Wawrzyniec Bystrzycki wicestarosta tatrzański i Helena Buńda dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury wzięli udział w wyjątkowym świecie w Zakopanem, które odbyło się w niedzielę 7 lipca. Było to wyjątkowe wydarzenie, mające na celu upamiętnienie rodziny Zamoyskich. Data wydarzenia nie była przypadkowa, ponieważ tego dnia przypadała najbliższa niedziela po urodzinach Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej, matki patrona ulicy, przy której znajduje się filia Galeria Sztuki w willi Oksza Muzeum Tatrzańskiego, organizatora wydarzenia.
Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Świętego Krzyża, odprawioną w intencji rodziny Zamoyskich. Po nabożeństwie uczestnicy zebrali się przy pomniku hrabiego Władysława Zamoyskiego, gdzie wicedyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Jarząbek powitała wszystkich przybyłych, zastępując dyrektora placówki Michała Murzyna, otwierającego tego dnia wystawę w Usseglio we Włoszech.
Następnie wszyscy wyruszyli na wspólny spacer ulicą Hrabiego Władysława Zamoyskiego, prowadzony przez Zofię Radwańską, która przypomniała historię rodziny Zamoyskich oraz znaczące w historii Zakopanego miejsca, które uczestnicy mijali po drodze. Na uczestników czekały margerytki – symboliczne kwiaty Jadwigi Zamoyskiej oraz poczęstunek przygotowany przez znajdujące się na trasie restauracje, które włączyły się w święto. Od godziny 11.00 w ogrodzie willi Oksza odbywały się różnorodne aktywności. Można było skosztować przysmaków przygotowanych przez Cepculki, wziąć udział w turnieju gry planszowej „Pociąg do Zakopanego”, czy podziwiać wystawę plenerową „Nic dla siebie… O Tatrach i innych darach Zamoyskiego dla Polski”, najmłodsi mogli brać udział w warsztatach plastycznych „Ulica moich marzeń”. Natomiast w willi Oksza, odbywały się w tym czasie oprowadzania oraz prelekcje. Kolejna edycja wydarzenia Muzeum Tatrzańskiego była doskonałą okazją do przypomnienia zasług rodziny Zamoyskich, ich wkładu w rozwój Zakopanego oraz odkrycia historii willi Oksza i ulicy Hr. Władysława Zamoyskiego. Wszyscy uczestnicy, zarówno mieszkańcy, jak i turyści, mieli możliwość uczczenia pamięci tej wybitnej rodziny w atmosferze radości i wspólnego świętowania.
Opr: Muzeum Tatrzańskie
Fotografie: TARPiK