Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Kondycyjny „Gronik” podpisał umowę na szkolenie młodzieży z klasy mundurowej Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem. Współpraca będzie dotyczyła takich zagadnień jak przygotowanie i umiejętności wojskowe oraz podstaw taktyki i techniki pola walki.
Młodzież zacznie naukę od musztry i kolejno przejdzie do coraz trudniejszych etapów, łącznie z nauką posługiwania się bronią, taktyką pola walki czy topografią. Większość zajęć podstawowych będzie odbywać na Groniku. Na wyższym poziomie współpracy, kiedy zacznie się nauka korzystania z broni palnej oraz z różnego rodzaju sprzętu wojskowego, zostanie podpisane porozumienie z innymi jednostkami liniowymi, w których będą realizowane przedsięwzięcia. Podczas bardziej zaawansowanych zajęć typu SERE wykorzystywany jest śmigłowiec. Przy tych zajęciach uczniowie będą mieli szanse zapoznać się ze statkami powietrznymi, które są na wyposażeniu armii. Szkolenie przewidziane jest od zera, do piątej klasy technikum lub do czwartej liceum. Młodzież z pierwszych klas będzie zatem kontynuować szkolenie przez całą ścieżkę swojej edukacji. Zgodnie z programem zajęcia będą miały miejsce przez kilka godzin w miesiącu.
- To bardzo ważny element jeżeli chodzi o pracę szkół powiatowych - wyjaśnia starosta tatrzański Piotr Bąk. - Dotychczas w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych mieliśmy klasy mundurowe. Teraz jest to inny, wyższy etap – to oddział przygotowania wojskowego. W pewnym sensie to rodzaj jednostki wojskowej, dlatego iż sam program klasy jest prowadzony przez szkołę we współdziałaniu z Wojskowym Ośrodkiem Szkolenia Kondycyjnego na Groniku. To ważna jednostka wojsk lotniczych, licząca się także w pakcie północnoatlantyckim. To tu przez dziesiątki lat piloci nie tylko odpoczywali, ale także się szkolili uzyskując różnego rodzaju parametry wydolnościowe, których nigdzie indziej poza Tatrami nie można uzyskać - dodaje starosta.
Dyplom klasy oddziału przygotowania wojskowego daje dodatkowe punkty do szkół wojskowych – zarówno do szkół podoficerskich, oficerskich a także preferencje przy przyjmowaniu do służby wojskowej: ochotniczej i w wojskach obrony terytorialnej. - Jeśli niektórzy z kandydatów będą chcieli kontynuować karierę już w wojsku, to po szkoleniu będzie im zdecydowanie łatwiej - mówi Podpułkownik Dariusz Jaraszek, Komendant Wojskowego Ośrodka Szkolenia Kondycyjnego w Zakopanem. - Po to zresztą cały ten pomysł Ministerstwa Rozwoju, żeby zdecydowanie łatwiej było się dostać do wojska i żeby młodzież, która będzie wchodziła w szeregi zawodowej służby wojskowej, na starcie była już przygotowana. Myślę, że jesteśmy narodem, który potrafi się zmobilizować i w odpowiednim czasie skupić swoją uwagę na sprawach najważniejszych. Wojna w Ukrainie pokazała, że mimo iż Ukraina od samego początku była skazana na niepowodzenie, to dzisiaj wygrywa. Polacy na pewno nie byliby bez szans gdyby znaleźli się w takiej sytuacji - ocenia Podpułkownik.
Aktualnie w oddziale przygotowania wojskowego Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych uczy się 25 osób. Uczniowie reprezentują dwa zawody: technik informatyk i technik żywienia i usług gastronomicznych. - W tym roku zgłosiło się do nas więcej chętnych, niż przewidzianych miejsc - mówi Zdzisław Króżel, Dyrektor Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem. - Opiekunem klas wojskowych jest Pan Radosław Morawski-Rapacz, a mówię o tym dlatego, że to również jego wysiłkiem możemy szkolić naszych uczniów. W tym roku zdobyliśmy certyfikację Ministerstwa Obrony Narodowej - chwali szkołę dyrektor.
Podpisanie umowy o współpracę to ukoronowanie wieloletnich wysiłków i dobry znak na przyszłość. Powstanie projektu było wspierane przez Starostwo Powiatowe w Zakopanem.