W czwartek w Starostwie Tatrzańskim odbyła się uroczystość wręczenia kilku osobom Odznaki Honorowej za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Otrzymały je osoby z terenu Powiatu Tatrzańskiego, których praca, często społeczna związana jest właśnie z dobrem dzieci. – Formalny rzecznik jest jeden, ale zawsze powtarzam, że w całej Polsce są tysiące osób, które codziennie bez rozgłosu i nie dla sławy pomagają w różny sposób najmłodszym – podkreśla Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka. – Wszyscy wspólnie dbamy o dobro dzieci pod różnym względem – tutaj dzisiaj wśród odznaczonych mamy pediatrę, rodzinę zastępczą czy osobę która integruje dzieci niepełnosprawne poprzez sport czy w domu dziecka zapewnia wychowankom maksymalnie dobre warunki.
Odznaczenie pokazuje, że ich dobro, miłość i zaangażowanie jest dostrzegane przez innych i doceniane. Dzieci wśród wielu praw mają również to do uśmiechu i nie wolno nam o tym zapominać. Wyróżnione osoby zostały odznaczone w sali obrad Starostwa Tatrzańskiego w obecności władz samorządowych Powiatu jak i miasta Zakopane. Jak podkreślali ich praca nie jest powodowana ani względami finansowymi ani też dla zaszczytów. – Czasem spotykam się z zarzutem, że pewno robimy to dla pieniędzy – nie ukrywa wyróżniony wice starosta tatrzański Władysław Filar, który wraz z małżonką Janiną m.in. od 28 lat prowadzi rodzinny dom dziecka. – W naszym przypadku jednak nie dorobiliśmy się majątku, bo nie o to tutaj chodzi. – Staramy się sprawić, aby dzieciaki czuły, że żyją w normalnym świecie. Mamy już 30 wychowanków i czworo swoich dzieci i zawsze relacje między nimi układały się dobrze. Często jedni na drugich stają się chrzestnymi, zapraszają się na wesela i świadkują na ślubach. Wśród nagrodzonych są również osoby, które zajmują się integracją dzieci niepełnosprawnych poprzez sport i umożliwiają im dostęp m.in. do narciarstwa. – Jestem ogromnie zaskoczona wyróżnieniem i zaszczycona, że znalazłam się w tak doborowym gronie – mówi Małgorzata Tlałka-Długosz Prezes Fundacji Integracji przez Sport „HANDICAP” Zakopane. – Jestem równocześnie podbudowana, że tyle dobrego dzieje się wokół nas tymczasem najczęściej do opinii publicznej przekazywane jest to co złe. Praca w fundacji natomiast to jest to co kocham – integruję przez sport, a dzieciaki szczególnie te niepełnosprawne to najwspanialsi zawodnicy na świecie. Dzięki aktywności fizycznej dzieci mogą się realizować i żyć tak jak ich pełnosprawni rówieśnicy. Na wręczanych dzisiaj odznaczeniach widnieje podobizna Janusza Korczaka, który jak nikt inny bronił godności dzieci. – W imieniu władz powiatowych chcę pogratulować odznaczonym – podkreślał Piotr Bąk starosta tatrzański. – A jednocześnie chcę podziękować Rzecznikowi Praw Dziecka, że przychylił się do naszych wniosków o ich przyznanie. Dziękuję mu za dotychczasową współpracę, podczas której bardzo często uwzględnia nasze różne prośby. Dzięki temu wiele dobrego możemy wspólnie zrobić na rzecz najmłodszych.
Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka przyznano:
Jan Ustupski lekarz pediatra, szczerze oddany dzieciom. Człowiek honorowany w swoim środowisku i szanowany przez rodziców szukających pomocy dla swoich chorych dzieci. Prócz pracy zawodowej przez wiele lat był Prezesem Tatrzańskiej Fundacji Pomocy Społecznej. Dzięki jej działalności setki dzieci z rodzin objętych pomocą społeczną mogły w okresie wakacji wyjechać nad morze. Często była to dla nich jedyna możliwość wyjazdu z domu i poznania innego świata. Ponadto w dniu Świętego Mikołaja dzieci mogły otrzymać coś miłego i spotkać się z „drużyną” świętego Mikołaja.
Elżbieta Murasiewicz całe swoje życie zawodowe oddała dzieciom pozbawionym domu rodzinnego. Ponadto przez wiele lat pełniła funkcję dyrektora Domu Dziecka „Jaszczurówka” w Zakopanem. Za jej kadencji kilkoro wychowanków ukończyło studia dzienne na krakowskich uczelniach, co świadczy o jej umiejętnościach budowania dobrej grupy wychowawczej, a także właściwej atmosfery w domu. Dziś odpoczywa na zasłużonej emeryturze, choć zdrowie nie zawsze już służy.
Andrzej Antoni Sekuradzki stworzył podwaliny pod Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zakopanem. Od samego początku był bardzo zaangażowany w jego rozwój. Jest to organizacja pozarządowa, niedochodowa (nonprofit) oraz samopomocowa. Działa na wszystkie możliwe sposoby, aby reprezentować i wspomagać osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziny lub opiekunów prawnych. Stowarzyszenie powstało blisko 30 lat temu, na początku jako inicjatywa rodziców z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną, by w krótkim czasie przekształcić się w Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy, w którym można było rozpocząć rehabilitację i terapię dzieci. Z biegiem czasu pojawiły się Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka.
Państwo Janina i Władysław Filar całe swoje dorosłe życie oddali dzieciom pozbawionym domu rodzinnego. Oboje już podczas studiów działali wolontariacko w krakowskich domach dziecka. Potem pracowali jako wychowawcy w domach dziecka, by ostatecznie po rozbudowie domu rodzinnego oddać się całkowicie dzieciom zakładając rodzinny dom dziecka i tak na łonie pełnej rodziny budowali podwaliny przyszłości tych młodych. Dom prowadzą już blisko 28 lat, a miejsce w ich domu znalazło już 30 podopiecznych, prócz 4 własnych dzieci biologicznych. Z większością usamodzielnionych mają bardzo bliski kontakt. Jako opiekunowie byli proszeni do błogosławieństwa na ich ślubach i brali udział w ich organizacji. Na uznanie zasługuje fakt, że większość dzieci uzyskała co najmniej wykształcenie średnie maturalne. Były i są osoby, które podjęły naukę stacjonarną na uczelniach wyższych. Swoim doświadczeniem dzielili się z innymi m. in. z kandydatami na rodziny zastępcze czy studentami. Ich praca została doceniona i byli nagradzani przez samorządy, Kuratora, MEN czy nawet medalem Prezydenta RP.
Małgorzata Tlałka-Długosz wybitna narciarka i działaczka społeczna. Od kilku lat jest Prezesem Fundacji Integracji przez Sport „HANDICAP” Zakopane grupując wokół siebie liczną grupę dzieciaków sprawnych inaczej. Jest dla nich trenerem, oparciem, autorytetem i wielką osobowością. Z najlepszymi zawodnikami wyjeżdża na różnorakie zawody narciarskie od Mistrzostw Świata po Olimpiady, gdzie zdobywa ze swoimi podopiecznymi najwyższe trofea. Jest to znakomita możliwość pokazania dzieciom z określonymi ograniczeniami, że w życiu pomimo trudności można osiągnąć wiele. Ta praca daje także niesamowite wsparcie rodzicom, którzy widząc sukcesy i osiągnięcia swoich pociech angażują się we wszystkie przedsięwzięcia i tworzą w ten sposób wielką rodzinę.