Muzeum Tatrzańskie po blisko 85 latach od wybuchu II wojny światowej udostępnia miejsce pamięci Muzeum Palace. W piątek 8 marca zostanie otwarty budynek przyszłego Muzeum. Stanowi on efekt wieloletnich starań Muzeum Tatrzańskiego o zachowanie i konserwację każdego autentycznego fragmentu willi Palace. Powiat Tatrzański zaprasza na wydarzenie w imieniu organizatorów wydarzenia.

Wystawa stała, na której zaprezentowana zostanie opowieść o skomplikowanych losach mieszkańców Podtatrza w trakcie niemieckiej okupacji zostanie zaprezentowana 27 marca.

W regionalnej świadomości budynek Palace zasłynął jako „Katownia Podhala”. Przedwojenny pensjonat stał się symbolem okrucieństw wojny i niemieckiej okupacji Podtatrza. O właściwe upamiętnienie tego miejsca starano się od dawna – nie było to jednak proste zadanie. Po wojnie w Palace mieściło się m.in. sanatorium, żłobek i liceum. W budynku urządzono także ośrodek rekreacyjno-sportowy.

Istotną rolę w zachowaniu pamięci o wojennych losach odegrało Stowarzyszenie Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” – Katownia Podhala, przez wiele lat prowadzące izbę pamięci w części dawnych piwnic.

Muzeum Palace będzie spełniać trzy zasadnicze funkcje: miejsca pamięci, ekspozycji muzealnej oraz centrum badań i dyskusji nad historią XX w – w szczególności nad okresem II wojny światowej w południowej Małopolsce.

Projekt „Utworzenie Muzeum Palace” – inwestycja zrealizowana z budżetu Unii Europejskiej i Województwa Małopolskiego, przy finansowym wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz darowiźnie Miasta Zakopane.


Program uroczystości:

10.00 Msza św. w kościele Św. Krzyża w Zakopanem (ul. Tytusa Chałubińskiego 30)

11.00 Przemarsz sprzed kościoła przed budynek Palace (ul. Tytusa Chałubińskiego 7)

11.30-12.30 Uroczyste otwarcie Muzeum Palace - oddziału Muzeum Tatrzańskiego

(wydarzenie odbywać się będzie na placu przed budynkiem)

12.30 - 15.00 Zwiedzanie wnętrz budynku Palace

18.30 Wykład inauguracyjny oraz koncert pieśni patriotycznych i inspirowanych historią


fot 1. H. Jost, Palace, 1944,
fot 2. M. Wysocki, Palace, 2024.

  • fot_1
  • fot_2
  • palace