Uroczysta Sesja Rady Miasta Zakopane, która odbyła się w środę 18 października uwieńczyła obchody 90-lecia praw miejskich stolicy Tatr. W wydarzeniu uczestniczyła również delegacja Powiatu Tatrzańskiego na czele ze starostami: Piotrem Bąkiem i Władysławem Filarem na czele.
Jubileuszowa Sesja Rady Miasta Zakopanego, która miała miejsce na dużej scenie Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru oraz odmówienia modlitwy za Ojczyznę ks. Piotra Skargi. Następnie starosta tatrzański Piotr Bąk przypomniał wieloletnią historię miasta. Podkreślił również, że przez wiele lat Zakopane było osadą rolniczą, potem ośrodkiem przemysłowym, miejscem przyjazdu kuracjuszy i następnie turystów.
Po uzyskaniu zaś praw miejskich jednym z najbardziej znanych kurortów narciarskich w Europie. Przypomniał, że w czasie zaborów Zakopane było swoistą stolicą Polski – to tutaj spotykali się artyści i pisarze, ale i działacze społeczni i ci którzy zabiegali, a potem walczyli o odzyskanie niepodległości.
W czasie wydarzenia przyznano medale za długoletnią pracę na rzecz mieszkańców w Urzędzie Miasta. Odznaczeni zostali Marek Kurek, Krystyna Morawska, Joanna Staszak oraz Małgorzata Musiał-Fecko. Pamiątkowymi medalami z okazji 90-lecia nadania praw miejskich Zakopanemu zostały nagrodzone osoby oraz przedstawiciele instytucji i firm, które działają na rzecz miasta.
Zakopiańscy radni przyznali też tytuł Honorowego Obywatela Miasta Księdzu Prałatowi Stanisławowi Szyszce. Wręczenie pamiątkowego dyplomu poprzedziło przypomnienie życiorysu nagrodzonego. Radna Lucyna Galica-Jurecka w laudacji przypomniała zasługi Księdza Prałata dla zakopiańskiej społeczności.
Fotografie: Paweł Murzyn