Mamy dobre informacje dla Pacjentów Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Swoją działalność wznowiły już Poradnie Specjalistyczne, ale z przestrzeganiem reżimu sanitarnego. Podobnie jest z tzw. zabiegami planowymi – tutaj po przerwie również już ponownie są wykonywane. I jest dobra informacja – przesunięcie terminów takich zabiegów w większości przypadków nie przekroczy 30 dni.

 

 

Pani Dyrektor o jakim powrocie do normalności możemy mówić w najbliższych miesiącach, jeśli chodzi o szpitale takie jak nasz ?

Tak naprawdę na czas epidemii od 13 marca do 20 kwietnia w Szpitalu Powiatowym w Zakopanem były wstrzymane w zasadzie wszystkie planowe zabiegi operacyjne planowe. W chwili, gdy sytuacja nieco się uspokoiła podjęliśmy decyzję o stopniowym powrocie do standardów sprzed pandemii. I od 20 kwietnia ruszyliśmy już z pracą w normalnym trybie, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego. Pacjenci są przyjmowani zarówno w poradniach specjalistycznych jak i na oddziały szpitalne.

 

Czyli leczymy się albo przychodzimy pierwszy raz do poradni specjalistycznej i tu możemy już liczyć na pomoc bezpośrednią, a nie telefoniczne konsultacje ?

Lekarze są dostępni bezpośrednio zgodnie z harmonogramem pracy, przeważnie są to godziny 7:30 – 15:05. Każdy pacjent ma prawo przyjść do poradni ze skierowaniem od lekarza rodzinnego lub telefonicznie umówić się na konkretny termin i konkretną godzinę – takie są obowiązujące u nas zasady bezpieczeństwa. Obecnie takie wizyty umawiane są średnio co 15-20 minut. Pacjent musi posiadać maseczkę ochronną oraz rękawiczki jednorazowe.

 

Jeśli w takiej sytuacji, co zresztą jest naturalne, dojdzie do zatoru, to znaczy, że terminy oczekiwania do poradni będą dłuższe? 15 minut pomiędzy pacjentami de facto wydłuża czas oczekiwania

Tak naprawdę w poradniach specjalistycznych nie powinno dochodzić do zatorów, ponieważ wcześniej również te terminy były mniej więcej w takim czasie rozdysponowane. Natomiast nie będzie kohortacji tych pacjentów w poradniach i tego chcemy uniknąć. Pacjenci jeżeli pojawią się wcześniej niż byli umówieni nie wejdą do budynku poradni, będą musieli przebywać na zewnątrz z zachowaniem odstępu 2 metrów w stosunku do innych pacjentów.

 

Jak będzie z zabiegami planowymi? Przykładowo dana osoba miała ustalony termin na dzień 15 kwietnia – taka osoba wypadła z kolejki czy nastąpiło naturalne przesunięcie ?

Oczywiście nastąpiło naturalne przesunięcie, mówimy tutaj mniej więcej o okresie miesiąca, pacjenci sukcesywnie są wzywani na zabiegi operacyjne. Przed każdym takim planowym zabiegiem operacyjnym lekarz bądź sekretarka medyczna dzwoni do pacjenta i przeprowadza telefoniczną ankietę epidemiologiczną pytając o kwestie związane z ewentualnym zakażeniem SARS CoV 2, jeżeli pacjenci nie przejawiają żadnych objawów to przychodzą do szpitala na umówiony termin i tu mają mierzoną temperaturę ciała, wypełniają i podpisują wspomnianą już ankietę epidemiologiczną i kolejno przyjmowani są do zabiegów operacyjnych.

 

Rozumiem, że jeżeli są wątpliwości  co do stanu zdrowia to zapada decyzja, że trzeba poczekać aż stan ulegnie on poprawie ?

Wymóg był, jest i będzie zawsze taki sam – pacjenci do planowych zabiegów operacyjnych muszą być zdrowi, aby operacja mogła być przeprowadzona z jak najmniejszym ryzykiem dla operowanego. W przypadku jakichkolwiek objawów pacjent musi zgłosić się do lekarza rodzinnego i pod jego opieką przeczekać te objawy by móc zgłosić się do nas ponownie. Jeżeli objawy wskazywałyby na wirusa to oczywiście wykonujemy test w kierunku zakażenia SARS-CoV-2..

 

Luksusową sytuacją byłoby to, że każda osoba która przychodzi do szpitala od razu przechodzi taki test

Myśleliśmy o tym, żeby wszyscy pacjenci byli testowani w kierunku COVID-19, ale ze względu na czas oczekiwania, który obecnie wydłuża się nawet do 72 godzin dla pacjentów pilnych, którzy przebywają na SOR, a wymagają hospitalizacji w szpitalu – nie mówimy tutaj o planowych kwestiach – z tego względu taki plan mógłby się nie sprawdzić. Przygotowaliśmy zalecenia pobierania materiałów na badania PCR w kierunku choroby COVID-19 dla pacjentów przed planowymi zabiegami operacyjnymi i tutaj w 6 punktach jeżeli pacjent przejawia jakieś objawy, czy ewentualnie był w ostatnich tygodniach w placówkach medycznych lub w DPS czy też miejscach gdzie pojawiło się zakażenie – ci pacjenci mają mieć obligatoryjnie wykonany test na 48 godzin przed przyjęciem do szpitala –w punkcie pobrań, który znajduje się przy wjeździe do szpitala. Dopiero po otrzymaniu ujemnego wyniku tacy pacjenci mogą być u nas bezpiecznie zoperowani.

 

Jesteśmy w bardzo specyficznym miejscu, bo jak rozpoczną się wakacje zaczną do nas przyjeżdżać ludzie z całej Polski więc musimy szczególnie uważać na wszystkie obostrzenia sanitarne

W związku z tym w szpitalu nadal obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin aby zminimalizować to ryzyko zakażenia i chronić naszych pacjentów. Oczywiście spodziewamy się z napływem turystów, ze być może pojawi się u nas to zakażenie. Jesteśmy szczęśliwcami, ze dotychczas tutaj, na terenie powiatu tatrzańskiego były tylko 2 osoby, które już tak naprawdę są zdrowe. Dotychczas nie mieliśmy takiej sytuacji, żeby to zakażenie pojawiło się  w naszej placówce, ale też dlatego nie będziemy luzować obostrzeń sanitarnych na SOR – nadal każdy pacjent który tutaj wchodzi musi mieć mierzoną temperaturę i musi wypełnić ankietę epidemiologiczną - bez tego taki pacjent nie może wejść do szpitala, pomijam tutaj pilne przypadki, które są przywożone karetką bo jest to oczywiste.