W czwartek 9 maja przed Komendą Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem odbyły się uroczystości w ramach Dnia Strażaka, w której jako główni bohaterowie wydarzenia uczestniczyli strażacy z całego Powiatu Tatrzańskiego. Podczas spotkania wręczono odznaczenia i awanse jak i poświęcono nowy sprzęt, którym dysponuje jednostka PSP w Zakopanem. Chodziło o nowoczesny samochód pożarniczy z drabiną jako wyposażeniem oraz pojazd typu quad. Powiat Tatrzański reprezentowali m.in. starosta Andrzej Skupień, przewodnicząca Rady Agata Wojtowicz oraz Andrzej Łęcki naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia meldunku, zaśpiewania Hymnu i wciągnięcia na maszt flagi Polski. Następnie strażacy otrzymali awanse i wyróżnienia.

Starszy Brygadier Grzegorz Worwa Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem, przypomniał, że w 2024 roku mija dokładnie 135 lat obecności strażaków w stolicy Tatr. Z kolei od 85 lat straż działa jako jednostka państwowa, a jednocześnie od przenosin do nowej siedziby minęło już 20 lat.

Strażacy zakopiańskiej komendy PSP otrzymali z okazji dnia strażaka odznaczenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Medalem srebrnym za długoletnią służbę odznaczony został st. ogn. Piotr Budz Piotr oraz st. bryg. Grzegorz Worwa.

Medalem Brązowym za długoletnią służbę odznaczony został ogn. Krzysztof Wójtowicz, asp. Janusz Łukaszczyk, a także mł. asp. Paweł Łojek.

Medale zostaną wręczone podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka, które odbędą się 18 maja bieżącego roku w Nowym Sączu.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał:

ODZNAKĘ ŚW. FLORIANA ZA ZASŁUGI DLA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ:

• druh BUDZ STANISŁAW

SREBRNĄ ODZNAKĄ ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ:

• st. kpt. GALICA MACIEJ
  • asp. sztab. WACŁAW STANISŁAW

BRĄZOWĄ ODZNAKĄ ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ:

• asp. sztab. HANIACZYK JANUSZ
  • st. kpt. KLECHA RAFAŁ
  • mł. asp. KWAK MAREK
  • st. ogn. MIERNIK GRZEGORZ

Rozkazem Personalnym Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji z dniem 4 maja 2024 r. nadał wyższe stopnie oficerskie: