W Zakopanem odbyło się już szesnaste z kolei forum, tym razem pod hasłem „Transport i geotermia na Podtatrzu dziś i jutro”. Rozmawiano m.in. o perspektywach poprawy w najbliższych latach dostępności komunikacyjnej południa Małopolski – zarówno, jeżeli chodzi o transport drogowy jak i kolejowy. Poruszono również kwestie związane z wykorzystaniem na Podhalu ekologicznego źródła energii jakim jest geotermia, już teraz wykorzystywana do ogrzewania budynków. W spotkaniu wzięli udział samorządowcy z południa Małopolski, przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Polskich Kolei Państwowych, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie oraz eksperci zarówno w dziedzinie komunikacji jak i geotermii.
Coroczne spotkania w Zakopanem w ramach Międzynarodowego Forum Górskiego bardzo często dotyczą rozwoju transportu na Podtatrzu – tak było i tym razem. Podczas spotkania omawiano m.in. inwestycje Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w ramach „Programu rozwoju systemu transportowego na obszarze Podtatrza do 2030 roku”. Jedną z nich jest trwająca modernizacja zakopianki na odcinku Rabka – Nowy Targ. Tutaj jak poinformował dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA Tomasz Pałasiński prace są już zaawansowane w 80 procentach i jest szansa, że jeszcze w tym roku kierowcy będą mogli korzystać z odcinka pomiędzy węzłami drogowymi w Nowym Targu. Podobnie jest z transportem kolejowym – i tutaj torowisko na odcinku Kraków – Zakopane już od kilku lat przechodzi systematyczną modernizację, co w niedalekiej przyszłości pozwoli znacznie skrócić czas podróży na tej trasie. Docelowo nowe inwestycje kolejowe pozwolą natomiast skrócić czas podróży z Krakowa do Nowego Sącza do 50 minut, a do Zakopanego do 1,5 godziny. Tutaj konieczne jest wybudowanie nowego odcinka linii kolejowej Podłęże – Piekiełko – prace na wybranych fragmentach już się rozpoczynają, w innych przygotowania do rozpoczęcia inwestycji są zaawansowane. Ale podczas Międzynarodowego Forum Górskiego przypomniano też, że Województwo Małopolskie finansowo w sposób znaczący wspiera wiele inwestycji i projektów również z innych dziedzin.
W drugiej części Międzynarodowego Forum Górskiego omawiano kwestie związane z wykorzystaniem wód geotermalnych jako ekologicznego źródła energii m.in. jako źródło ciepła do ogrzewania budynków zarówno użyteczności publicznej jak i prywatnych domów. Partnerem głównym tegorocznego forum było Województwo Małopolskie reprezentowane przez marszałka Witolda Kozłowskiego przewodniczącego Komitetu Honorowego Międzynarodowego Forum Górskiego.