Ostatnie dni przyniosły gwałtowny wzrost ilości osób u których w naszym regionie wykryto koronawirusa. U części przebiega to bezobjawowo, inni jednak znajdują się w dedykowanym krakowskim szpitalu, stan kilku osób określa się jako poważny. Bilans ostatnich dni w Powiecie Tatrzańskim to 40 osób z koronawirusem i około 400 na kwarantannie. Należy jednak zachować spokój i przestrzegać zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Sytuację od samego początku monitoruje Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego Starosty Tatrzańskiego. Władze samorządowe koordynują również działania wszystkich służb w tym zakopiańskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.  To właśnie ona podejmuje decyzję, która ze zgłaszających się osób zostaje poddana kwarantannie, u których jest wykonywany test na wykrycie koronawirusa i współdziała ze służbami medycznymi przy decyzjach o ewentualnej hospitalizacji. Po informacji o wydarzeniu na których doszło do rozprzestrzenienia się groźnego wirusa zakopiański szpital w ostatni piątek wydłużył czas pracy punktu pobrań wymazów i działał od 11.00 do 17.00, normalnie funkcjonuje przez 2 godziny od 15.00 do 17.00.  Na badanie kieruje właśnie Sanepid te osoby, u których wykonanie jest uzasadnione po zebraniu wywiadu epidemiologicznego. Eksperci apelują też o odpowiedzialność społeczną i informowanie odpowiednich służb o naszej obecności w miejscach, gdzie doszło do zarażeń jak o tym, że mieliśmy ewentualny kontakt z osobą, o której wykryto koronawirusa.

W Powiecie Tatrzańskim w ostatnich dniach gwałtownie wzrosła ilość osób u których wykryto już koronawirusa lub zostały poddane kwarantannie. Wywołało to w społeczności lokalnej zrozumiałe zaniepokojenie. Tymczasem władze samorządowe uspokajają, że sytuacja jest pod stałą kontrolą, ściśle monitorowana. Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Piotra Bąka starosty tatrzańskiego – codziennie zbiera się i analizuje napływające informacje ze wszystkich służb i podejmuje wszelkie niezbędne działania, jeśli chodzi o sytuację epidemiologiczną. Trzeba zresztą podkreślić, że praktycznie od samego początku epidemii zarówno Starostwo Tatrzańskie jak i służby zespolone były gotowe do działania. Na początku – codziennie odbywały się zdalne posiedzenia zarówno służb z terenu powiatu.  Pozwala to na wymianę informacji i natychmiastowe reagowanie na wszystkie niepokojące sygnały. Każda informacja we współpracy z Sanepid jest skrupulatnie weryfikowana. Przez długi okres ilość osób zarażonych w Powiecie Tatrzańskim była kilkuosobowa, a więc niewielka w skali kraju. Teraz jednak sytuacja diametralnie się zmieniła na dzień 15 lipca 2020 roku liczba osób u których wykryto koronawirusa to 40, a około 400 przebywa na kwarantannie. – Na bieżąco monitorujemy sytuację w naszym regionie – podkreśla Andrzej Łęcki naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Publicznego Starostwa Tatrzańskiego w Zakopanem. – Od samego początku Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy starosta Piotr Bąk dołożył wszelkich starań dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom jak i turystom, którzy do nas przyjeżdżają.  Od samego początku służby – policja, straż pożarna i zakopiański szpital były przygotowane na działanie w stanie epidemii. Starostwo Tatrzańskie od samego początku zapewniło wszystkim funkcjonariuszom środki ochrony osobistej oraz inne niezbędne wsparcie.

Najważniejsze jest odpowiedzialne zachowanie zarówno mieszkańców jak i turystów. – Osoby, które brały udział w wydarzeniach, na których dochodzi do rozprzestrzeniania się koronawirusa powinny się niezwłocznie i bez wyjątku zgłaszać do zakopiańskiego Sanepid.  – podkreśla naczelnik Andrzej Łęcki. – Tylko wtedy jesteśmy w stanie panować nad sytuacją w naszym regionie. – Do mieszkańców i turystów apeluję również o zachowanie dystansu społecznego i przestrzegania wymogów sanitarnych – dezynfekowania rąk a w miejscach użyteczności publicznej, np. w sklepach używania maseczek. Pamiętajmy, że jesteśmy regionem, w którym razem z mieszkańcami spędzają wolny czas turyści z całej Polski. Musimy wspólnie zadbać o nasze bezpieczeństwo i odpowiednie warunki sanitarne – warto o tym pamiętać w najbliższych dniach.