W Międzychodzie odbyły się uroczystości jubileuszowe 120-lecia Szpitala Powiatowego. Powiat Tatrzański reprezentował Wawrzyniec Bystrzycki Wicestarosta Tatrzański, który odebrał statuetkę i akt nadania pośmiertnie, dr. Andrzejowi Chramcowi tytułu „Zasłużony dla Powiatu Międzychodzkiego”. Tytuł ten został przyznany przez Radę Powiatu Międzychodzkiego, powiatu partnerskiego dla Powiatu tatrzańskiego w docenieniu wkładu pracy Andrzeja Chramca w rozwój opieki zdrowotnej na terenie Międzychodu.
Dla przypomnienia, dr Andrzej Chramiec urodził się 27 listopada 1859 roku w Zakopanem. Był lekarzem, przedsiębiorcą, działaczem społecznym i politycznym. Po ukończeniu gimnazjum w Wadowicach studiował medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim, dyplom uzyskał w 1885 roku.
Był pierwszym zakopiańskim góralem, który skończył wyższe studia. Po praktyce u doktora Czerwińskiego w Styrii powrócił do Zakopanego i otworzył własną praktykę lekarską. Od 1885 aż do 1906 roku był nieprzerwanie radnym gminnym, a w roku 1902 został wybrany na wójta Zakopanego. W latach 1912-1916 pełnił funkcję prezesa Rady Powiatowej w Nowym Targu. Wraz z hrabią Władysławem Zamoyskim przyczynił się do doprowadzenia do Zakopanego linii kolejowej, starał się o budowę szpitala i elektryfikację miasta. W 1886 roku Andrzej Chramiec został pierwszym lekarzem klimatycznym w Zakopanem i był inicjatorem budowy Sanatorium – dzisiejszej siedziby Starostwa Powiatowego oraz Teatru im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem.
Postać dr Andrzeja Chramca jest mocno związana zarówno z powiatem tatrzańskim jak i powiatem międzychodzkim. Kiedy w 1916 roku opuścił na stałe Zakopane udał się do Wielkopolski. W Międzychodzie po I wojnie światowej otworzył zniszczony przez Niemców miejscowy szpital. Oprócz tego zorganizował żłobek, przychodnię i placówkę opieki nad matką i dzieckiem, a także zdrojowy zakład wodoleczniczy.
Osoba i działalność dr Andrzeja Chramca stała się przyczynkiem nawiązania współpracy między powiatami: tatrzańskim i międzychodzkim, co zaowocowało podpisaniem umowy partnerskiej 2023 roku.
źródło: Starostwo Powiatowe w Międzychodzie