W ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, w całym kraju utworzono Punkty Szczepień Powszechnych. Jedno z takich miejsc powstało przy Szpitalu Powiatowym w Zakopanem. Jak deklaruje Jerzy Toczek, koordynator ds. szczepień - planowo będzie tu szczepionych od 150 do 300 osób dziennie.

Szpital Powiatowy im dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem od samego początku intensywnie angażuje się w ogólnopolską akcję szczepień.  Cały proces przebiega tu bardzo sprawnie, a wszystko dzięki świetnej organizacji i zaangażowaniu podhalańskiej kadry. – Obecnie staramy się rozpocząć szczepienia w tzw. Punkcie Szczepień Powszechnych – mówi Jerzy Toczek, koordynator ds. szczepień w Szpitalu Powiatowym. - Niestety z uwagi na chwilowy brak dostaw szczepionek do naszego kraju możemy odnotować nieznaczne opóźnienia w tym zakresie. Sądzę, że dopiero po długim weekendzie majowym wejdziemy w pełne moce przerobowe.

Zakopiański Punkt Szczepień Powszechnych zorganizowany został w przyszpitalnej poradni, która w godzinach swojego funkcjonowania – do 15:00 realizuje standardowy program szczepień. Po godzinie 15.00 kiedy poradnia jest całkowicie nieczynna, w tym samym miejscu uruchamiany będzie Punkt Szczepień Powszechnych. Takie szczepienia realizowane będą przez pięć godzin – od 15:00 do 20:00 w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki. Jak podkreśla Jerzy Toczek, sobota jak na razie zostaje dniem zarezerwowanym dla nauczycieli, którzy na dniach będą przyjmować drugą dawkę szczepionki. Co więcej szpital przygotowuje się także do szczepień w zakładach pracy.

Ostatnie dane z Podhala pokazują niewielki spadek liczby osób zainteresowanych szczepieniami. Fakt ten nie budzi obaw, ponieważ placówki spodziewają się ponownego boomu po zniesieniu ograniczenia wiekowego. – Dodatkowo w naszym powiecie, oprócz Szpitala Powiatowego szczepienia przeprowadza jeszcze 5 innych podmiotów – wyjaśnia Jerzy Toczek – mniemam, że w pewnej części przejmują one naszych potencjalnych pacjentów. Do tej pory powiat tatrzański wyszczepił łącznie 10 tys. Dawek, z czego 5,5 tys. to szczepienia przeprowadzone w zakopiańskiej palcówce.