Czas pandemii jest wyjątkowo trudny nie tylko dla samych chorych i ich bliskich, ale również dla dzieci i młodzieży, która po raz pierwszy w historii większość roku szkolnego spędziła na zdalnym nauczaniu. Już dzisiaj wiadomo, że izolacja i brak kontaktu z rówieśnikami odbiły się negatywnie na kondycji psychofizycznej najmłodszych. Widać to między innymi po ilości pracy jaką mają specjaliści w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, której organem prowadzącym jest Powiat Tatrzański. 

- Mamy coraz więcej pracy polegającej na udzielaniu pomocy dzieciom i nie jest to powód do radości - tłumaczy Anna Janas dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zakopanem. - Wniosków o badanie, poradę czy pomoc jest bardzo dużo. Tylko w 2021 roku to prawie 900 wniosków o przeprowadzenie diagnozy. Porównując to do roku 2020 mamy ogromny wzrost, bo wtedy wniosków było zaledwie 20. 
Sytuacja bardzo mnie martwi, zwłaszcza że trudno nam oceniać które przypadki są ważniejsze i potrzebują pomocy w pierwszej kolejności. Zatrważającym jest również to, że wnioski z np. podejrzeniem dysleksji u danego dziecka, to niejako powód do radości, bo to „tylko tyle”. Trafiają do nas dzieci, u których rodzice zgłaszają różnorodne zaburzenia, depresje albo lęki, sytuacje związane z jąkaniem, z emocjami, ze strachem przed wychodzeniem z domu. Notujemy także wzrosty, jeśli chodzi o konieczność nauczania indywidualnego. Są obecnie duże potrzeby w obszarze terapeutycznym. Niestety dzieciaki nie mogą mieć terapii co tydzień, bo po prostu nie dalibyśmy rady. Niektóre spotkania są więc rzadsze, o ile pozwala na to indywidualna sytuacja. 
Sukcesem dla nas jest dochodzenie naszych podopiecznych do formy i doprowadzenie ich do stanu, w którym nie potrzebują już naszej pomocy.
Wiem, że w szkołach dzisiaj panuje szeroka narracja młodzieży na temat samobójstw. Czasem próby samobójcze są niestety podejmowane. Niemniej jednak takie sygnały ze szkół też do nas docierają. Trudno jednoznacznie oceni
, czy młodzi próbują sobie oswoić trudny świat dorosłych czy rzeczywistość ich przerasta.
Jesteśmy też pierwszą palcówką w powiecie, która zajmuje się integracją sensoryczną. W tej chwili około 20 dzieci jest w trakcie takiej terapii, a kolejne 20 wniosków czeka na swoją kolej. Integracja sensoryczna nie tyle stała się modna, ale jest też wytłumaczeniem trudności, szczególnie u przedszkolaków, gdy  dzieci są niespokojne czy pobudzone. Pomoc udzielana im w postaci prostej zabawy, ale też z odpowiednim sprzętem i z odpowiednią osobą, przynosi namacalne efekty. Zajmujemy się również wczesnym wspomaganiem – mamy tutaj 10 dzieci. Muszę przyzna
, że wypuściliśmy już pierwszych absolwentów, czyli dzieci, które nie potrzebują więcej naszego wsparcia. Pamiętam te dzieci i moment gdy trafiły do nas. Ich zdrowie, a czasem nawet życie były zagrożone. Teraz są to dzieci „wyprowadzone” – to są nasze sukcesy. 
Obok tego wszystkiego mamy bardzo dużo interwencji w samych szkołach. W tym roku było to 47 wniosków o przyjazd do szkoły. Czasem sytuacja wygląda tak, że na jednym wniosku wypisane są klasy od I do VIII, a w każdej z nich mamy zadany inny temat. Nie ukrywam, że chętnie jeździmy do szkół i ruszyliśmy zaraz jak się otworzyły. Cieszy nas praca w terenie. Wiemy, że jest to potrzebne, a „środowisko naturalne” grupy nierzadko jest bardziej komfortowe do pracy niż poradnia. Zaproszenia do szkół po ich ponownym otwarciu wiązały się m.in. z potrzebą reintegracji dzieci, rozmów z rodzicami na temat tego co obserwują u swoich pociech – jak wtedy reagować i w jaki sposób okazać wsparcie w powrocie do rzeczywistości. Poruszamy tematy związane z depresją, z bulimią czy anoreksją. Mamy specjalistów w tych tematach, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. 
Na koniec nadmienię, że przeprowadziliśmy dwie edycje szkoły dla rodziców. Warsztaty prowadzone od 20 lat nadal cieszą się ogromną popularnością. Mamy uczestników, którzy po kilku latach przychodzą do nas ponownie. 
Dziękuję Panu Staroście i Pani Naczelnik za zrozumienie specyfiki naszej pracy i za zainteresowanie. Dzięki temu, że znacie nasze potrzeby, potraficie z łatwością na nie odpowiedzie.

TATRZAŃSKA AGENCJA

Tatrzańska Agencja

Centrum Kultury "Jutrzenka"

Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem

Tatrzańskie Wici

XI Tatrzańskie Wici 2012

Marka Tarzańska

Marka Tatrzańska

Europejskie Targi Produktów Regionalanych

Europejskie Targi Produktów Regionalnych

FORUM GÓRSKIE

 Forum Górskie