Kończy się przynajmniej częściowo czas kwarantanny społecznej. Zgodnie z decyzją rządu od 4 maja wznawiają działalność m.in. hotele i pensjonaty. Tatrzański Park Narodowy również udostępnił już pierwsze dolinki reglowe. A to oznacza, że po przerwie pod Tatrami znów pojawią się turyści. Część z nich podczas pobytu w Zakopanem i okolicach zapewne będzie wymagać pomocy medycznej. Mamy dla nich ważne informacje o tym jak postępować w sytuacji, gdy będą musieli skorzystać z opieki medycznej. Rozmowa z dr Małgorzatą Czaplińską wicedyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

 

Pani Dyrektor, od 4 maja ruszają hotele i pensjonaty, zapewne będą do nas przyjeżdżać turyści, rozumiem, że jeżeli dojdzie np. do kontuzji turystycznej, to w normalnym trybie zgłaszamy się na SOR. Jak to będzie wyglądać w takiej sytuacji

Od początku epidemii nasz Szpitalny Oddział Ratunkowy działa normalnie, oczywiście wejście na SOR jest pod kontrolą, każdy pacjent miał i nadal będzie miał mierzoną temperaturę ciała oraz jest przeprowadzany z nim wywiad epidemiologiczny, czyli ankieta. I następnie taki pacjent ma pełne prawo do uzyskania wszelkich świadczeń medycznych zarówno w przypadku ostrego zachorowania lub innych lżejszych kwestii, które muszą być leczone w oddziałach szpitalnych.

 

Przypomnijmy jeszcze raz: w jakich sytuacjach możemy wezwać karetkę lub ewentualnie udać się na SOR?

W przypadku wezwania karetki decyzja oczywiście należy do dyspozytora i tutaj mamy wszystkie ostre zachorowania, mówimy o najpoważniejszych rzeczach takich jak np. udar mózgu, zawał serca, które wymagają transportu szpitalnego zespołu ratownictwa medycznego. Natomiast wszystkie inne dolegliwości, które są nagłe i które przekraczają możliwości lekarza rodzinnego powinny trafiać na SOR.

 

Załóżmy więc, że jesteśmy na pobycie pod Tatrami i nagle dostajemy wysokiej temperatury i mamy objawy grypopodobne – jak postępować w takiej sytuacji w takiej sytuacji

Wówczas, jeżeli zgłaszamy się na Szpitalny Oddział Ratunkowy naszego szpitala to widzimy, że na drzwiach widnieje napis wejście z objawami – wejście nr 4, przechodzimy do tego wejścia, dzwonimy domofonem a następnie ratownik medyczny instruuje nas dalej, co mamy robić, gdzie i jak możemy wejść do szpitala. Oczywiście, jeżeli po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu epidemiologicznego i zmierzeniu temperatury lekarz uzna, że należy wykonać wymaz w kierunku choroby COVID-19 to jest to wykonywane na bieżąco. Zgodnie z zaleceniami Wojewody mamy przygotowane trzy strefy: strefa A  to namiot, w którym znajdują się pacjenci z podejrzeniem koronawirusa i są to pacjenci bezobjawowi; strefa B to kontener, gdzie kierowani są pacjenci podejrzani z objawami koronawirusa; strefa C to sala dekontaminacji, przygotowana specjalnie do zabiegów ratujących życie dla osób podejrzanych o chorobę COVID-19. Mamy również strefę D, jest to strefa czysta, czyli pozostały SOR gdzie przyjmowani są pacjenci bezobjawowi z innymi schorzeniami.

 

Czy w związku z sytuacją pandemii całodobowa i świąteczna opieka medyczna działa na innych zasadach ?

Opieki medyczne: całodobowa i świąteczna działają na pierwotnych zasadach czyli codziennie od godziny 18.00 do godziny 8.00 następnego dnia a w weekendy 24h na dobę.