Masz problemy prawne, rodzinne lub inne kłopoty życiowe?
Do twojej dyspozycji bezpłatnie pozostają prawnicy i doradcy obywatelscy

 

Możesz skorzystać z porady prawnej prawnika lub doradcy, gdy np. potrzebujesz pomocy w rozłożeniu długu na raty, w spłacie pożyczek „chwilówek”, masz kłopoty mieszkaniowe, grozi ci eksmisja, masz problemy pracownicze, z egzekucją alimentów, masz problemy sąsiedzkie, odziedziczyłeś długi, nie wiesz do jakiego urzędu pójść po pomoc, masz inne problemy związane ze sprawami życia codziennego.

Usługi nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji są całkowicie bezpłatne. System nieodpłatnego poradnictwa jest finansowany przez państwo.

 

Zasady udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej

 

Każdy, kto znajduje się w sytuacji, w której nie może ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej może skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego lub mediacji.

Osoby z trudnościami w poruszaniu lub komunikowaniu się mogą skorzystać z pomocy w dogodnym dla siebie miejscu np. w szpitalu, w domu lub w miejscu wyposażonym w odpowiedni sprzęt wspomagający komunikację lub w miejscu, w którym będzie możliwość skorzystania z pomocy tłumacza migowego. Osoby te mogą uzyskać poradę w szczególnych formach, na przykład przez telefon, komunikator internetowy, mailowo. W przypadku chęci skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego należy zgłosić taką potrzebę w trakcie zapisu na poradę - telefonicznie (nr tel.18 202 39 39 lub mailowo; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) - co najmniej na 3 dni robocze przed umówioną wizytą.
Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje także osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą (osoba samozatrudniona) niezatrudniającej innych osób w ciągu ostatniego roku. Nieodpłatna pomoc prawna dla samozatrudnionych przedsiębiorców ma charakter pomocy de minimis.

Na umówioną wcześniej wizytę należy przygotować:

  • dowód osobisty (paszport, lub inny dokument stwierdzający tożsamość – w przypadku braku numeru PESEL) - w celu wypełnienia oświadczenia o niemożności ponoszenia kosztów odpłatnej pomocy prawnej;
  • dokumenty, które dotyczą twojego problemu – jeśli takie masz; możesz też po prostu opowiedzieć prawnikowi, doradcy lub mediatorowi o swoim problemie.
  • dla samozatrudnionych – wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, otrzymanej w roku, w którym ubiegasz się o nieodpłatną pomoc prawną oraz otrzymanej w ciągu 2 poprzedzających ją lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.

Na początku wizyty w punkcie złożysz oświadczenie (TUTAJ), iż nie jesteś w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy.

 

Miejsce udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej

Darmową pomoc prawną na terenie powiatu tatrzańskiego można uzyskać w punktach zlokalizowanych w każdej z 5 gmin:
 Zakopane, Kościelsko, Poronin, Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska.

 

Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej

Prawnik udzieli nieodpłatnej pomocy prawnej przykładowo w sytuacjach sporu z pracodawcą, spółdzielnią lub sąsiadem, reklamacji w sklepie. Udzieli informacji i przygotuje projekt potrzebnego pisma, w tych sprawach, które nie toczą się przed sądem. A jeżeli sprawa jest już w sądzie, to napisze projekt pisma o zwolnienie z kosztów sądowych, ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Zakopane
Starostwo Powiatowe, (budynek główny)
ul. Chramcówki 15 czynny:

poniedziałek  w godz. 12.00 - 16.00
wtorek            w godz. 11.30 - 15.30
środa              w godz. 11.30 - 15.30
czwartek         w godz.  7.30 - 15.30
piątek             w godz. 11.00 - 15.00


Poronin

Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Józefa Piłsudskiego 15 czynny:

poniedziałek   w godz. 8.00 - 12.00
środa               w godz. 8.00 - 12.00


Kościelisko
Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Nędzy Kubińca 101 czynny:

wtorek            w godz. 8.00 - 12.00
piątek             w godz. 8.00 - 12.00


Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Prowadzony przez organizację pozarządową - Stowarzyszenie SURSUM CORDA
Doradca służy nieodpłatną poradą obywatelską. Zaproponuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji. Będzie wspierał w rozwiązaniu problemu. Wskaże przysługujące prawa i spoczywające obowiązki, a w razie potrzeby sporządzi wspólnie plan działania i pomoże w jego realizacji.

Bukowina Tatrzańska
Urząd Gminy
ul. Długa 144 czynny:

poniedziałek               w godz. 13.00 - 17.00

Zakopane
Starostwo Powiatowe, (budynek główny)
ul. Chramcówki 15 czynny:

wtorek                        w godz. 7.30 - 11.30
środa                          w godz. 7.30 - 11.30


Biały Dunajec

Urząd Gminy
ul. Jana Pawła II 312 czynny:

czwartek                    w godz. 8.00 - 12.00
piątek                        w godz. 8.00 - 12.00

 

Mediacje

Jeżeli jesteś w sporze i chcesz się porozumieć – skorzystaj z nieodpłatnej mediacji. Mediator przeprowadzi mediację pomiędzy tobą a inną osobą, grupą osób lub instytucją, jak np. bank, wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia itd. A jeśli nie jesteś pewien, czy mediacja znajdzie zastosowanie do twojej sprawy – przyjdź po informacje.

Uwaga: Z usługi nieodpłatnej mediacji wyłączone są mediacje prowadzone ze skierowania sądu oraz sprawy, w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.

 

Jak się umówić?

To proste,

Zadzwoń: 18 202 39 39

lub wejdź na stronę https://zapisy-np.ms.gov.pl/

Numer tel. 18 202 39 39 czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00

Możesz uzyskać nieodpłatną pomoc w tym samym dniu, w którym zapiszesz się na poradę lub w ciągu najbliższych kilku dni. Termin zależy od liczby osób, które zgłoszą się do danego punktu. Kobiecie w ciąży udziela się porady poza kolejnością.

Więcej informacji na temat zasad udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej i świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego możesz znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-darmowej-pomocy-prawnej  

a także

 

Zasady udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej
w czasie stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego.

W czasie obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego z porady w trybie zdalnym (przez telefon lub komunikator internetowy) mogą skorzystać wszystkie osoby zainteresowane. Jeśli korzystasz z porady zdalnej, nie składasz oświadczenia o tym, że nie możesz ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

_____

Po udzielonej nieodpłatnej poradzie wypełnij anonimową ankietę, którą otrzymasz od prawnika lub możesz pobrać poniżej. Wypełnioną kartę przekaż osobiście, listownie lub prześlij za pomocą poczty elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O takiej możliwości zostaniesz poinformowany po udzielonej pomocy.

Ankieta - karta pomocy – część B (TUTAJ).

______

Każdego mieszkańca naszego Powiatu zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi porad prawnych z zakresu takich zagadnień jak prawo spadkowe, prawo pracownicze, prawo rodzinne, zadłużenia i inne. Z materiałami w formie e-poradników, wideoporadników, animacyjnych filmików edukacyjnych, artykułów przygotowanych przez Stowarzyszenie Sursum Corda można się zaznajomić bezpośrednio z podstrony internetowej (TUTAJ).