Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury na progu ważnych zmian. Wszystko wskazuje na to, że jej partnerem strategicznym staną się Polskie Koleje Linowe. Ta renomowana spółka chce wspólnie z agencją Powiatu Tatrzańskiego współdziałać nie tylko pod Gubałówką tworząc tam potrzebny parking, ale i modernizując wybrane obiekty wypoczynkowe. Chodzi o powierzone przez samorząd powiatowy w zarząd TARPIK-owi Domy Wczasowe „Jasny Pałac” i „Wanta” które wymagają gruntownej modernizacji. Rozmowa z Heleną Buńdą, dyrektor TARPiK agencji Powiatu Tatrzańskiego.

Coraz głośniej mówi się o tym, że Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury będzie współpracować z Polskimi Kolejami Linowymi. Podstawowe pytanie – czy te informacje rzeczywiście są prawdziwe i współpraca się szykuje lub też już się rozpoczęła?

Potwierdzam, że obecnie prowadzone są rozmowy z Polskimi Kolejami Linowymi, w których uczestniczy zarówno Powiat Tatrzański z panem starosta na czele jak i Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury – TARPiK. Generalnie przyjęty został plan współpracy pomiędzy tymi trzema podmiotami, której przedmiotem są nieruchomości pozostające w zarządzie TARPiK, a przekazane nam przez Radę Powiatu Tatrzańskiego. TARPiK jako podmiot, sam w sobie nie ma możliwości kredytowania czy pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje. Niestety obowiązują nas takie, a nie inne przepisy, dlatego staramy się znaleźć inne wyjście, jeśli chodzi o sfinansowanie niezbędnych prac w budynkach stąd pomysł na współpracę na linii PKL-Powiat Tatrzański- TARPiK – oczywiście z korzyścią dla wszystkich partnerów.

Obecnie TARPiK posiada dwie nieruchomości domy wczasowe: „Wanta” i „Jasny Pałac”. Obiekty te są w zarządzie TARPiKu, działają, wynajmują miejsca noclegowe dla turystów, ale nie ukrywajmy wymagają już generalnego remontu i modernizacji.

TARPiK zarządza dwoma nieruchomościami i rzeczywiście ich stan techniczny niestety pozostawia wiele do życzenia. Znajdujemy się w momencie, w którym musimy podjąć konkretne decyzje co dalej. Wszystkie obiekty, które są obok nas posiadają bardzo wysoki standard, jeśli chodzi o wynajmowane pokoi i przyjmowanie gości – tym samym to dla nas ogromna konkurencja. Dodam, że koszty utrzymania przy aktualnej sytuacji gospodarczej są bardzo wysokie. Standard jaki posiadamy w Domach Wczasowych: Wanta i Jasny Pałac nie pozwala nam na podniesienie cen, dlatego rentowność tych obiektów jest bardzo niska. Szukamy możliwości prawnej, która pozwoliłaby nam pozyskać partnera będącego w stanie zainwestować dużą sumę pieniędzy tak by wspomniane domy wczasowe zaczęły spełniać standardy współczesności. Tym sposobem obiekty te zyskałyby na swoim wyglądzie i jakości, a my jako Tatrzańska Agencja moglibyśmy czerpać z tego korzyści finansowe, z których kolejno realizowalibyśmy zadania statutowe naszej agencji.

Czy mówimy tutaj tylko o modernizacji obiektów czy rozważacie Państwo również kwestię ich rozbudowy?

Na ten moment za wcześnie o tym rozmawiać. Cały czas pracujemy jeszcze bowiem nad formułą prawną naszej współpracy pomiędzy PKL, Powiatem i Tatrzańską Agencją. Przypomnę, że Jasny Pałac jest obiektem zabytkowym, dlatego oczywistym jest, że budynek musi pozostać w obecnej bryle. Co do Wanty, na tym polu nie podejmowaliśmy jeszcze konkretnych rozmów, ale tutaj mamy większe możliwości, jeśli chodzi o sposób jego zagospodarowania. Oczywiście wszystko to wiąże się z planem miejscowym zagospodarowania przestrzennego jaki obowiązuje w mieście Zakopane.

TARPiK to również Plac pod Gubałówką. Do mediów trafiły informacje, że zmienił się dzierżawca tego miejsca

Jeśli chodzi o Plac pod Gubałówką to mamy podpisaną umowę dzierżawy ze spółką Polskie Koleje Linowe. PKL na ten moment przygotowała tam teren z miejscami postojowymi uznając, że jest to dobry kierunek działań, a my się z tym zgadzamy. W tej turystycznej części Zakopanego ewidentnie brakuje miejsc postojowych, co więcej w sąsiedztwie placu pod Gubałówką znajduje się Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc „ODRODZENIE”, który nie posiada własnych miejsc parkingowych, dlatego dzierżawiony przez PKL teren służyć ma również osobom, które odwiedzają szpital. Dodam, że są już plany na modernizację tego terenu w przyszłości – nie jest to więc koniec zmian w tym miejscu Zakopanego. Docelowo na terenie p.n. „Plac pod Gubałówką” planowane jest wybudowanie wielopoziomowego parkingu na potrzeby obsługi ruchu turystycznego oraz powiatowego szpitala. Górna płyta parkingu będzie wielofunkcyjna tzn. oprócz funkcji parkingowej będzie dostosowana do potrzeb organizacji wydarzeń służących promocji naszego regionu. Na terenie placu przewidywana jest także lokalizacja dolnej stacji kolei krzesełkowej dla narciarzy w wypadku gdyby udało się doprowadzić do uruchomienia trasy narciarskiej na Gubałówce Realizacja tych zamierzeń wymaga jednak przeprowadzenia zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, dlatego ich wykonanie jest dość odległe.

Czy TARPiK będzie pobierał od PKL wyłącznie stały czynsz z tytułu dzierżawy czy umowa przewiduje również jakiś procent z zysków z parkingu?

Na ten moment umowa, która mamy z PKL zasila nasz budżet o stały czynsz, przy czym w dokumencie widnieje zapis o przekazywaniu na rzecz Agencji 50 proc. zysku z parkingu za dany rok obrotowy.

Rozumiem, że zapisy umowy gwarantują, iż Powiat i TARPiK nie stracą na umowie dzierżawy?

Zarówno sama forma umowy jak i jej podpisanie było dyskutowane na posiedzeniu Zarządu Powiatu jak i stosownych komisjach. Radni na sesjach na bieżąco byli informowani o naszych planach. Podpisanie niekorzystnej umowy w ogóle nie wchodziło w grę więc takie obawy są nieuzasadnione. Chodzi nam wszystkim o modernizację obiektów, które są w naszym zarządzie, tak aby zapewniały gościom maksimum komfortu, a nam zapewniały środku na działalność statutową. PKL z kolei również będzie czerpać zyski z zainwestowanych przez siebie pieniędzy. Według nas to idealne rozwiązanie, które zapewni korzyści wszystkim stronom.

TATRZAŃSKA AGENCJA

Tatrzańska Agencja

Centrum Kultury "Jutrzenka"

Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem

Tatrzańskie Wici

XI Tatrzańskie Wici 2012

Marka Tarzańska

Marka Tatrzańska

Europejskie Targi Produktów Regionalanych

Europejskie Targi Produktów Regionalnych

FORUM GÓRSKIE

 Forum Górskie