W dniach 6 i 7 czerwca 2024 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Oswalda Balzera w Zakopanem odbył się finał XII Międzypowiatowego Konkursu Matematycznego z udziałem uczniów z powiatów: kartuskiego, łowickiego, poznańskiego, świdnickiego i tatrzańskiego. Powiat Tatrzański w finale reprezentowali uczniowie naszego liceum: Jan Gąsienica, Paweł Skonecki, Piotr Szczerba i Jan Zwijacz-Kozica z klasy 3A.
Konkurs został zorganizowany pod patronatem Starosty Tatrzańskiego, a jego koordynatorem była nauczycielka matematyki LO Bożena Piwowarczyk. W organizację konkursu oraz przygotowanie zadań zaangażowały się również nauczycielki LO Dorota Siwik-Górecka, Agnieszka Schwenk oraz Katarzyna Wieteska.

Przez trzy dni gościliśmy uczniów z partnerskich powiatów w naszym mieście. Oprócz uczestnictwa w konkursie uczniowie mieli okazję nawiązać nowe znajomości i spędzić wspólnie czas. Pierwszego dnia uczestnicy konkursu integrowali się podczas wspólnego spotkania na którym mieli okazję zapoznać się z naszym folklorem. Po matematycznych zmaganiach uczestnicy konkursu i opiekunowie wyjechali kolejką na Kasprowy Wierch i pieszo wrócili do Zakopanego a wieczorem relaksowali się w Zakopiańskich Termach. Po drugim dniu rywalizacji, czekając na wyniki, poszli na spacer po Zakopanem oraz zwiedzili z przewodnikiem Muzeum Tatrzańskie.

6 czerwca odbył się finał indywidualny, w którym zwyciężyli:

I miejsce – Wojciech Bętkowski (powiat świdnicki)
II miejsce – Maciej Owczuk (powiat łowicki)
III miejsce – Arkadiusz Treder (powiat kartuski)
wyróżnienie – Bartosz Grabowiec (powiat świdnicki)
wyróżnienie – Wiktor Szcześniak (powiat łowicki)

7 czerwca o zwycięstwo w konkursie walczyły czteroosobowe drużyny. W tych rozgrywkach zwyciężyli:

I miejsce – drużyna powiatu świdnickiego
II miejsce – drużyna powiatu łowickiego
III miejsce – drużyna powiatu poznańskiego

Laureatom dyplomy i cenne nagrody ufundowane przez Powiat Tatrzański wręczyli Wicestarosta Wawrzyniec Bystrzycki oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Anna Król-Józaga. Uczestnicy otrzymali również upominki od Zakopiańskiego Centrum Kultury, Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Zakopiańskich Term. Za rok gospodarzem konkursu będzie powiat poznański.

Źródło i fotografie: Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera w Zakopanem / Bożena Piwowarczyk