Za nami uroczystości związane z poświęceniem tablicy upamiętniającej udział górali (Zakopiańczyków) w Powstaniach Śląskich. W wydarzeniu Powiat Tatrzański reprezentowali: wicestarosta Władysław Filar, Marta Nędza – Kubiniec – Członek Zarządu, Radni Powiatu Tatrzańskiego na czele z Wiceprzewodniczącym Józefem Szwabem. W uroczystości brali udział również przedstawiciele Towarzystwa Gimnastycznego „SOKÓŁ” na czele z Prezesem Adamem Zaleskim, kapela Zespołu „Budorze” z Zespołu Szkół Budowlanych im. Władysława Matlakowskiego, Związek Podhalan na czele z Prezesem Zarządu Głównego Julianem Kowalczykiem, oraz delegacja Urzędu Miasta Zakopane

Trzeba przypomnieć, że 20 czerwca to Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Wszystko miało miejsce w Katowicach w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i zaczęło się od koncertu orkiestry górniczej. Odśpiewano również pieśń „Barka” i złożono kwiaty pod figurą Świętego Jana Pawła II z okazji 40-lecia Jego pobytu właśnie w Katowicach. Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji naszej Ojczyzny, czcicieli św. Jana Pawła II i mieszkańców Katowic oraz za uczestników Powstań Śląskich a przede wszystkim górali – Zakopiańczyków i Wojciecha Korfantego z okazji 150-lecia jego urodzin. Na zakończenie uroczystości poświęcono i odsłonięto pamiątkową tablicę.

Źródło: FB Jan Gluc
Zdjęcia: Archiwum UM Zakopane, FB Jan Gluc