Za nami uroczysta gala, podczas której zostały wręczone tegoroczne Marki Tatrzańskie. Na wydarzeniu obecny był Witold Kozłowski Marszałek Małopolski, który podkreślał, że konkurs na Markę Tatrzańską ma ważne znaczenie dla Zakopanego i całego Podhala. I jest połączeniem dwóch ważnych elementów: nowoczesności z tradycją. Marszałek oraz Piotr Bąk Starosta Tatrzański i Edward Tybor przewodniczący Jury wręczyli też tegorocznym laureatom statuetki i dyplomy Marki Tatrzańskiej.
Marka Tatrzańska to lokalny certyfikat jakości, ustanowiony przez Radę Powiatu Tatrzańskiego. Ma przyczyniać się do gwarantowania najwyższej jakości usług i produktów oferowanych nabywcom, obronić ich przed podróbkami oraz podnosić prestiż i wizerunek nagrodzonych. Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach: artykuły spożywcze, wyroby i produkty rękodzielnicze oraz baza gastronomiczna, handlowa, noclegowa oraz usługowa na terenie powiatu tatrzańskiego.
Jestem pod wpływem refleksji jak nieprawdopodobnie bogate jest to nasze życie na Podhalu. Jak fantastyczni są ludzie, jaki to jest nieprawdopodobny potencjał, który wszyscy musimy bardzo mądrze zaprezentować. A jak do tego dołożymy jeszcze folklor, to nieprawdopodobne dziedzictwo, które jest obok nas, bo Podhale jest tak bardzo nasycone różnymi formami kultury ludowej, to nie ma drugiego takiego miejsca na świecie. I to wcale nie jest pod waszym adresem żaden ukłon tylko taka jest prawda. Jest tylko około 100 km kwadratowych i na tak niewielkiej przestrzeni jest tyle różnego rodzaju form aktywności z obszaru kultury ludowej. Ale nie tylko, bo przecież tutaj widzieliśmy nominowanych, którzy zajmują się różnymi profesjami i robią to w sposób szczególny. Jeśli chodzi o nominowanych i nagrodzonych to bardzo ujął mnie fakt, ile oni wkładają serca w to wszystko. Można tylko pozazdrościć takiej fascynacji tym czym się człowiek zajmuje. Daj Boże jeżeli przy okazji przynosi to jeszcze dochód, który może utrzymać rodzinę. Wtedy to tylko dziękować Panu Bogu za dar talentu i za taką sposobność, że można je wykorzystać również na utrzymanie najbliższych. Jest to przepiękne. Bardzo dziękuję Panie Starosto, że był Pan tak uprzejmy i zaprosił mnie dzisiaj na to wydarzenie, dlatego nie czujcie się Państwo w sposób szczególny wyróżnieni obecnością marszałka, bo to ja się czuje wyróżniony, że jestem wśród Was.
Specjalne Jury co roku ocenia zgłoszone propozycje w kilku kategoriach i podejmuje decyzje, jaki produkt , czy usługa zasługuje na certyfikat, potwierdzający najwyższą jakość. Wśród laureatów, jak co roku, dużo jest karczm i restauracji ze swoimi kuchennymi specjalnościami nawiązującymi do regionu. Ale są przede wszystkim artyści i rzemieślnicy, wyrabiający produkty regionalne – jak np. stroje góralskie, produkty kuźni artystycznej czy lutnictwo. Niezależnie od tego znak jakości przyznawany jest również pensjonatom czy hotelom, których oferta wyróżnia się znacząco, jest związana z Podhalem i co ważne, jakość świadczonych usług jest na najwyższym poziomie.
Wybór jest zawsze bardzo trudny. Do Marki Tatrzańskiej za rok 2021 wpłynęło 20 wniosków i tak naprawdę każdy z nich kwalifikował się do tego aby tą statuetkę otrzymać. Z tytułu iż poziom był bardzo wyrównany zostały przyjęte dosyć ostre reguły jeżeli chodzi o ocenę. Oczywiście wszystko w zgodzie z regulaminem. Przyjęliśmy pułap punktów, który każdy złożony wniosek musiał osiągnąć aby przejść do dalszej oceny. Obrady kapituły były bardzo trudne. To co podkreślaliśmy wielokrotnie wyróżnieniem jest już sama nominacja do Marki Tatrzańskiej, ponieważ to, że ktoś zauważył działalność, rękodzieło danej osoby czy firmy jest równoznaczne z tym, że te podmioty wyróżniają się na rynku. To jednoznaczny dowód wysokiej jakości danego produktu. Dodatkowo laureat, który otrzymuje statuetkę jest bardzo mocno przez nas promowany, bo dla nas to również pozytywny wizerunek promujący nasz region – cały powiat tatrzański – nie tylko w kraju, ale i za granicą – mówiła Helena Buńda dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury.
Turystów odwiedzających tłumnie Podhale i Małopolskę od lat przyciąga tutaj autentyczny regionalizm. Stąd jednym z priorytetów Władz Samorządowych Województwa Małopolskiego jest właśnie szeroko rozumiana kultura. I wspieranie wszelkich inicjatyw, które promują nie tylko najwyższą jakość usług ale i cenne, unikalne produkty regionalne. A z tego właśnie słynie Skalne Podhale, gdzie kultura i tradycja góralska jest nieprzerwanie żywa i autentyczna. A sam certyfikat „Marka Tatrzańska” cieszy się z każdym rokiem coraz większą popularnością i zgłaszanych jest coraz więcej wniosków.