Szpital Powiatowy im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem od kilku tygodni funkcjonuje jako szpital covidowy, co w praktyce oznaczał przeorganizowanie pracy całej placówki oraz liczne ograniczenia w działalności poszczególnych oddziałów, między innymi Położniczo-Ginekologicznego. Przez pewien okres czasu przyjmowane były tylko pacjentki tzw, covidowe, teraz oddział wraca do normalnego funkcjonowania. Co ważne dzięki zachowaniu wszelkich procedur i przestrzeganiu reżimu sanitarnego, już teraz mogą się też odbywać porody rodzinne. Rozmowa z dr hab. nauk medycznych Hubertem Wolskim kierującym Oddziałem Położniczo-Ginekologicznym zakopiańskiego szpitala.

Panie Docencie, mamy dobrą wiadomość: Oddział Położniczo-Ginekologiczno- w Zakopanem wraca do normalnego funkcjonowania

Miło jest mi poinformować wszystkie nasze pacjentki, że tak: wracamy do normalności. W związku z widocznym spadkiem liczby zachorowań i osób wymagających hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem COVID-19, nasz oddział z dniem 14 grudnia wznowił swoją działalność w pełnym zakresie świadczonych usług, co jednocześnie oznacza, że porody wracają do Zakopanego. Działamy w trybie hybrydowym, czyli przyjmujemy pacjentki zdrowe, z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa, jak również mamy wdrożone procedury administracyjne dla trybu przyjęcia pacjentek, które są obciążone wirusem COVID-19. Od dziś spełniamy pełen zakres usług diagnostycznych, położniczych i terapeutycznych.

Odrębną, ale bardzo istotną kwestią w odniesieniu do samych porodów jest ich rodzinny charakter, czy to również zostało przywrócone?

Jesteśmy otwarci na porody rodzinne. Oczywiście w grę wchodzi tutaj reżim sanitarny w połączeniu z odpowiednimi procedurami. Jako personel Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i jako społeczeństwo musimy sobie uzmysłowić, że taki stan, w którym obecnie żyjemy mimo pandemii jest czymś normalnym – kobiety zachodzą w ciążę, dzieci się rodzą i powinny przychodzić na świat w otoczeniu rodziny – chcemy łączyć, a nie dzielić, dlatego przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa przewidujemy miejsce dla ojców przy porodach, tutaj u nas, w Zakopanem.

Możemy uspokoić pacjentki, że szpital przestrzega wszelkich niezbędnych zasad i procedur?

Cały czas obowiązują nas standardy wprowadzone przez Ministra Zdrowia i przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Są to trzy podstawowe zasady, które odnoszą się nie tylko do życia społecznego, ale także do funkcjonowania w naszych strukturach – dystans społeczny, dezynfekcja i maseczka zakrywająca nos i usta. Co więcej mamy opracowane odpowiednie procedury medyczne by dopełnić wszelkim możliwych poziomów bezpieczeństwa. W tak trudnym momencie dla całego polskiego społeczeństwa i dla naszych mieszkańców, Szpital stara się być cały czas otwartym. Dokładamy wszelkich starań by pobyt u nas, na naszym oddziale, w naszym szpitalu był bezpieczny zarówno dla pacjentek, ich rodzin oraz całego personelu medycznego.

• IMG_4279a