16.09 Obchodzimy Światowy Dzień Dawcy Szpiku. Od roku 2018 liczba potencjalnych dawców wzrosła w Polsce o ponad 56%! Mimo to, co piąty pacjent nie znajduje odpowiedniego dawcy.

Dlaczego chorzy potrzebują również Ciebie?

Tylko 25% pancjentów znajduje dawcę wśród swoich bliskicj, 75% z nich zdanych jest na poszukiwanie swojego genetycznego bliźniaka. Dlatego mimo tego, że mamy w Polsce już ponad 2 miliony zarejestrowanych dawców - nasze potrzeby są znacznie większe.

Komórki szpiku kostnego, podobnie jak krew, są cennym lekiem, który nie może być wytworzony sztucznie. Często stanowią jedyną szansę na życie dla pacjentów, którzy ich potrzebują. Szpiku kostnego nie da się przechowywać, dlatego gdy pacjent potrzebuje przeszczepienia, rozpoczyna się proces poszukiwania zgodnego dawcy.

Pliki do pobrania
Pobierz plik (oddawanie-szpiku-kostnego-infografika.jpg)Oddawanie Szpiku Kostnego Infografika505 kB

Na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 czerwca 2023 r. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu tworzy w ramach programu pilotażowego Centrum Zdrowia Psychicznego obejmujące powiaty: nowotarski i tatrzański.

Realizując założenie bliskiego dostępu do usług w zakresie zdrowia psychicznego planuje się utworzenie 3 punktów działalności w: Nowym Targu, Rabce- Zdroju i  Zakopanem.

W związku z tym zapraszamy osoby do pracy w ww. punktach Centrum Zdrowia Psychicznego-  istnieje możliwość zatrudnienia na  podstawie  umowy o pracę lub umowy cywilno- prawnej, w elastycznych godzinach pracy.            

Zapraszamy do składania dokumentacji aplikacyjnej wraz ze wskazaniem preferowanego miejsca pracy na stanowiska: psycholog, psycholog kliniczny, lub z doświadczeniem klinicznym co najmniej 2 lata w szpitalu, pielęgniarka, terapeuta zajęciowy, lekarz specjalista psychiatra, lekarz psychiatra, lekarz w trakcie specjalizacji, osoba prowadząca psychoterapię, rejestratorka/sekretarka medyczna, dietetyk, specjalista psychoterapii uzależnień.

Szczegółowy opis kwalifikacji i obowiązków znajduje się na stronie internetowej: www.pszs.eu  – zakładka kariera/ ogłoszenia o pracę.

Pliki do pobrania
Pobierz plik (ogłoszenie personel 28_08_2023.docx)ogłoszenie personel 28_08_2023.docx20 kB

Statystyki medyczne nie pozostawiają złudzeń: rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących na świecie. Polska jest wśród krajów w których ilość zdiagnozowanych przypadków i zgonów należy do najwyższych w Europie. Przełomem w walce z nowotworem było opracowanie szczepionki przeciwko wirusowi HPV, który jest najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy. Teraz zaś jest możliwość bezpłatnego szczepienia w Polsce nie tylko dla dziewcząt, ale i chłopców. Rozmowa z dr hab. med. Hubertem Wolskim Kierownikiem Oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem Członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy oraz vice Przewodniczącym Sekcji Zakażeń przy Polskim Towarzystwie Ginekologów i Położników.

Panie Doktorze jak powszechnie wiadomo rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów na świecie. Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich, gdzie odnotowuje się najwyższy odsetek zapadalności i umieralności na ten nowotwór. Tymczasem 1 czerwca Ministerstwo Zdrowia ogłosiło możliwość szczepień przeciw HPV. Jak według Pana ten fakt wpisuje się w walkę z rakiem szyjki macicy?

- Nowotwory są drugą w kolejności przyczyną zgonów w Polsce po chorobach układu krążenia. Wydłużenie czasu życia oraz zwiększenie okresu narażenia na różne czynniki sprzyjające zachorowaniom powoduje przyrost liczby występowania chorób

Pliki do pobrania
Pobierz plik (plakat_leczenie_przeszczepami_A1.pdf)Plakat99 kB

Pozostały już ostatnie miejsca na bezpłatne badania kolonoskopowe w pełnym znieczuleniu.

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż kończą się bezpłatne badania kolonoskopowe w pełnym znieczuleniu anestezjologicznym a limit pozostałych miejsc jest ograniczony i kurczy się z dnia na dzień. Tego typu badania w znieczuleniu anestezjologicznym wraz z ewentualnym usunięciem bezpośredniej przyczyny raka jelita grubego – gruczolaków i polipów to komercyjnie koszt sięgający nawet dwóch tysięcy złotych. Tym razem badania są darmowe, ponieważ w pełni dotowane przez Unię Europejską i Skarb Państwa. Bezpłatne są również ewentualne badania histopatologiczne pobranych wycinków w ramach kolonoskopii.

NIE CZEKAJ ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ! OGRANICZONA LICZBA MIEJSC ORAZ ZBLIŻAJĄCY SIĘ KONIEC TRWANIA PROJETU! To już ostatni dzwonek dla wszystkich chętnych.

Jest to już ostatnia edycja programów Europejskich Funduszy Społecznościowych związanych z badaniami przesiewowymi pod kątem raka jelita grubego. Kolejnej edycji już nie będzie, więc wykonanie takiego badania w znieczulaniu anestezjologicznym bezpłatnie będzie nie możliwe. W związku z powyższym serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w programie wszystkie osoby, nawet te, które dotychczas nie miały żadnych dolegliwości ale świadome są, że takie badanie profilaktyczne może im w przyszłości uratować życie i zdrowie.

Szacuje się, że najbliższe kilka dni pod Tatrami może spędzić nawet sto tysięcy osób. Choć według niektórych danych na całym Podhalu może być ich znacznie więcej. Spora część z nich noc sylwestrową zamierza w różnych sposób spędzić w Zakopanem. W pełnej gotowości są policja jak i pogotowie ratunkowe oraz cały personel Szpitala Powiatowego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Rozmowa z dr Jerzym Toczkiem kierownikiem Poradni Specjalistycznych zakopiańskiego szpitala.

Na Podhalu podobnie jak w innych regionach Polski wzrasta liczba pacjentów z objawami różnego rodzaju infekcji. Część z nich to grypa, inne to tzw. choroby grypopodobne. Co znamienne w tym roku to fakt, że spora część z pacjentów wymaga hospitalizacji. W okresie Świąt Bożego Narodzenie do zakopiańskiego szpitala zgłaszało się bardzo dużo osób z prośbą o pomoc medyczną. Rozmowa z dr Jerzym Toczkiem kierownikiem Przychodni Specjalistycznych Szpitala Powiatowego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Ważna informacja dla pacjentów nie tylko z Powiatu Tatrzańskiego, ale i z całej Polski. We wtorek 13 grudnia w Krakowie podpisano porozumie na mocy którego Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc „Odrodzenie” im. Klary Jelskiej w Zakopanem zmieni organ prowadzący.

W ostatnich latach systematycznie wzrasta liczba osób zmagających się z różnego rodzaju chorobami krążenia. I nie chodzi tylko o popularnie nazywane zawały serca, ale i wiele innych schorzeń wymagających specjalistycznego leczenia. Podstawowym problemem jest to, że wciąż wiele osób zaniedbuje badania profilaktyczne, które umożliwiają wczesne wykrycie choroby i skuteczne leczenia. Tymczasem profilaktyka i szybka diagnoza jest podstawą takiego dobrania procedur medycznych, aby pacjent w miarę możliwości mógł wrócić do pełnego zdrowia. Rozmowa z dr Michałem Staszelem ordynatorem Szpitala Powiatowego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Od maja 2021 r. w Allmedica w Mszanie Dolnej w ramach programu „Szanuj zdrowie! Program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu limanowskiego, suskiego, wadowickiego, nowosądeckiego i tatrzańskiego” wykonujemy badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. Badania są w pełni bezpłatne i w trosce o komfort pacjenta wykonujemy je w pełnym znieczuleniu, przy asyście lekarza anestezjologa. Koszt badania pokrywa w pełni Unia Europejska i Skarb Państwa.

Kto może skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii?

Do programu mogą przystąpić wszyscy mieszkańcy, osoby uczące się lub pracujące na terenie powiatów limanowskiego, suskiego, wadowickiego, nowosądeckiego i tatrzańskiego, które nie miały wykonywanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat oraz zaliczają się do jednej z poniższych grup wiekowych:

  • osoby w wieku 50-65 lat,
  • osoby w wieku 40-49 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
  • osoby w wieku 25-49 lat, u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością HNPCC - w tym przypadku konieczne jest potwierdzenie z Poradni Genetycznej.