Aparaty w dłoń! Rozpoczynamy XXIII edycję konkursu fotograficznego Tatrzańska Jesień! Tegoroczną ideą tego wydarzenia jest ujęcie różnorodności tatrzańskich krajobrazów, zatrzymanie perfekcyjnej chwili i odkrycie własnego, indywidualnego punktu widzenia na otaczające nas piękno tatrzańskiej jesieni.

Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury na progu ważnych zmian. Wszystko wskazuje na to, że jej partnerem strategicznym staną się Polskie Koleje Linowe. Ta renomowana spółka chce wspólnie z agencją Powiatu Tatrzańskiego współdziałać nie tylko pod Gubałówką tworząc tam potrzebny parking, ale i modernizując wybrane obiekty wypoczynkowe. Chodzi o powierzone przez samorząd powiatowy w zarząd TARPIK-owi Domy Wczasowe „Jasny Pałac” i „Wanta” które wymagają gruntownej modernizacji. Rozmowa z Heleną Buńdą, dyrektor TARPiK agencji Powiatu Tatrzańskiego.

Coraz głośniej mówi się o tym, że Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury będzie współpracować z Polskimi Kolejami Linowymi. Podstawowe pytanie – czy te informacje rzeczywiście są prawdziwe i współpraca się szykuje lub też już się rozpoczęła?

Potwierdzam, że obecnie prowadzone są rozmowy z Polskimi Kolejami Linowymi, w których uczestniczy zarówno Powiat Tatrzański z panem starosta na czele jak i Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury – TARPiK. Generalnie przyjęty został plan współpracy pomiędzy tymi trzema podmiotami, której przedmiotem są nieruchomości pozostające w zarządzie TARPiK, a przekazane nam przez Radę Powiatu Tatrzańskiego. TARPiK jako podmiot, sam w sobie nie ma możliwości kredytowania czy pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje. Niestety obowiązują nas takie, a nie inne przepisy, dlatego staramy się znaleźć inne wyjście, jeśli chodzi o sfinansowanie niezbędnych prac w budynkach stąd pomysł na współpracę na linii PKL-Powiat Tatrzański- TARPiK – oczywiście z korzyścią dla wszystkich partnerów.

W zakopiańskim Szpitalu Powiatowym im. Dr Tytusa Chałubińskiego szczepienia są wykonywane jedynie trzy dni w tygodniu. Ograniczenie to wynika ze spadku zainteresowania, chociaż powoli mówi się już o czwartek dawce, która uzupełni naszą odporność. Decyzję o przyjęciu szczepienia można podjąć z dnia na dzień, co w porównaniu do początków pandemii jest znacznym ułatwieniem. Mimo to aktualnie przyjmowane są głównie „boostery”, czyli dawki przypominające.

Z okazji 100-lecia powstania 5. Pułku Strzelców Podhalańskich w Przemyślu został odsłonięty odtworzony pomnik przedwojennego Podhalanina, który znajdował się niegdyś w koszarach pułkowych przy ulicy Słowackiego.

Eksperci nie mają wątpliwości: dane z ostatnich tygodni jednoznacznie pokazują, że 5 fala pandemii zaczyna się kończyć. Mniejsza liczba pozytywnych testów i jednocześnie mniej pacjentów na oddziałach covidowych. Tak jest m.in. w Szpitalu Powiatowym im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem – rozmowa z wicedyrektor placówki dr Małgorzatą Czaplińską.

W czwartek w Starostwie Tatrzańskim odbyła się uroczystość wręczenia kilku osobom Odznaki Honorowej za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Otrzymały je osoby z terenu Powiatu Tatrzańskiego, których praca, często społeczna związana jest właśnie z dobrem dzieci. – Formalny rzecznik jest jeden, ale zawsze powtarzam, że w całej Polsce są tysiące osób, które codziennie bez rozgłosu i nie dla sławy pomagają w różny sposób najmłodszym – podkreśla Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka. – Wszyscy wspólnie dbamy o dobro dzieci pod różnym względem – tutaj dzisiaj wśród odznaczonych mamy pediatrę, rodzinę zastępczą czy osobę która integruje dzieci niepełnosprawne poprzez sport czy w domu dziecka zapewnia wychowankom maksymalnie dobre warunki.

Czas pandemii jest wyjątkowo trudny nie tylko dla samych chorych i ich bliskich, ale również dla dzieci i młodzieży, która po raz pierwszy w historii większość roku szkolnego spędziła na zdalnym nauczaniu. Już dzisiaj wiadomo, że izolacja i brak kontaktu z rówieśnikami odbiły się negatywnie na kondycji psychofizycznej najmłodszych. Widać to między innymi po ilości pracy jaką mają specjaliści w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, której organem prowadzącym jest Powiat Tatrzański. 

Powiat Tatrzańskie to nie tylko urząd z wieloma zadaniami, ale i podległe jednostki, w tym działające w sferze kultury. Wśród nich jest Tatrzańskie Centrum Kultury „Jutrzenka” - ośrodek o ogromnej renomie i tradycjach. Rok 2021 był dla „Jutrzenki” trudny ze względu na obostrzenia związane z pandemią, które dotknęły zarówno jednostki kulturalne jak i oświatowe.

Poszczególne jednostki podległe Powiatowi Tatrzańskiemu podsumowują miniony 2021 rok. Czas trudny, bo pandemia dała się we znaki nie tylko placówkom służby zdrowia, ale i wpłynęła na życie nas wszystkich w każdym obszarze. Zmiany i wyzwania nie ominęły również Domu Wczasów Dziecięcych „Pałac Tatrzański”, który od lat działa Zakopanem.

Gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19 w całej Polsce wprowadził nas w kolejną, piąta falę pandemii. Przybywa również pacjentów na oddziale covidowym w Szpitalu Powiatowym w Zakopanem. Tendencja wzrostowa została zapoczątkowana w połowie stycznia i aktualnie na oddział codziennie przyjmowani są nowi pacjenci. Szpital na bieżąco stara się również wypisywać do domów te osoby, które nie wymagają już tlenoterapii, tak by robić miejsca nowym chorym.

Małgorzata Czaplińska

Pod Tatrami czeka nas szczyt sezonu zimowego – najbliższy weekend to zawody w ramach Puchar Świata w skokach narciarskich, a jednocześnie pierwsze województwa rozpoczynają zimowe ferie. Dla jednych czas wypoczynku, ale dla innych wytężonej pracy – rozmowa z dr Małgorzatą Czaplińską wicedyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Już teraz widzimy wzrost zakażeń w  tatrzańskim jak i w całej Polsce, a przed nami jeszcze ferie oraz Puchar Świata w skokach narciarskich. Rząd przewiduje kumulację zakażeń nowym wariantem omikron na przełomie stycznia i lutego. To środek ferii. Czy dostaniecie jakieś wsparcie i jak będziecie sobie radzić z tymi wyzwaniami?

Szpital jest przygotowany do walki już teraz. Nie jest to pierwsza próba, przez którą będziemy musieli przechodzi, bo od października 2020 roku mieliśmy u nas oddziały covidowe. W tych latach również były ferie zimowe, czas świąteczny i sylwester oraz wakacje. Oczywiście był to jeden z trudniejszych okresów dla działalności szpitala, ale wspólnymi,zjednoczonymi siłami daliśmy radę. Myślę, że wyszliśmy z tego zwycięską ręką. Teraz przed nami kolejne wyzwania. Ten trudny czas zaczął się już de facto w połowie grudnia, kiedy notowaliśmy duży napływ turystów na sylwestra i na święto Trzech Króli. Dodatkowo zaraz zaczną się ferie zimowe, które potrwają do końca lutego, a w ten weekend mamy Puchar Świata w skokach narciarskich. Niestety kadry lekarskiej, pielęgniarskiej i ratowników nagle nam nie przybędzie, dlatego wszelkie działania musimy organizować własnymi zasobami. Nadal dysponujemy oddziałem covidowym liczącym 45 łóżek oraz oddziałem intensywnej terapii z 12 łóżkami respiratorowymi. Aktualnie na intensywnej terapii zajętych jest 9 miejsc, a na oddziale covidowym przebywa 23 pacjentów.