Prace przy skrzyżowaniu ulic Powstańców Śląskich i Gładkie dobiegają końca. Jest to bardzo ważne miejsce prowadzące do Szpitala Specjalistycznego Chorób Płuc im. Klary Jelskiej, a także na parking przy Placu pod Gubałówką.

„Rozbudowa drogi powiatowej nr 1656K ul. Powstańców Śląskich” to projekt dofinansowany w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Prace nad modernizacją skrzyżowania w rejonie Powstańców Śląskich i Szpitala Płucnego postępują. Na ukończeniu jest już modernizacja skrzyżowania ulicy Powstańców Śląskich z ulicą Gładkie. Na remontowanym obszarze znajduje się również  dojazd do placu targowego pod Gubałówką i do placu, który położony jest po północnej części potoku Cicha Woda, poniżej Szpitala Specjalistycznego Chorób Płuc na Gładkim. Zwykle odbywają się tam różnego rodzaju imprezy rozrywkowe, a ostatnio też plac ten wykorzystywany jest jako parking. - Dotychczas wykorzystanie wspomnianego placu było ograniczone ze względu na słabą dostępność tego miejsca - wyjaśnia Piotr Bąk, starosta tatrzański. - Placem tym gospodaruje Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury wspólnie z Polskimi Kolejami Linowymi. Po wykonanej przebudowie węzła drogowego zostanie również wybudowany dojazd do placu o odpowiednich parametrach. Będą tam mogły dojeżdżać nawet autokary. Aktualnie planujemy wykorzystanie tego miejsca jako parkingu dla samochodów osobowych, autokarów, a także do organizacji różnego rodzaju wydarzeń i eventów. Docelowo chcielibyśmy tam umieścić poważną inwestycję w postaci dwupoziomowego parkingu dla samochodów i autokarów. Takie miejsce pod Gubałówką jest bardzo pożądane. Niezależnie mogłaby zostać tam umieszczona dolna stacja kolei krzesełkowej dla narciarzy. Oczywiście pod warunkiem, że udałoby się nam w przyszłości uruchomić możliwość urządzenia trasy narciarskiej na Gubałówce - dodaje starosta.

Plac parkingowy mógłby obsługiwać Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc im. Klary Jelskiej na Gładkim. Ranga tego szpitala wzrosła w ostatnich latach między innymi dzięki działalności dyrektora - profesora Zielińskiego. To jedna z najlepszych jednostek w zakresie leczenia chorób układu oddechowego, terakochirurgię, a także onkologię w Polsce. Jego zdecydowanym mankamentem jest brak miejsc parkingowych. - Chcemy, aby parking oprócz obsługiwania ruchu turystycznego, mógł obsługiwać także szpital. Wówczas chorzy z całej Polski, którzy przyjeżdzają na leczenie do Zakopanego, mogliby spokojnie w sąsiedztwie szpitala zostawić samochód. - zapewnia Piotr Bąk. Planowane jest również wybudowanie windy lub schodów ruchomych, które połączą parking ze szpitalem. Wszystko to będzie możliwe po ukończeniu przebudowy węzła, co podniesie bezpieczeństwo i dostępność całego obszaru.

Rozbudowa drogi powiatowej nr 1656K ul. Powstańców Śląskich to inwestycja, która polega na rozbudowie skrzyżowania drogi powiatowej ul. Powstańców Śląskich z drogami gminnymi ul. Gładkie i ul. Kaszelewskiego. - Modernizacja ma na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników drogi oraz zwiększenie płynności ruchu - wyjaśnia Bożena Stopka-Rapacz, naczelnik Wydziału Infrastruktury. - Realizacja zadania w dużym stopniu usprawni dojazd do Szpitala Specjalistycznego Chorób Płuc "Odrodzenie". Nastąpi również poprawa dostępności terenów o dużym potencjale inwestycyjnym i turystyczny, znajdujących się w otoczeniu - dodaje naczelnik.

Ogółem wartość zadania wynosi 4 205 974,00 zł., w tym uzyskane dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych wynosi 3 325 000,00 złotych.

313733866 538892851073055 8814783418595106251 n