W dniach 5-6 października w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej świętowaliśmy obchody jubileuszu 100-lecia Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej. Sto lat to historia wielu osób i całych rodzin. W sztuce „Ojcowizna”, która miała swoją premierę w sobotę, na scenie pojawili się przedstawiciele trzech pokoleń z jednej bukowiańskiej rodziny.
Sztuka ta jest niezwykle ważna dla teatralnej historii wsi, ponieważ wystawiano ją już w latach 30., kiedy Teatrowi i Chórowi Włościańskiemu w Bukowinie pod Jaworzyną w Tatrach przewodzili Michalina i Franciszek Ćwiżewiczowie. W 1946. r. aktorzy, pod przewodnictwem Stanisławy Pielawskiej, grali ten spektakl podczas wyjazdu na Pomorze. W późniejszych latach sztuka znalazła się na liście tekstów objętych cenzurą. W 1972 r. Jan Łapka zmienił tytuł na „Gazdówkę”, nieco zmodyfikował tekst, i bukowianie ponownie do niej wrócili. Ostatni raz była wystawiana w 1997 r., a teraz znów pojawiła się na deskach Domu Ludowego, w nowej odsłonie i z nowa obsadą.
Premierę poprzedził film „Podhalańskie wesele” z 1958 r., wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych w Warszawie, do którego scenariusz napisał Włodzimierz Borowik oraz Józef Pitorak, ówczesny kierownik teatru, a dziś jego patron.
Otwarto również wystawę „Bukowiański Teatr dawniej i dziś”, na której znalazły się zdjęcia wykonywane na przestrzeni wielu lat, rekwizyty, fragmenty korespondencji, wspomnienia.
Pełny tekst opisujący uroczystości jubileuszu z listą uhonorowanych znajduje się tutaj.
Opracowanie: Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej.
Zdjęcia: Krzysztof Kamiński - portal Skarby Gór.