Jak już informowaliśmy w reakcji na zapowiedź wprowadzenia drastycznych ograniczeń w funkcjonowaniu branży turystycznej w czasie nadchodzącej zimy, przedstawiciele samorządów Powiatu Tatrzańskiego przygotowali propozycje, które mogą spowodować, że sezon zimowy jednak się odbędzie. Samorządowcy podkreślili, że brak jednego z elementów klucza: nocleg – gastronomia – atrakcja, uniemożliwi działanie całej branży. Jednocześnie zaproponowali, aby umożliwienie funkcjonowania poszczególnych obiektów turystycznych było oparte na przedstawianiu przez gości aktualnych negatywnych wyników testów antygenowych, dla osób posiadających status ozdrowieńca i dla tych, którzy posiadają pozytywny wynik badania na obecność we krwi przeciwciał anty-SARS-CoV2 i pozostałych reguł sanitarnych, które obowiązywały w okresie letnim. Jednocześnie wskazano, że najbardziej właściwe wydaje się zorganizowania ferii zimowych w okresie od 04 stycznia do 14.03.2020 r. w celu rozłożenia natężenia ruchu turystycznego. W przypadku dopuszczenia do działalności branży turystycznej według zaproponowanych przez zasad - wydłużenie okresu feryjnego wydaje się kolejnym czynnikiem znacznie ograniczającym zagrożenie wzrostem zachorowań wskutek pobytu turystycznego. Samorządowcy przypominają, że polscy turyści wobec sytuacji zamrożenia sezonu zimowego w kraju w dużej części zdecydują się na wyjazd poza granice kraju. I w efekcie rodzimi turyści korzystać z oferty turystycznej w krajach, gdzie będzie to możliwe. Już w tej chwili dochodzą do nas sygnały mówiące o tym, że Austria, Czechy, Słowacja, Szwajcaria planują udostępnienie swoich atrakcji, na podstawie opracowanych zasad. Aby sezon mógł rozpocząć się od Świąt Bożego Narodzenia samorządowcy podkreślają również, że obecny etap walki z pandemią powinien zostać zakończony 20 grudnia.
Piotr Bąk starosta tatrzański
Pan Wójt Andrzej Pietrzyk i Pan Wójt Roman Krupa przygotowują wspólnie z innymi samorządami z Sudetów, Beskidów i Podtatrza stanowisko Rozwiązania te w ostatecznym kształcie zostaną przedstawione Radzie Ministrów - wierzymy w to, że jeżeli wszystko nam będzie sprzyjać zostaną one uwzględnione. Osobiście jestem przekonany, że mamy bardzo duże szanse, że nasze postulaty, jeżeli nie wszystkie to w większości zostaną uwzględnione.
Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego
Zgodnie z ustaleniami z Panem Premierem, 25.11.2020 do Ministerstwa Rozwoju i Rady Ministrów zostanie przesłany pakiet dokumentów składający się z trzech części. Pierwszą część tego kompletu wszyscy już znają – to stanowisko gmin samorządów górskich. Drugą część będzie stanowić załącznik w postaci protokołów sanitarnych - w oparciu o nie miałyby funkcjonować pozostałe branże turystyczne podczas zbliżającego się sezonu zimowego. Trzecią częścią tego pakietu jest wsparcie dla samorządu.
Anita Żegleń wójt gminy Poronin:
Rozmawiając z lokalnymi przedsiębiorcami, w pamięci zapadły mi słowa Pani prowadzącej pensjonat, a mianowicie, że walka z koronawirusem może przekształcić się w walkę z głodem. Każdy z nas, pracujących nad tymi rozwiązaniami zdaje sobie sprawę, że walczymy o przetrwanie, że najbliższe miesiące będą decydujące, dlatego opracowaliśmy realne propozycje, które z jednej strony pokazują, że doskonale wiemy czym jest epidemia, ale z drugiej strony dają możliwość funkcjonowania poszczególnym branżom turystycznym w całości, jako system naczyń połączonych, tak by ustrzec mieszkańców przed negatywnymi zjawiskami społecznymi.
Stanowisko samorządów Powiatu Tatrzańskiego przedstawiono oficjalnie we wtorek podczas konferencji prasowej z udziałem wszystkich sygnatariuszy dokumenty. Po odczytaniu oświadczenia – uczestnicy spotkania odpowiadali na pytania słuchaczy i czytelników oraz internautów.
Czy proponowane rozwiązania dotyczą ferii zimowych czy również okresu Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku?
Piotr Bąk starosta tatrzański
W naszym stanowisku proponujemy zmianę w zakresie obowiązywania terminu obowiązywania odpowiedzialności do 20 grudnia, który zgodnie ze stanowiskiem rządu ma obowiązywać do 27 grudnia. Uważamy, że w oparciu o proponowany przez nas reżim sanitarny, możliwym jest rozpoczęcie sezonu turystycznego w II połowie miesiąca.
Roman Krupa wójt gminy Kościelisko
Jeśli chodzi o wspominane w stanowisku testy antygenowe, czy oznacza to, że na terenach gmin podhalańskich będą one powszechnie dostępne do zakupu dla turystów?
Na tym polu w grę wchodzą różne rozwiązania. My przyjęliśmy zasadę, że to na turyście spoczywałby obowiązek udowodnienia posiadania takiego testu. W ciągu najbliższych dni będziemy dążyć do tego by precyzyjnie określić wszelkie możliwe opcje w tym zakresie, w porozumieniu z innymi branżami.
Odrębną kwestią są środki dla samorządów, o które będziecie Państwo zabiegać. Jakiego rzędu kwoty mogłyby to być i na co potencjalnie mogłyby być one przeznaczone?
Wiemy, że mocno spadają nam dochody bieżące w sytuacji, kiedy wydatki się nie zmieniają. To jeden z postulatów, który jest brany pod uwagę. Ponad to jest jeszcze kwestia wpływu z opłaty miejscowej, kwestia wpływów z podatku, kwestia opłat uzdrowiskowych. Wychodząc z tymi propozycjami chcemy uratować najbliższą zimę i o tych dużych stratach nie mówić, dlatego mamy nadzieję, że te wskazówki zostaną wzięte pod uwagę, bo wsparcie dla samorządów niewątpliwie jest potrzebne.
Jak Państwo oceniacie jakie mamy szanse na to, żeby Premier zmieni zdanie?
Anita Żegleń, Wójt Poronina
Myślę, że dla nas nie ma innego wyjścia, nasi przedsiębiorcy nie liczą na zyski, oni chcą po prostu przetrwać. W takiej sytuacji obowiązkiem każdego samorządowca jest nie tylko występować w imieniu takiej osoby lecz w pełni wierzyć w to, że taka osoba będzie mogła prowadzić swoją działalność. Z całą stanowczością wierzymy w to, że nasze argumenty będą do przyjęcia - przy opracowywanych protokołach sanitarnych, przy wskazaniu jak trudnym i złożonym problemem jest turystyka górska w okresie zimowym, przy sprzyjających warunkach dotyczących epidemii – to musi się udać.
Pytaliście Państwo wcześniej o Sylwestra - bez cienia wątpliwości trzeba tutaj jasno powiedzieć, że nadchodzący koniec roku w niczym nie będzie przypominał wcześniejszych zabaw. To będzie Sylwester, w którym musi się w nas pojawić refleksja, zaduma nad tym, że mnóstwo osób niestety od nas odeszło, że mnóstwo osób jest chorych i wiele z nich nie ma środków do życia. Czas ten musi być inny, musi nauczyć nas odpowiedzialności za to co się dzieje. Nie wykluczamy możliwości, by ten czas mógł być spędzony w towarzystwie turystów, którzy do nas przyjadą by w spokojnych warunkach, rodzinnie spędzić okres świąteczno-noworoczny. W głowie żadnego samorządowca, nawet przez moment, nie pojawiła się myśl by organizować wielkie bale – o tym zapominamy.
Jeśli chodzi o pomoc dla samorządów to od początku pandemii staramy się wspierać naszych mieszkańców. W Gminie Poronin wprowadziliśmy zwolnienia z podatków, w innych sytuacjach je umarzamy. W związku z tym mamy mniejsze dochody, szacujemy z czego musimy zrezygnować, ale proszę pamiętać, że każda pomoc nie jest darem z nieba, to nasze dobro wspólne, nikt z nas nie ma środków własnych – to są środki nasz, wspólne. W związku z tym z wielką ostrożnością chcemy się upominać o te środki wiedząc, że są one przede wszystkim potrzebna na rozwój przedsiębiorczości. Bez przedsiębiorczości możemy zapomnieć o rozwoju przez kilka następnych lat. Preferujemy by te środki były kierowane celowo do tych, którzy mogą wypracowywać miejsca pracy, upadek naszych przedsiębiorców zrodzi problemy dla całej społeczności, bo często jest to dorobek całych pokoleń, a jego odbudowa nierzadko może być niemożliwa. Zwróćmy uwagę, że kurorty zagraniczne upominają się o naszych specjalistów, nie chcemy by ich puste wakaty zostały zapełnione przez naszą wykwalifikowaną kadrę. Problem ten jest bardziej złożony niż mogłoby się to wydawać, dlatego dbajmy o nasz dorobek i o markę naszych małych, lokalnych społeczności.