi z całej Polski i nie tylko. A jeśli chodzi o samo wydarzenie czyli Puchar Świata to mogę powiedzieć, że przygotowania zostały zakończone. Potwierdziły to służby, organizator i dodatkowo jako pomoc wynajęte dodatkowe podmioty jak firmy ochroniarskie. Potwierdziły to też instytucje publiczne, zapewniające bezpieczeństwo, dostępność komunikacyjną i bezpieczeństwo energetyczne. Każdy przedstawił stan prac na swoim odcinku. Zostały też zabezpieczone dodatkowe kanały łączności na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń. A takie zawsze mogą się wydarzyć, trzeba pamiętać, że świat stał się dużo mniej bezpieczny. Takie wydarzenie jak zawody Pucharu Świata, które są szeroko relacjonowane mogą przyciągnąć osoby o złych zamiarach. I może wydarzyć się nawet mała rzecz, która jednak może skompromitować organizatorów. Dlatego przygotowanie do wydarzenia musi być perfekcyjne i jestem przekonany, że nasze służby są na Pucharu Świata gotowe.

W spotkaniu uczestniczyli oczywiście przedstawiciele policji jako najważniejsza służba, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa zarówno na samej Wielkiej Krokwi, ale i w całym mieście. Organizacja tak dużego wydarzenia jak Puchar Świata to szereg koniecznych działań, jeśli chodzi właśnie o służby mundurowe.

Komenda Powiatowa Policji w Zakopanem już od kilku tygodni przygotowywała się do zabezpieczenia tej wielkiej imprezy masowej – mówi - podinspektor Przemysław Kurowski, naczelnik wydziału, sztab KPP w Zakopanem. - Mogę potwierdzić, że mamy zapewnione duże siły wsparcia. To około 138 policjantów z całego województwa na piątek, sobotę i niedzielę. To oddziały prewencji, ruch drogowy, antyterroryści, wydział konwojowy i negocjatorzy. Do tego funkcjonariusze naszej komendy na każdy dzień po 50-55 osób, w zależności od potrzeb. Mamy ferie i nie tylko zabezpieczamy skoki, ale dbamy też o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów feryjnych. Pragnę również przypomnieć, że kibice na samym obiekcie skoczni to jedno, ale wokół Wielkiej Krokwi na okolicznych terenach i przyległych do niej ulicach również gromadzą się tłumy. Nie wszyscy kupią bilety, a to wieczorne konkursy i ze sporej części Zakopanego widać ten obiekt. I spodziewamy się tutaj dodatkowo 5-10 tysięcy osób, którym również musimy zapewnić bezpieczeństwo.

W Powiatowym Zespole Zarządzania Kryzysowego uczestniczyli również co oczywiste przedstawiciele władz Zakopanego, miasta w którym rozgrywany jest Puchar Świata i gdzie skumuluje się największa liczba kibiców, a do tego trzeba doliczyć turystów, którzy w stolicy Tatr spędzają pierwszy turnus ferii.

Nie raz mówię, że kończymy rok zabawą Sylwestrową praktycznie w całym mieście, a zaraz potem mamy wydarzenie sportowe czyli Puchar Świata w skokach narciarskich – mówi Tomasz Filar wiceburmistrz Zakopanego. - To kolejny raz wielkie święto skoków, które mamy okazję gościć w naszym mieście i to dla nas ogromny prestiż. Oczywiście jako kibice sportowi liczymy też na poprawę wyników naszej reprezentacji. Niezależnie od tego równolegle w poniedziałek zaczął się czas ferii, który jest rozłożony na półtora miesiąca. Pierwsi wypoczywający już są, ale zarówno w Zakopanem jak i w całym Powiecie Tatrzańskim jest spokojnie i bezpiecznie. Zarówno mieszkańcy jak i wszystkie służby są przyzwyczajone do takiej liczby turystów. Jestem przekonany, że cały okres tegorocznych ferii będzie udany, turyści dopiszą, a przedsiębiorcy będą zadowoleni z sezonu zimowego. Wracając do dni w których odbywać się będzie w Zakopanem Puchar Świata w skokach narciarskich, to podobnie jak w zeszłym roku, będą wyłączenia z ruchu samochodów części ulic Piłsudskiego i Czecha. Linia autobusowa numer 18 w piątek będzie działała mimo ograniczeń na tych ulicach. W sobotę i niedzielę zostaną wyłączone przystanki z tych ulic, a linia numer 18 pojedzie objazdem, a potem wróci na rondzie św. Jana Pawła II na linię kursową.

W ramach zapewnienia bezpieczeństwa kibicom jak i mieszkańcom Powiatu Tatrzańskiego swoje ważne zadania mają również strażacy, który również poczynili specjalne przygotowania na czas Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem.

Państwowa Straż Pożarna jak i jednostki OSP jak co roku zabezpieczają imprezę w ramach operacji „Skoki 2024” – podkreśla starszy brygadier Grzegorz Worwa, komendant powiatowy PSP w Zakopanem. - Zadanie to jest podzielone na podoperacje: „Skocznia” i „Miasto”. Przez trzy dni zabezpieczy to prawie 100 strażaków PSP i OSP i do tego tego 27 pojazdów. Dodatkowo na skoczni będą druhowie OSP przeszkoleni w zakresie ratownictwa przedmedycznego. To właśnie m.in. oni z torbami R1 będą zabezpieczać zeskok skoczni. W ramach pomocy na terenie skoczni będzie też stacjonował samochód dowodzenia i łączności z Komendy Wojewódzkiej, wspólnie z grupą operacyjną. W przypadku kłopotów z łącznością, można przejść na inną, niezależną na bazie tego samochodu. Na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej będą stacjonować 4 samochody, 11 strażaków. Teren powiatu? Tutaj podnosimy poziom zabezpieczenia względem druhów OSP. Przy drogach wojewódzkich i krajowych jednostki OSP z Poronina, Białego Dunajca, Bukowiny, Białki i Witowa będą stacjonowały i dyżurowały. Nasza Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w ramach przygotowań przez trzy dni realizowała ćwiczenia na obiekcie, żeby poznać nawet tzw. zakamarki i w razie czego jak najszybciej podejmować interwencje.

Sami zaś organizatorzy już stricte zawodów sportowych również zapewnili na spotkaniu, że zarówno sama skocznia i niezbędna infrastruktura jest gotowa do Pucharu Świata w Zakopanem.

Mogę potwierdzić, że na chwilę obecną skocznia jest gotowa i cała tzw. infrastruktura stoi - mówi Wojciech Gumny z Tatrzańskiego Związku Narciarskiego. - Czekamy już tylko na najlepszych skoczków i można rozpocząć zawody. Wiem, że niektóre ekipy skoczków chcą już w czwartek odbyć treningi na skoczni, ale to zależy od pogody, prognozy zapowiadają deszcz więc ostateczną decyzję podejmie Kierownik Zawodów. Dodam, że na chwilę obecną zostało około 20% biletów. Niektórych sektorów już nie ma, więc jeśli ktoś się wybiera na skoki, zachęcam do kupowania wejściówek wcześniej. Może się bowiem tak się zdarzyć, że bilety będą niedostępne. Co do obsady zawodników to będą to ci sami zawodnicy co w Wiśle i Szczyrku. Nie mam informacji, że ktoś by miał nie przyjechać, zobaczymy więc światową czołówkę. Co równie ważne prognozy pogody nie przewidują, aby w najbliższy weekend miał wiać wiatr to napawa optymizmem.

  • IMG_3706
  • IMG_3707
  • IMG_3708
  • IMG_3712
  • IMG_3713
  • IMG_3714
  • IMG_3717
  • IMG_3718