Bardzo bym chciał, żeby w Polsce, w jej rozwoju, były łączone dwa elementy: nowoczesność z tradycją – mówił prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowej gali wręczenia Marki Tatrzańskiej w Zakopanem.

Prezydent podkreślił, że konkurs na Markę Tatrzańską ma ważne znaczenie dla Zakopanego i całego Podhala.

"Bardzo bym chciał, żeby w Polsce, w jej rozwoju, były łączone dwa elementy: żeby była łączona nowoczesność, przede wszystkim ta nowoczesności w gospodarce (…) z tradycją - tradycją, w której wyrośliśmy, tradycją która stanowi nasz element charakterystyczny, ale także i tradycją, która stanowi nasze oparcie" – mówił prezydent i dodał: "To właśnie to, jak sądzę, w istocie jest przedmiotem tego konkursu, aby w tradycyjną formę zapleść nowoczesność, a wtedy kiedy forma ma być nowoczesna, wpleść tradycję w tą formę tak, aby było widać skąd ona jest i żeby nie można było się pomylić".

Prezydent pogratulował wszystkim laureatom tegorocznej edycji konkursu.

"Myślę, że właśnie dzięki państwa pracy, dzięki państwa twórczości artystycznej, rzemieślniczej, to Zakopane i to Podhale będzie cały czas zachowywało to, co tak bardzo, bardzo na Podhale przyciąga, bo wszyscy chyba jesteśmy pewni, że jeżeli powstaną tutaj budynki wysokie ze szkła i aluminium, które będą takie jak wszędzie, gdzie indziej na świecie, jeżeli w zakopiańskich restauracjach będą podawali jedzenie takie samo, jak można zjeść wszędzie na świecie, jeżeli w Zakopanem ludzie będą sprzedawali wszystko to, co można kupić gdzie indziej na świecie, to Zakopane straci swoją atrakcyjność, a góralszczyzna nasza zatraciłaby ten swój przysłowiowy ząb i tego byśmy absolutnie nie chcieli. Chcielibyśmy, żeby nasza góralszczyzna przetrwała w tej tradycji, w swojej formie, w swojej twórczości, w swojej kulturze szczególnej, specyficznej znanej wszędzie i tak bardzo widocznej. Chciałbym, żeby w Zakopanem było jej jak najwięcej" –przekonywał Duda.

LAUREACI ZNAKU MARKA TATRZAŃSKA 2019

KATEGORIA I

artykuły spożywcze
Kawiarnia Eco – Cafe Zieleń Monika Jagłowska
Tort bezowy dacquoise  z kremem karmelowym.
za bardzo dobrą jakość serwowanego wyrobu, wykonanego  z dużą starannością, z dobrej jakości produktów z uwzględnieniem dobrej jakości produktów lokalnych, dietetyczny – ze zredukowaną ilością cukru.

KATEGORIA II

wyroby, produkty rękodzielnicze

Antoni Sztokfisz
Meblarstwo regionalne
za kunszt rzeźbiarski z zachowaniem tradycyjnego stylu góralskiego oraz wykonania - ręczny dłut stolarski.

Ksiądz Władysław Podhalański
Malarstwo na szkle
za wyjątkowy styl i technikę malarstwa na szkle o tematyce religijnej oraz regionalnej

Władysław Trzebunia
Tradycyjne ciesielstwo podhalańskie
za rękodzielnictwo w dziedzinie tradycyjnej budarki, ciesielki. Wyjątkowe umiejętności w dziedzinie tradycyjnego budownictwa, kunszt wykonania oraz pasję, której wyrazem są obiekty rozsławiające Powiat Tatrzański w kraju i poza granicami.

KATEGORIA III

usługi gastronomiczne, handlowe, noclegowe oraz inne na terenie Powiatu Tatrzańskiego

Centrum Kultury Rodzimej Willa Czerwony Dwór

za działalność kulturalną, promowanie tradycyjnego rękodzieła oraz ochronę dziedzictwa kulturowego. W 2016r. decyzją Pana Burmistrza Miasta Zakopane budynek „Willa Czerwony Dwór” został przeznaczony na Centrum Kultury Rodzimej.

‘’Tatrzańska Firma Budowlana’’
Usługi remontowo – budowlane
za niszową część budownictwa tradycyjnego – jego restaurację i rekonstrukcję. Wiele obiektów wpisanych na listę zabytków dzięki firmie zyskało drugie życie,  z zachowaniem wysokiej staranności wykonania, ze szczególnych uwzględnieniem tradycyjnej technologii oraz stylu podhalańskiego i witkiewiczowskiego. Na liście znajduje się również wiele obiektów sakralnych.

Sieć Handlowa Społem Zakopane

za wysoką jakość świadczonych usług łączących tradycję z nowoczesnością, wielopokoleniowy charakter FIRMY (działającej ponad 80 lat) , której udziałowcami są mieszkańcy Zakopanego i Podhala.
Marka Tatrzańska to lokalny certyfikat jakości, ustanowiony przez Starostwo Powiatowe w Zakopanem. Ma przyczynić się do gwarantowania najwyższej jakości usług i produktów oferowanych nabywcom, obronić ich przed podróbkami oraz podnosić prestiż i wizerunek nagrodzonych. Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach: artykuły spożywcze, wyroby i produkty rękodzielnicze oraz baza gastronomiczna, handlowa, noclegowa oraz usługowa na terenie powiatu tatrzańskiego. (PAP)
autor: Szymon Bafia
autor: Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury