Aparaty w dłoń! Rozpoczynamy XXIII edycję konkursu fotograficznego Tatrzańska Jesień! Tegoroczną ideą tego wydarzenia jest ujęcie różnorodności tatrzańskich krajobrazów, zatrzymanie perfekcyjnej chwili i odkrycie własnego, indywidualnego punktu widzenia na otaczające nas piękno tatrzańskiej jesieni.
- Szczegóły
Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury na progu ważnych zmian. Wszystko wskazuje na to, że jej partnerem strategicznym staną się Polskie Koleje Linowe. Ta renomowana spółka chce wspólnie z agencją Powiatu Tatrzańskiego współdziałać nie tylko pod Gubałówką tworząc tam potrzebny parking, ale i modernizując wybrane obiekty wypoczynkowe. Chodzi o powierzone przez samorząd powiatowy w zarząd TARPIK-owi Domy Wczasowe „Jasny Pałac” i „Wanta” które wymagają gruntownej modernizacji. Rozmowa z Heleną Buńdą, dyrektor TARPiK agencji Powiatu Tatrzańskiego.
Coraz głośniej mówi się o tym, że Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury będzie współpracować z Polskimi Kolejami Linowymi. Podstawowe pytanie – czy te informacje rzeczywiście są prawdziwe i współpraca się szykuje lub też już się rozpoczęła?
Potwierdzam, że obecnie prowadzone są rozmowy z Polskimi Kolejami Linowymi, w których uczestniczy zarówno Powiat Tatrzański z panem starosta na czele jak i Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury – TARPiK. Generalnie przyjęty został plan współpracy pomiędzy tymi trzema podmiotami, której przedmiotem są nieruchomości pozostające w zarządzie TARPiK, a przekazane nam przez Radę Powiatu Tatrzańskiego. TARPiK jako podmiot, sam w sobie nie ma możliwości kredytowania czy pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje. Niestety obowiązują nas takie, a nie inne przepisy, dlatego staramy się znaleźć inne wyjście, jeśli chodzi o sfinansowanie niezbędnych prac w budynkach stąd pomysł na współpracę na linii PKL-Powiat Tatrzański- TARPiK – oczywiście z korzyścią dla wszystkich partnerów.
- Szczegóły
Czytaj więcej: TARPiK i PKL – strategiczna współpraca dla dobra regionu
W zakopiańskim Szpitalu Powiatowym im. Dr Tytusa Chałubińskiego szczepienia są wykonywane jedynie trzy dni w tygodniu. Ograniczenie to wynika ze spadku zainteresowania, chociaż powoli mówi się już o czwartek dawce, która uzupełni naszą odporność. Decyzję o przyjęciu szczepienia można podjąć z dnia na dzień, co w porównaniu do początków pandemii jest znacznym ułatwieniem. Mimo to aktualnie przyjmowane są głównie „boostery”, czyli dawki przypominające.
- Szczegóły
Czytaj więcej: Szczepionkę w Zakopanem można przyjąć niemal z dnia na dzień
Z okazji 100-lecia powstania 5. Pułku Strzelców Podhalańskich w Przemyślu został odsłonięty odtworzony pomnik przedwojennego Podhalanina, który znajdował się niegdyś w koszarach pułkowych przy ulicy Słowackiego.
- Szczegóły
Eksperci nie mają wątpliwości: dane z ostatnich tygodni jednoznacznie pokazują, że 5 fala pandemii zaczyna się kończyć. Mniejsza liczba pozytywnych testów i jednocześnie mniej pacjentów na oddziałach covidowych. Tak jest m.in. w Szpitalu Powiatowym im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem – rozmowa z wicedyrektor placówki dr Małgorzatą Czaplińską.
- Szczegóły
Czytaj więcej: Kończy się piąta fala pandemii – mniej pacjentów w zakopiańskim szpitalu
W czwartek w Starostwie Tatrzańskim odbyła się uroczystość wręczenia kilku osobom Odznaki Honorowej za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Otrzymały je osoby z terenu Powiatu Tatrzańskiego, których praca, często społeczna związana jest właśnie z dobrem dzieci. – Formalny rzecznik jest jeden, ale zawsze powtarzam, że w całej Polsce są tysiące osób, które codziennie bez rozgłosu i nie dla sławy pomagają w różny sposób najmłodszym – podkreśla Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka. – Wszyscy wspólnie dbamy o dobro dzieci pod różnym względem – tutaj dzisiaj wśród odznaczonych mamy pediatrę, rodzinę zastępczą czy osobę która integruje dzieci niepełnosprawne poprzez sport czy w domu dziecka zapewnia wychowankom maksymalnie dobre warunki.
- Szczegóły
Czytaj więcej: Odznaczenia od Rzecznika Praw Dziecka (zdjęcia)
Czas pandemii jest wyjątkowo trudny nie tylko dla samych chorych i ich bliskich, ale również dla dzieci i młodzieży, która po raz pierwszy w historii większość roku szkolnego spędziła na zdalnym nauczaniu. Już dzisiaj wiadomo, że izolacja i brak kontaktu z rówieśnikami odbiły się negatywnie na kondycji psychofizycznej najmłodszych. Widać to między innymi po ilości pracy jaką mają specjaliści w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, której organem prowadzącym jest Powiat Tatrzański.
- Szczegóły
Czytaj więcej: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zakopanem podsumowuje 2021 rok
Powiat Tatrzańskie to nie tylko urząd z wieloma zadaniami, ale i podległe jednostki, w tym działające w sferze kultury. Wśród nich jest Tatrzańskie Centrum Kultury „Jutrzenka” - ośrodek o ogromnej renomie i tradycjach. Rok 2021 był dla „Jutrzenki” trudny ze względu na obostrzenia związane z pandemią, które dotknęły zarówno jednostki kulturalne jak i oświatowe.
- Szczegóły
Czytaj więcej: Tatrzańskie Centrum Kultury „Jutrzenka” w Zakopanem
Poszczególne jednostki podległe Powiatowi Tatrzańskiemu podsumowują miniony 2021 rok. Czas trudny, bo pandemia dała się we znaki nie tylko placówkom służby zdrowia, ale i wpłynęła na życie nas wszystkich w każdym obszarze. Zmiany i wyzwania nie ominęły również Domu Wczasów Dziecięcych „Pałac Tatrzański”, który od lat działa Zakopanem.
- Szczegóły
Gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19 w całej Polsce wprowadził nas w kolejną, piąta falę pandemii. Przybywa również pacjentów na oddziale covidowym w Szpitalu Powiatowym w Zakopanem. Tendencja wzrostowa została zapoczątkowana w połowie stycznia i aktualnie na oddział codziennie przyjmowani są nowi pacjenci. Szpital na bieżąco stara się również wypisywać do domów te osoby, które nie wymagają już tlenoterapii, tak by robić miejsca nowym chorym.
- Szczegóły
Pod Tatrami czeka nas szczyt sezonu zimowego – najbliższy weekend to zawody w ramach Puchar Świata w skokach narciarskich, a jednocześnie pierwsze województwa rozpoczynają zimowe ferie. Dla jednych czas wypoczynku, ale dla innych wytężonej pracy – rozmowa z dr Małgorzatą Czaplińską wicedyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Już teraz widzimy wzrost zakażeń w tatrzańskim jak i w całej Polsce, a przed nami jeszcze ferie oraz Puchar Świata w skokach narciarskich. Rząd przewiduje kumulację zakażeń nowym wariantem omikron na przełomie stycznia i lutego. To środek ferii. Czy dostaniecie jakieś wsparcie i jak będziecie sobie radzić z tymi wyzwaniami?
Szpital jest przygotowany do walki już teraz. Nie jest to pierwsza próba, przez którą będziemy musieli przechodzi, bo od października 2020 roku mieliśmy u nas oddziały covidowe. W tych latach również były ferie zimowe, czas świąteczny i sylwester oraz wakacje. Oczywiście był to jeden z trudniejszych okresów dla działalności szpitala, ale wspólnymi,zjednoczonymi siłami daliśmy radę. Myślę, że wyszliśmy z tego zwycięską ręką. Teraz przed nami kolejne wyzwania. Ten trudny czas zaczął się już de facto w połowie grudnia, kiedy notowaliśmy duży napływ turystów na sylwestra i na święto Trzech Króli. Dodatkowo zaraz zaczną się ferie zimowe, które potrwają do końca lutego, a w ten weekend mamy Puchar Świata w skokach narciarskich. Niestety kadry lekarskiej, pielęgniarskiej i ratowników nagle nam nie przybędzie, dlatego wszelkie działania musimy organizować własnymi zasobami. Nadal dysponujemy oddziałem covidowym liczącym 45 łóżek oraz oddziałem intensywnej terapii z 12 łóżkami respiratorowymi. Aktualnie na intensywnej terapii zajętych jest 9 miejsc, a na oddziale covidowym przebywa 23 pacjentów.
- Szczegóły
Czytaj więcej: Zakopiański Szpital Powiatowy przed Pucharem i feriami
Podkategorie
Strona 1 z 2